Nejlepší koňak světa

Publikováno: 09.07.2013 12:35 | Petr Hájek

Nejdražší láhev koňaku na světě se nalézala v jistém exkluzivním vinném a likérovém obchodě a nese jméno Croizet Cognac Leonie 1858. Zájemce již za ni vydal 156 760 USD, ale vidět ji můžete na výstavě Financial District Wine and Liquor.

croizet-cognac-leonie-1858

Zdroj: Bornrich

Croizet Cognac Leonie 1858 byl zakonzervován rodinou Croizetů a celých 150 let u nich spal v rodinném sklípku. Nedávno ale byla láhev vydražena v čínské Šanghaji za 1 milion wonů. Jejím novým šťastným majitelem se pak stal Maggie Yong, ředitel Citibank v Hong Kongu.

croizet-cocktail-cognac-e1373295214845

Zdroj: Bornrich

Koňak je natolik vzácný a cenný, že se postaral i o zápis ve známé Guinessově knize rekordů. A proč je vlastně tak cenným kusem? Jelikož se nejedná o směsku a každá kapka uvnitř je z roku 1858. Je to prostě unikát po všech stránkách.

Croizet-Cuvee-Leonie-333x500

Zdroj: Bornrich

Croizet Cognac Leonie 1858 je rovněž natolik starý, že pochází z doby 2 roky před velkou vinnou zkázou, která postihla (nejen) francouzské vinařství (šlo o útok hmyzáka jménem Mšička révokaz, kvůli kterému se musely nakonec evropské odrůdy kvůli větší odolnosti roubovat na americké).

Shanghai-entertainment-cognac-croizet

Zdroj: Bornrich

Je to kupodivu věcí, ale láhev přežila i známou Americkou občanskou válku, i tu Světovou. Povídá se rovněž, že tento dokonalý mok (logicky jinou láhev) prý popájel i Churchill s Eisenhowerem při plánování D-Day. Zda tomu budeme věřit nebo ne, je poměrně jedno, Croizet Cognac Leonie 1858 je již i tak dost unikátní.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!