Nejlepší half time shows na finále Super Bowl

Publikováno: 01.02.2014 12:36 | Aktualizace: 07.02.2016 11:00 | Jiří Hofbauer

Od Michaela Jacksona, přes skandální vystoupení Justina Timberlakea a Janet Jackson až po ženskou sílu Beyoncé. Už za pár hodin zazní ono legendární „The National Footbal League Presents...“ Vystoupení známé jako Super Bowl Halftime Show je nedílnou součástí finále. Bez něj by prostě nešlo.

Letos se finále 50. ročníku bude konat na kalifornském stadionu Levi's Stadium. Finále si každoročně nenechá ujít více jako 100 milionů Američanů a letošní ročník, souboj Carolina Panthers a Denver Broncos, nebude výjimkou. O poločase nejen diváky na stadionu, ale po celém i světě, zabaví vystoupení Coldplay, které by na stagi měla doprovodit Beyoncé a snad i Bruno Mars.

Můžeme se tak těšit na songy jako Paradise, Fix You, The Hardest Part, Viva La Vida, A Sky Full Of Stars nebo Hymn For The Weekend. Je zajímavé, že organizátoři nevybrali ryze americké umělce jako Taylor Swift, Justina Biebera, nebo Foo Fighters a dali přednost britské skupině. Kromě samotného vystoupení Coldplay jistě bude i zážitkem americká národní hymna v podání Lady Gaga.

I když se každý umělec snaží přijít s něčím novým, scénář vystoupení má vždy podobnou konstrukci. Show odstartuje epický nástup umělců. Pokračují s písní, která je jejich největší hit. Následuje pak něco z aktuální tvorby a píseň s dalším interpretem. Nesmí chybět super power motivační song. Show uzavírá track, který odkazuje na lásku, víru, mír a svornost.

1993 · Michael Jackson

Tohle vystoupení se stalo doposud nejúspěšnějším v historii Super Bowl a nesledovanějším televizním vystoupení v americké historii. Jackson navíc posunul hranici v úrovni vystoupení. Ze „zazpívání na stadionu“ se díky němu stalo to vystoupení o přestávce na finále Super Bowl! Rok 1993 byl s heslem Heal the World ve znamení boje proti nemoci AIDS.

Setlist: Jam, Billie Jean, Black or White, We Are the World, Heal the World

1996 · Diana Ross

Jedna z největších hvězd 60. a 70.let předvedla na svou dobu ohromující show a na jubilejním 30.finále Super Bowlu sklidila ohlušující aplaus. Slogan Take Me Higher naplnila bezzbytku.

Setlist: Stop In The Name Of Love, You Keep Me Hangin' On, Baby Love, You Can't Hurry Love, Why Do Fools Fall in Love, Chain Reaction, Reach Out and Touch (Somebody's Hand), Ain't No Mountain High Enough, I Will Survive, Take Me Higher

2001 · Chris Rock, Aerosmith, 'N Sync, Britney Spears, Mary J. Blige, Nelly

Přestože Britney Spears patřila svého času k ikonám světové hudební scény samostatného vystoupení na Super Bowlu se nikdy nedočkala. Už asi ani nedočák. A tak se alespoň mihla v závěru velkolepého vystoupení mezi The Kings of Rock and Pop.

Setlist: Bye Bye Bye, I Don't Want to Miss a Thing, It's Gonna Be Me, Jaded, Walk This Way

2002 · U2

Kdo jiný by mohl vzdát pocta obětem 11.září než politický, sociální aktivista a filantrop Bono Vox.

Setlist: Beautiful Day, MLK, Where The Streets Have No Name

2004 · Janet Jackson, P. Diddy, Nelly, Kid Rock & Justin Timberlake

Smrt americké prudérii! Nikdo netušil jak moc vystoupení o poločase naplní heslo Rock the Vote. Zpráva o omylem odhalené bradavce Janet Jackson obletěla celý svět. Tiskový mluvčí i Justin Timberlake se dušovali, že jednalo pouze o nešťastnou náhodu. Při pohledu ale na video je jasné, že se jednalo o promyšlenou součást show. JT to ostatně o několik let i přiznal. Dodnes patří vystoupení k nejkontroverznějších v historii Super Bowl.

Setlist: All for You, Hot in Herre, Mo Money Mo Problems, Bawitdaba, Cowboy, Rhythm Nation, Rock Your Body

2006 · The Rolling Stones

Setlist: Start Me Up, Rough Justice, (I Can't Get No) Satisfaction

2009 · Bruce Springsteen and the E Street Band

Setlist: Tenth Avenue Freeze-Out, Born to Run, Working on a Dream, Glory Days

2011 · The Black Eyed Peas, Usher, Slash, Dallas

Technicky a vizuálně dokonalá show na téma Tron Legacy. Od mistra will.i.am jsme ani nic méně nečekali.

Setlist: I Gotta Feeling, Boom Boom Pow, Sweet Child O' Mine, Pump It, Let's Get It Started, OMG, Where Is The Love?, The Time (Dirty Bit)

2012 · Madonna, LMFAO, Cirque du Soleil, Nicki Minaj, M.I.A., Cee Lo Green, Andy Lewis

Královna popu byla za slušňačku a v kostýmech ateliéru Givenchy poklonila se americké kultuře – módní bibli Vogue, propojování kultur, fotbalu a Bohu. Ten kdo zlobil byla zpěvačka M.I.A, kterou Madonna přizvala do party. Slovo shit doplněné o prostředníček však televize zcenzurovat nestihla. Vystoupení je rozhodně nejkomplexnější a nejpropracovanější show v historii Super Bowlu.

Setlist: Vogue, Music / Party Rock Anthem / Sexy and I Know It, Give Me All Your Luvin', Open Your Heart / Express Yourself, Like a Prayer

2013 · Beyoncé & Destiny's Child

Vystoupení Beyoncé je označováno jako nejlepší v historii. Zpěvačka rozhodně předvedla neskutečně působivou a ženskou show podepřenou dokonalým zpěvem a pohybem. Přesto show mnozí vyčítají, že postrádala týmového ducha a prý ani návrat Destiny's Child to nezachránil. Ale kouká se na to pěkně.

Setlist: Run the World (Girls), Love on Top, Crazy in Love, End of Time, Baby Boy, Bootylicious, Independent Women Part I, Single Ladies (Put a Ring on It), Halo

2014 · Bruno Mars & Red Hot Chili Peppers

V roce 2014 Bruno Mars všechny překvapil, když sedl za bicí a show odstartoval pořádným bubenickým sólovým partem. Střihl si i Runaway Baby od RHCP a vše zakončil poklonou United States Armed Forces.

Setlist: Billionaire, Locked Out of Heaven, Treasure, Runaway Baby, Give It Away Just the Way You Are

2015 · Katy Pery, Lenny Kravitz & Missy Elliott

Loni Katy předvedla show pro ni zcela typickou – hlučnou, barevnou, plnou převleků a efektů. Kromě Lennyho a Missy Elliott se na stage objevilo i duo zmatených žraloků, z kterých se během pár hodin stala virální senzace. I když show byla působivá, nedá se říct, že nadchla tvrdé chlapy a fanoušky tohoto drsného sportu.

Setlist: Roar, Dark Horse, I Kissed a Girl, Teenage Dream, California Gurls, Get Ur Freak On, Work It, Lose Control, Firework
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!