Nehoda při parkování. Zachrání vás povinné ručení?

Publikováno: 01.11.2016 16:06 | PR

Parkovali jste a nešťastnou náhodou nabourali nebo škrábli jiný vůz? Možná někdo urazil zrcátko vám nebo jste objevili promáčknutý plech na svém autě. Jak byste měli postupovat a co vám pokryje povinné ručení?

Fotolia_85968175_Subscription_Monthly_M

Zdroj: Fxquadro / fotolia.com

Když viník spolupracuje

Pokud někdo poškodí váš vůz a bude spolupracovat, máte vyhráno. Dokonce i dnes existují slušní řidiči, kteří svou chybu přiznají. Ťuknutí, uražené zrcátko nebo jakoukoli jinou újmu vám zaplatí pojišťovna, u které má viník sjednané povinné ručení. Stačí, když nahlásí pojistnou událost. To samé byste měli udělat vy, je-li chyba na vaší straně.

Škody hrazené z povinného ručení

Povinné ručení kryje škody způsobené na majetku druhých osob a stát vám ukládá povinnost toto pojištění platit. Díky němu získáte odškodnění, pokud jste na straně poškozené osoby nebo naopak pokryje škody někomu, komu jste způsobili škodu na majetku. Nikdy nevíte, co se může stát. Řada nehod se děje právě při parkování vozidel.

Nemáte viníka? Zavolejte policii

Co když ale přijdete na parkoviště, viník nikde a dokonce vám ani za stěračem nenechá svoje telefonní číslo? V takovém případě zavolejte policii. Často se tyto situace stanou na parkovištích v okolí nákupních center a dalších míst, kde se nacházejí bezpečnostní kamery. Policie vyhledá podle záznamu na kameře dotyčný automobil a zjistí jeho majitele.

Někdy povinné ručení nestačí

Problém nastává, když není v okolí viník, kamera a dokonce ani svědek, který by popsal, co se stalo. V tom případě nemáte po kom vymáhat odškodnění z povinného ručení. Buď odejdete s prázdnýma rukama, nebo vás zachrání havarijní pojištění, které kryje škody způsobené na vašem majetku. Vandalismus představuje častou příčinu poškození vozidla, a to především ve větších městech. Z toho důvodu se vám určitě vyplatí pojištění sjednat. Doporučujeme využít např. srovnávač ePojištění.cz, který vám ulehčí výběr.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!