Nejlepší sluneční brýle tohoto léta

Publikováno: 29.07.2014 08:58 | Jiří Hofbauer

Sluneční brýle dávno překonaly pouze svou praktickou funkci. Staly se nutným doplňkem. A to nejen módním. Lidé jako Anna Wintour, Karl Lagerfeld nebo Rytmus je prakticky nesundají z očí. Slouží tak jako novodobá forma brnění. Vy se ale nebojte otevřít oči a podívat se přímo do slunce na svět. Existuje tolik možností, jak si pohled na svět zpestřit.

Čtěte také: Jak vybrat správný tvar slunečních brýlí

Želvovina

Želvovina patří pro svůj jedinečný design k jednomu z neoblíbenějších materiálů. Nosila je Jacqueline Kennedyová Onassisová i Jay Gatsby. Dnes se však už želvovina nepoužívá. Mezinárodní obchod s želvovinou je zakázán. Kareta pravá, z jejíž horního krunýře se želvovina získává, je chráněna úmluvou Washingtonskou úmluvou tzv. CITES z roku 1975. Proto se dnes želvovina nahrazuje ať více či méně kvalitním plastem. Narazíte tak na ni v kolekcích Chanel i v konfekci H&M.

Sluneční brýle Garrett Leight x Mark McNairy 390 €, prodává Colette. Sako 2400 €, vesta 680 €, košile 460 €, vše Berlutti.

bryle_znacky_1

Zdroj: GQ

Zrcadlovky

Zrcadlovky už dávno nejsou jen výsadou jen vrcholových sportovců. Barevná polarizovaná skla jsou jedním ze žhavých letních trendů. Ostatně už Steve McQueen nosil Persol 714 s modrými skly ve film Případ Thomase Crowna. Loni trend zářivě modrých skel dosáhl maxima a drží se i tuto sezónu. Polarizovaná skla oproti klasickým sklům výrazně projasňují a potlačují odlesky, nezkreslují barvy, zlepšují kontrast a mají 100% UV filtr. Proto je oceníte při veškerých letních aktivitách ať holduje pěší turistice, obrážíte přístavy na jachtě jachtě, na golfu pilujete svůj handicap, trávíte léto na tenisovém kurtu nebo jen na kole.

Salvatore Ferragamo 225 €. Tag Heuer 370 €. Oakley 179 €. Boss Orange 130 €. Dsquared 109 €. Emporio Armani 149 €. Lacoste 97 €.

bryle_znacky_2

Zdroj: GQ

Sluneční brýle Carrera 102€. Bunda 2900 €, košile 390 €, oboje Hermès.

bryle_znacky_3

Zdroj: GQ

Tvar brýlí

Asi nejvíce možností na výběr mají lidé s oválným obličejem. Obecně ale platí, že obdélníkový tvar brýlí, zvláště pokud mají výrazné obroučky, zvýrazní rysy vašeho obličeje. Naopak kulaté obroučky dodají tváři na jemnosti a nijak nenaruší její tvar. Lidem s ostřeji řezanými rysy jsou doporučovány masivnější obroučky. Malé subtilní obroučky pak na običeji působí nedostatečně.

G-Star Raw 125 €. Hugo Boss 200 €. Carrera 119 €. Olivier Peoples 260 €. Dolce & Gabbana 223 €. Tom Ford 105 €.

bryle_znacky_4

Zdroj: GQ

Sluneční brýle Ray-Ban 160 €. Svetr Salvatore Ferregamo 550 €. Košile Emporio Armani 270 €.

bryle_znacky_5

Zdroj: GQ

Malé nebo velké?

Brýle musí na obličeji sedět. Ať už si je kupujete v H&M nebo Ray Ban. Nosník, to je ta spojovací část, by vám měla přirozeně dosednout ke kořeni nosu. Neměli byste ho mít natěsno nalepený k čelu k čelu, ale ani by vám brýle neměly sjíždět na špičku nosu. Když si brýle nasadíte, měl by jejich horní rám lícovat s vaším obočím. Pokud rám brýlí výrazně přesahuje máte špatné brýle. Pokud výrazně nedosahuje máte znovu špatné brýle. Tentokrát malé nebo příliš vydatné obočí. Pak brýle vyměňte, obočí zapravte. Současně by se vám spodní část obrouček neměla neměla zarývat do tváří. Na to si musí dát pozor majitelé výraznějších lícních kostí.

Ray-Ban 279 €. G-Star Raw 125 €. Oakley 119 €. Dior Homme 285 €. Persol 163 €. Burberry 154 €.

bryle_znacky_6

Zdroj: GQ

Sluneční brýle Oliver Peoples 258 €. Tričko Uniqlo 9,90 €. Košile Prada 680 €.

bryle_znacky_7

Zdroj: GQ

Pilotky

Druhá světová válka toho hodně změnila. Měla vliv na módu, která se po ní stala praktičtější. Je až nepochopitelné, že právě válka dala módě jeden z ikonických kousků. Brýle aviator, tzv. pilotky, které původně nosily američtí piloti. Skoro sedmdesát let po válce a pilotky má snad každý muž ve své sbírce a značky se s každou sezónou znovu pouští do jejich upgradů.

Versace 159 €. G-Star Raw 145 €. Façonnable 161 €. Fred 595 €. Oliver Peoples 310 €. Tag Heuer 440 €.

bryle_znacky_8

Zdroj: GQ

Sluneční brýle Polo Ralph Lauren 175 €. Bunda Sandro 445 €. Tričko Mister Marcel 45 €.

bryle_znacky_9

Zdroj: GQ




Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!