Nejlepší pilot F1 Ayrton Senna

Publikováno: 01.05.2014 17:01 | Jiří Hofbauer

Abyste přežili závodění, musíte se bát. Strach je důležitý pocit. Pomáhá vám závodit déle a žít dél.“ Ayrton Senna o strachu

Podle mnohých je považován za nejlepšího pilota F1. Už za svého života byl legendou, ikonou s miliony fanoušků a obdivovatelů po celém světě. Ve světě Formule 1 měl mnoho přátel, ale i rivalů. Jeho soupeření s Alainem Prostem na trati vyvolávalo vzrušení i zatajený dech. Nebýt té tragické nehody v Imole možná by se Michael Schumacher nikdy nestal sedminásobným mistrem světa formule 1 a nejúspěšnějším pilotem historie. Právě dnes je to dvacet let od smrti Ayrtona Senny.

3.června 1986, Monako

Na Grand Prix de Monaco startoval z třináctého místa. Přesto se mu podařilo dostat se až na druhou příčku. V momentě kdy začal dohánět jezdce Alaina Prosta byl závod pro silný déšť ukončen.

Ayrton_1

Zdroj: Tumblr, Facebook, GQ

21.duben 1985, Portugalsko

Senna přestoupil do týmu Lotus. Jeho Lotus 97T poháněný motorem Renault patřil k nejlepším modelům stáje. Na trati v domovské Brazílii kvůli problémům s elektronikou závod nedokončil.Ale v portugalském Estorilu zvítězil.

Ayrton_2

1988

Po ukončení smlouvy s Lotusem nastoupil Senna do týmu McLaren a dostal se tak do stejného týmu jako jeho rival dvojnásobný mistr světa Alain Prost. Během roku 1988 vyhrála tato dvojice 15 ze 16 závodů (z toho Senna 8) seriálu GP.

Ayrton_3

22.října 1989, Suzuka

Jejich vyrovnaný boj pak vygradoval během GP v japonské Suzuce, kde mistrovský titul získal Prost. Právě zde došlo k tolik diskutovanému incidentu. Senna se pokusil o předjetí, během něhož se srazil s Prostem, který však nepatrně a zcela nelogicky zatočil k Sennovi, směrem ven z dráhy. Senna byl za tento nebezpečný manévr hodně kritizován. Pravdou ale je, že Prost měl velkou šanci ten rok získat titul. Sennovi tento závod dokonce vyhrál, ale byl diskvalifikován pro nedovolené zkrácení zatáčky. V boji o titul šampionátu tak nakonec skočil na druhém místě.

Ayrton_4

11.března 1990, Phoenix

Nevraživost od Suzuky mezi Sennou a Prostem rostli. V roce 1990 se nový týmovým kolegou a blízkým kamarádem Senny stal Rakušan Gerhard Berger.

Na fotografii z Grand Prix de Monaco kde Senna porazil Prosta.

Ayrton_5

21.října 1990, Suzuka

Boj o titul pokračuje. Senna získává pro sebe kvalifikaci posledního závodu a následné dostává nejvýhodnější startovní pozici. Hned v první zatáčce předjede Prosta a stává se mistrem světa.

Ayrton_6

24.března 1991, Sao Paulo

První vítězství na domácí velké půdě.

Ayrton_7

1992

Rok 1992 neprobíhal podle Sennových představ. V šampionátu skončil až na čtvrtém místě. Dokonce zvažoval dočasný odchod z F1.

Ayrton_8

11.července 1993, Donington

Senna v prvním závodě sezony skončil druhý a v dalších dvou dokázal dokonce vyhrát. Uspěl i na velké ceně Monaka. Současně Senna podepsal smlouvu s McLarenem. Mistrovský titul nakonec získal Prost.

Ayrton_9

1.května 1994, Bologna

Senna nastupuje do týmu Williams, ale bohužel nevyhrál již ani jednu velkou cenu. První dvě v Brazílii a v Pacifiku ani nedokončil. Během Velké ceny San Marina v Imole tragicky havaroval. Na následky této nehody 1.května 1994 umírá v boloňské nemocnici.

Ayrton_10

„Nejdůležitější pro mě je výhra. To je
moje motivace. Být druhý znamená být prvním poraženým. Vyhrávání je jako droga. Za žádných okolností se nemohu spokojit se druhým místem.“ Ayrton Senna o motivaci

Podívejte se i na dokumentární film Senna.