Nejlepší šampaňské na půlnoční přípitek

Publikováno: 31.12.2014 14:46 | Aktualizace: 29.12.2015 19:00 | Jiří Hofbauer

Franziska Stalmann napsala, že je ve věku, kdy pije už jen kvalitní šampaňské a heřmánkový čaj. Bylinky si nechte až na zítra. Konec roku si zaslouží pořádnou láhev! Tedy nic co koupíte na benzínce vedle oschlé bagety a dva měsíce starého časopisu.

140922_r25482-1200

Zdroj: GQ

Pravé šampaňské má k české bohemce (co většina lidí označuje jako šáňo) opravdu daleko. Výroba pravého (a tedy jediného) šampaňského je spojena s oblastí Champagne. K výrobě se používají pouze 3 povolené odrůdy: Pinot Meunier, Pinot Noir a Chardonnay, které prochází „Méthode Traditionnelle“ tedy procesem druhotného kvašení. Žádné jiné šumivé víno mimo oblast Champagne nesmí mít na etiketě vyznačen tento název. Pravdou ale je, že moravské vinařství Jan Petrák, vyrábí perlivé víno stejným způsobem jako v Champagne. A skutečně stojí za to.

Cava Anna de Codorníu: Blanc de Blancs

Kvalitní šumivé víno nemůže chybět na žádné oslavě. Cava je moderní šumivé víno, které lze bez nadsázky považovat za klenot španělského vinařství. Jde o svěží a lehce pitelné víno, které se vyrábí tradiční metodou šampanizace. Má brilantní zlatou barvu a v aroma vám neuniknou tóny citrusů nebo tropických plodů. Cava Anna de Codorníu skvěle pasuje k asijské kuchyni a hlavně rybám, proto je ke štědrovečernímu přípitku jako dělaná. Cena 779 Kč.

ANNA

Zdroj: Premier Wines & Spirits

Champagne Deutz: Brut Classic

Luxusní zážitek ze skvělého šampaňského vám nabídne vinařství Deutz. Vaše chuťové buňky ohromí jemné perlení v decentní chuti tohoto pravého šampaňského. Brut Classic od francouzského vinařství Deutz vyniká osvěžující citronovou chutí a květinovým aroma. Jde o cuvée typických odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, které je velmi delikátní a vyvážené. Díky druhotnému kvašení v lahvi se jedná o jedno z nejlepších základních šampaňských na trhu. Užijte si novoroční přípitek jako nikdy předtím. Cena 882 Kč.

BRUT CLASSIC BTE

Zdroj: Premier Wines & Spirits

Charles Heidsieck Brut Reserve NV

Charles Heidsieck je šampaňské s jednou z největších sbírek ocenění na světě. Profesionální degustátoři řadili značku Charles Heidsieck vždy k absolutní vinařské špičce. Pravidelně získává ocenění a trofeje. Jen porotci soutěže International Wine Challenge, pořádané každoročně v Británii, udělili vinařskému týmu Charles Heidsieck ocenění „Vinař roku“ již sedmkrát. Toto víno projevuje svou osobitost ovocnými tóny bílých broskví, čerstvých mandlí a ananasu, popřípadě tropického kandovaného ovoce. Cena 1499 Kč.

cham_1

Zdroj: Archiv značky

Dom Pérignon 2004

Dom Pérignon je ušlechtilé a legendární šampaňské víno, které dozrávalo ve sklepích obce Epernay po dobu sedmi let, aby se dostatečně rozvinula jeho bohatost a hloubka. Neobyčejně komplexní víno s hedvábnou konzistencí. Dochuť je pozoruhodně dlouhá s lehkými podtóny kůry citrusových plodů. V novém vysouvacím coffretu s podstavcem. Roční produkce činí cca 2 miliony lahví. Cena 4 300 Kč.

cham_2

Zdroj: Archiv značky

Krug Clos du Mesnil 2000

Legenda mezi šampaňskými. Výjimka z posvátných zásad„ assemblage“. Krug z jediné odrůdy hroznů Chardonnay, jediný ročník 2000 a jediná vinice Clos du Mesnil. Cena 24 000 Kč.

cham_3

Zdroj: Archiv značky

Billecart-Salmon Cuvée Elisabeth Salmon Rosé 2002

První Cuvée Elisabeth Salmon pochází z roku 1988, kdy vzniklo na počest manželky zakladatele domu. Toto vynikající cuvée je charakteristické svou delikátní jemností. Jedná se o směs 50% Chardonnay a 50% Pinot Noiru a malého podílu červeného Pinot Noiru z vinice v Mareuil-sur-Ay. Světle růžová barva má četné oranžové odlesky a perlení je velmi jemné. Ve vůni převládají červené plody, zejména divoké lesní jahody. Cena 4 999 Kč.

cham_4

Zdroj: Archiv značky

Charles Heidsieck Reserve Rosé

Delikátní víno vyjadřuje perfektně komplexitu stylu Charles Heidsieck. Víno má odstín anglické růže a třešňových květů. Vůně je plná a bohatá s náznaky lesních jahod a grapefruitu obohacená o tóny čerstvého tabáku a lékořice. Může také evokovat vanilku a domácí marmeládu. Chuť je čerstvá a lehká. Cena 1 900 Kč.

cham_5

Zdroj: Archiv značky

Ruinart Blanc de Blancs NV

Nová kreace od Ruinart, tento blanc de blancs nabízí velmi jemný a květinový buket. Tělo je subtilní a harmonické, umocněné nektarinkovým, broskvovým a mirabelkovým aroma. Celek je v luxusní čiré láhvi, replice láhve z 18. století. Cena 1 700 Kč.

cham_6

Zdroj: Archiv značky

Dom Pérignon Oenoth Que 1992

Dom Pérignon je ušlechtilé a legendární šampaňské víno, které dozrávalo ve sklepích obce Epernay po dobu sedmi let, aby se dostatečně rozvinula jeho bohatost a hloubka. Neobyčejně komplexní víno s hedvábnou konzistencí. Dochuť je pozoruhodně dlouhá s lehkými podtóny kůry citrusových plodů. Cena 11 000 Kč.

cham_7

Zdroj: Archiv značky

Krug Grande Cuvée NV

Šampaňské je mozaikou vůní a chutí tří druhů hroznů z 20 až 25 různých poloh a ze šesti až deseti různých ročníků. Víno se rodí v průběhu prvního kvašení,které probíhá výhradně v malých dubových sudech, což zabezpečí neopakovatelnou osobitost a styl tohoto šampaňského. Výjimečná komplexita a elegance rok po roce i po každém novém smíšení. Buket je báječně smetanový, vedoucí k magické harmonii na patře. Dlouhý konec s náznaky oříšků, topinky, a pro někoho i s tóny podzimního lesa, zakončený čerstvými květy. Cena 3 600 Kč.

cham_8

Zdroj: Archiv značky

Bollinger Special Cuvée

Když se řekne šampaňské Bollinger, asi se vám vybaví James Bond, který dal tomuto nápoji slávu a věhlas. A zcela oprávněně, protože se jedná o nádherné šumivé víno. Special Cuvée je vytvořeno z hroznů pocházejících z 80 % procent z parcel klasifikace Grand Cru a Premier Cru. Zraje minimálně 36 měsíců. Výsledné víno nabízí aroma exotických plodů se silnými minerálními podtóny a skvěle vyváženou chuť. Cena 1 300 Kč.

cham_9

Zdroj: Archiv značky

Sekt Jan Petrák Cuvée Gold Brut

Základ sektu tvoří Ryzlink rýnský, jemnou zlatavou barvu doprovází svěží vůně nezralého ovoce, drobné a dlouho trvající perlení unáší šupinky 24 karátového zlata. Cena 500 Kč.

cham_10

Zdroj: Archiv značky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!