Nechte se oslnit: nejlepší sluneční brýle tohoto léta

Publikováno: 12.06.2015 09:29 | Aktualizace: 23.07.2015 10:00 | Štěpán Molitor

Každý den je vídáme na ulicích. Žádný šatník se bez nich neobejde. Přitom nejsou jen součástí outfitu. Existuje několik věcí, které u sebe člověk pořád nosí. Tyto doplňky by měly být mimořádné kvality a být vybírány s nejvyšší pečlivostí. Sluneční brýle sem bezesporu patří.

slunecnibryle_2

Zdroj: Pinterest

Nejen chrání zrak před pronikavým sluncem, což je jejich nejstarším účelem. Návrháři sluneční brýle pasovali na módní doplněk. Celebrity je používají, aby si zakryly obličej a chránily své soukromí. Nebo naopak přitahovaly pozornost.

Výborné sluneční brýle s kvalitními skly vyrábí řada značek. Cena se pohybuje od tří do zhruba jedenácti tisíc – Persol, Ray Ban, Prada, Goldsmith – vybere si opravdu každý.

V obchodních řetězcích mají neuvěřitelný výběr tvarů, rozměrů, barvy skel. Za pár stovek můžete mít jiné brýle na každý den.

slunecnibryle_3

Zdroj: Pinterest

Aviator uvedla v roce 1937 americká společnost Baush&Lomb – US Air Force je oslovila s požadavkem brýlí, které mají chránit piloty před prudkým slunečním zářením. Tak vznikly slavné „pilotky“, klasická kapkovitá skla, která zajišťovala letcům ochranu celého oka. Název brýlí byl zpočátku Anti-Glare Goggles, jméno Ray Ban získaly až o něco později. Poté co v roce 1986 Tom Cruise ve filmu Top Gun doplňuje americký úsměv brýlemi Aviator, stal se tento model neuvěřitelně módním. Málokdo však tuší, že má na obličeji téměř 80 let funkční design.

slunecnibryle_4

Zdroj: Pinterest

Ray Ban, 3 700 Kč

slunecnibryle_ray1

Zdroj: Archiv značky

50. a 60. léta byla ve znamení tzv. browline glasses, které byly populární hlavně v USA. Jednalo se o kombinaci kovu a plastu, kdy horní část obrouček byla z plastu, dolní část a stranice z kovu. Výrazný plast tak rámoval oko shora stejně, jako obočí.

Gucci, 10 200 Kč

slunecnibryle_gucci

Zdroj: Archiv značky

Nestárnoucí klasikou jsou také kulaté sluneční brýle. Mohou mít tělo z plastu i kovu. Kulatý tvar však není tolik obvyklý a proto vyžaduje větší sebevědomí nositele.

Giorgio Armani, 5 800 Kč

slunecnibryle_giorgio

Zdroj: Archiv značky

V roce 1952 na trh přišel model Wayfarer a zavedl trend masivních obrouček. Tento typ brýlí je považován za jednu z největších ikon módy 20. století. A zase je proslavil Tom Cruise, který je nosil ve filmu Riskantní podnik.

slunecnibryle_tom

Zdroj: Pinterest

Ray Ban, 4 800 Kč

slunecnibryle_ray2

Zdroj: Archiv značky

Kdo musel nosit brýle dioptrické, často sáhl po takzvaných clip-on; tmavá skla se uchytí na brýle. Tento styl proslavil James Dean a teď se vrací do módy. A vypadá neuvěřitelně chic!

Garrett Leight, 9 700 Kč

slunecnibryle_garett

Zdroj: Archiv značky

A právě z těchto základních tvarů jsou odvozeny téměř všechny kolekce světových návrhářů. Jak si mezi tolika možnostmi vybrat? Tvar obličeje a typ brýlí, které se vám líbí - tato kritéria byste měli zohlednit. V zásadě se brýle rozlišují na ty s kovovými obroučkami, s plastovým tělem, popřípadě kombinace kovu a plastu.

slunecnibryle_9

Zdroj: Pinterest

V současné době jsou trendem masivní, výrazné brýle s plastovými obroučkami. Subtilní kov však působí osobitěji a méně naruší stavbu obličeje.

slunecnibryle_10

Zdroj: Pinterest

Nejvíce možností mají lidé s oválným obličejem. K němu se hodí všechny typy brýlí (možná kromě velmi jemných kulatých, které se na tváři mohou snadno ztratit).

slunecnibryle_tvar

Zdroj: Pinterest

K hranatému obličeji padnou brýle kulaté nebo oválné, svým tvarem kompenzují ostré rysy. Pro optické zkrácení tváře jsou vhodné brýle s výraznými horizontálními liniemi.

Kulatý obličej velmi dobře doplní výraznější hranaté obroučky, naopak doporučujeme vyhnout se zaobleným tvarům.

Pro lichoběžníkový tvar tváře jsou skvělé masivní, výrazné brýle. Zdůrazní horní část obličeje. V takovém případě je dobré vyhnout se tenkým kovovým obroučkám.

slunecnibryle_11

Zdroj: The SartorialistBrýle samozřejmě musí hlavně sedět na obličeji, proto se většina modelů vyrábí ve více velikostech. Nosník musí přesně dosedat ke kořeni nosu a rám by neměl přesahovat na stranách. Zároveň nesmí být příliš malý.

slunecnibryle_12

Zdroj: The Sartorialist

Sluneční brýle se dají koupit bez problémů přes internet. Velikost se značí trojčíslím, například "52  • 20 145". První číslo je průměr očnice, druhé velikost nosníku a třetí délka stranice. Jestliže už nějaké máte, je snadné si vybrat brýle podobných rozměrů, ale… Vždy je raději vyzkoušejte. Souhlasit musí nejen velikost, ale hlavně celková koncepce brýlí.

slunecnibryle_13

Zdroj: The Sartorialist

Sluneční brýle nikdy nenoste v místnosti. Jestliže mluvíte s někým, kdo sluneční brýle nemá, sundejte si je také. Sportovní brýle (nic proti nim, také jedny nosím na běhání), patří na kolo, ne do města. Sluneční brýle si neberte k černému obleku – nechcete budit dojem, že jste z FBI (že ne? Že NE?!)

slunecnibryle_14

Zdroj: The Sartorialist

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Michal Jančařík hlásí jasno z Novoměstského festivalu filmových a televizních komedií Michal Jančařík hlásí jasno z Novoměstského festivalu filmových a televizních komedií Absolvent filozofické fakulty obor personální řízení, od roku 1999 na televizních obrazovkách. Začínal v pořadu Horoskopy na TV Prima,... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!