Nejdražší hodinky světa

Publikováno: 17.06.2013 12:11 | Petr Hájek

Možná jste si toho ani nevšimli, ale aukce věnované hodinkám anebo také jejich sběratelům před několika lety zažily zajímavý rekord - model The Henry Graves Super Complication Watch se prodal za neuvěřitelných 11 milionů USD.

Patek-Henry-Graves-Supercomplication

Zdroj: Bornrich

Výrobce luxusních hodinek Patek Philippe je považován sběrateli po celém světě za zlatý standard, když přijde na drahé a luxusní hodinky. Tato švýcarská firma se nám již pochlubila s nejedním zajímavým kouskem, které často navíc byly až nesmírně komplikované.

Hodinky jménem The Henry Graves Super Complication Watch jsou ale hodinky, jenž jsou rekordní hned po několika stránkách. Naposled se o nich mluvilo právě v souvislosti s vydražením u Sotheby’s v prosinci 1999 za 11 milionů USD, čímž se staly nejdražšími hodinkami světa.

Patek-Philippe-Calibre-89-31

Zdroj: Bornrich

Model je zhotoven z 18karátového zlata a má i 36 mm široký skleněný kryt. Hodinky jsou známé i tím, že jsou nesmírně komplikované: tak třeba slouží jako počítač fází hvězd, Mléčné Dráhy a mapa noční oblohy nad New Yorkem. Autoři se však rozhodli, zakomponovat také třeba minutku se stejnou melodií, jakou používá londýnský Big Ben, měsíční fáze a kalendář.

Hodinky podobného významu samozřejmě za sebou mají i velmi nezvyklou historii. Vše začalo v roce 1933, kdy byl model vyroben na přání Mr. Henryho Gravese Juniora, bankéře z New Yorku. Ten tehdy soupeřil se svým známým v tom, kdo má složitější hodinky, no a po 5 letech práce na nich a 900 instalovaných součástkách konečně spatřily hodinky světlo světa.

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!