Nejextrémnější silnice světa, který je lepší se vyhnout

Publikováno: 23.04.2013 16:01 | Jiří Hofbauer

Profesionální řidiči musí během své práce často zdolat desítky tisíc kilometrů, nesmí jim chybět pevné nervy, trpělivost a na některých místech dokonce ani odvaha. Ne každá silnice je totiž rovná bez sebemenších hrbolů a vyžaduje jen nohu na plynu a kochání se okolní přírodou za doprovodu svižné muziky. Existují i cesty, které při drobném pochybení mohou stát posádku vozidla i život. Klikatí se okolo skal, jsou příliš úzké či ledové, nemají žádná svodidla a mohou se tu na vás kdykoli sesypat kameny. Takovým silnicím je lepší se vyhnout. Řidiči z povolání si však vždycky trasy vybírat nemohou.

Mezi nejnebezpečnější silnice světa nepochybně patří Yungas Road v Bolívii. Ne nadarmo se jí říká Silnice smrti. Sedmdesátikilometrová cesta spojuje města La Paz a Coroico a ve 30. letech ji postavili paraguayští váleční zajatci. Silnice startuje ve výšce 4700 metrů nad mořem. Je velmi strmá a vede nad skalnatými propastmi. Vzhledem k tomu, že je široká jen kolem třech metrů, je tu střetnutí dvou aut skutečně problematické. Cestu komplikují i sesuvy půdy, mlha, padající kameny a absence jakýchkoliv zábran. Každý rok tu zemřou stovky lidí. Před dvaceti lety se tu dokonce při otáčení zřítil autobus se stovkou pasažérů.

Yungas-Road-Bolivia

Pokud nemáte rádi tunely, rozhodně vám nedoporučujeme Guoliang tunel v Číně. Najdete jej v horách Taihang a spíše než dopravní cestu připomíná nevšední přírodní úkaz. Pět metrů vysoký a 1200 metrů dlouhý tunel vede skálou a světlo do něj proniká jen uměle vytesanými okny. V určitých místech jsou však okna tak velká, že od hluboké propasti dělí řidiče opravdu jen pár centimetrů. Naši kamioňáci ze seriálu zavítají v jednom z dílů do Himalájí. Tam se nachází jedna z nejnáročnějších cest na světě vůbec.

Guoliang tunel

Indická silnice Leh - Manali se táhne téměř 480 kilometrů, a to v nadmořské výšce až pět kilometrů nad mořem. Řidiče tu často ohrožují sněhové laviny, padající kameny a sesuvy půdy. Po silnici je možné projíždět jen od června do září, kdy není zasypána sněhem.

Leh-Manali
Leh-Manali 2

Mezi nejextrémnější silnice patří rozhodně i ta nejbahnitější a nejmokřejší. Ta je také jen pro skutečné odvážlivce. Ruská dálnice Lena vede z Moskvy do sibiřského města Jakutsk. Když uhodí zima, komplikují dopravu závěje, ledovka a husté sněžení. V létě je to však ještě větší katastrofa. Když zaprší, promění se silnice bez asfaltu v bahenní ráj s vyjetými kolejemi. Pro motoristy je v té době téměř nesjízdná a vznikají tu nekonečné kolony. Uvízlá auta jsou pak snadným terčem lupičů. Noční můrou pro mnohé řidiče jsou také ledové dálnice. Ty často vznikají na zamrzlých jezerech a řekách. Jízda po ledu je ale extrémně nebezpečná. Asi největší ledovou dálnicí je McMurdo South Pole, která spojuje polární stanici Amundsen-Scott na Jižním pólu a pobřežní Polární stanici McMurdo. Je dlouhá zhruba 1500 kilometrů.

Dálnice Lena
Dálnice Lena 2
The McMurdo South Pole Highway

Jestliže máte rádi horské dráhy a dáváte při jízdě přednost adrenalinu, zajeďte si například do Spojených států. Najdete tu ty nejhrbolatější silnice na světě, na kterých se opravdu zhoupnete. Vybrat si můžete například mezi Endless Highway uprostřed pouště nedaleko údolí Fire State Park v Nevadě nebo městem Douglas County v Coloradu. Kamioňákům je skutečně nedoporučujeme.

Colorado - horská dráha
Nevada - horská dráha

Jednoznačně nejdelší silnicí světa je Pan-American Highway. Ta je dlouhá 48 tisíc kilometrů a vede z města Prudhoe Bay na Aljašce až do spodního cípu Jižní Ameriky. Prochází čtrnácti státy a rovněž různorodým podnebím. Jeden úsek dokonce vede přes deštný prales. Když už jsme se zaměřili na extrémy, neměli bychom zapomenout ani na tu nejšpinavější silnici. Po té se projedete v malém městečku Shah Town, které je součástí pákistánského velkoměsta Karáčí. Před očima a pod koly auta budete mít jen splašky a bláto. Raději se proto tomuto městu obloukem vyhněte. A pokud dáváte přednost monotónní a nudné jízdě bez jakýchkoli překvapení, bude pro vás The Eyre Highway v Austrálii tím pravým ořechovým. Jedná se totiž o nejdelší a naprosto nejrovnější dálnici na světě. V létě se teplota prašné silnice vyšplhá i na sto stupňů, takže bez klimatizace na ni raději ani nevjíždějte.

The Eyre highway

Právě těmito místy vás provedou sami šoféři v pořadu „Nejdrsnější kamioňáci světa“, který aktuálně vysílá stanice Spektrum.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!