Nejchytřejší toaster na světě

Publikováno: 07.12.2012 14:39 | Petr Hájek

Technologie ukrytá za opékáním chleba se nám za posledních sto let příliš nezměnila. Ano, máme tu všelijaké drobnosti navíc, jako třeba stylový design nebo též časovače a automatické vytažení, ale celý proces za vlastním pečením je pořád zoufale stejný již někdy od vynálezu první zásuvky.

2012-12-07-1

Zdroj: Dvice

Novinka nese jméno The Hue a ačkoliv vypadá velmi neškodně, až normálně, je to ve skutečnosti malý zázrak. Za produktem stojí Basheer Tome a jak se nechal slyšet, šlo mu o to, vytvořit takový toaster, na který by závistivě hleděli všichni jeho kolegové, včetně známého konverzačního mistra z Red Dwarfa ("Toastuji, tedy jsem!").

2012-12-07-1

Zdroj: Dvice

Je otázkou, nakolik designéra štvalo, že jsou toastery stále stejné a nakolik si prostě chtěl usnadnit život, ale jednoho si všiml určitě - když třeba chcete jeden chleba péct na stupeň 5, můžete mít fajn výsledek, ovšem je mnoho věcí, které se zde mohou změnit a také změní - kvalita mouky, čas, tloušťka, typ chleba, ... Takže jediný stupeň určitě věc dlouhodobě neřeší.

2012-12-07-1

Zdroj: Dvice

The Hue je odlišný v tom, že používá fotobuňku, jenž detekuje stav opečení. Nezajímá ho tedy, jak dlouho se již peče, ale pouze to, zda je již toast opečen dokonale a s ničím jiným se ani náhodou nesmíří. Jelikož však toaster není telepat, samozřejmě si stav propečenosti sami musíte nastavit. Předpokládá se totiž (správně), že každý má rád toasty jinak.

2012-12-07-1

Zdroj: Dvice

Model se pyšní i řadou dalších roztomilých drobností okolo celého procesu: jeho toastovací umění počítá i s tím, když třeba pečete zmražený chleba, pak jej nejdříve rozpustí a až pak peče. Věci typu tlustá nakrájená bageta pečená s úzkým chlebem ve druhém fochu nejsou údajně problémem taktéž.

2012-12-07-1

Zdroj: Dvice

Tome vytvořil projekt The Hue v rámci studia na Georgia Tech a jelikož se jedná o nápad jistě zajímavý, rozhodně mu přejeme, aby si jej všiml i nějaký bohatý sponzor, který se nápadu ujme a prodá jej.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!