Nejstarší podprsenka na světě

Publikováno: 29.12.2012 12:12 | Petr Hájek

Kdybychom se bavili o ženských podprsenkách a prádle obecně, pak není větších znalců a gurmánů, nežli jsou právě muži. Prádlo neobdivují samozřejmě jen kvůli jeho účelné funkci, ale hlavně kvůli tomu, jak skvěle vypadá na ženách. A jak se dnes přesvědčíme, platí to již přes půl tisíciletí.

Theme_web

Zdroj: Archaeology.org

S prádlem pro ženy se to má tak, že stejně jako jiné stylové věci často podléhá módním vlivům - tu se nám zmenší, jindy zase změní barvy, zkrátka, následuje trendy. Lidé si evidentně rádi připomenou vintage-look z let 40tých a 50tých minulého století i zde, ovšem byla by chyba domnívat se, že nejstarší podprsenka má sotva sto let. Museli bychom se totiž vypravit ještě mnohem, mnohem dále do minulosti.

Archeologové nedávno odkryli kus šatstva, o němž se domnívají, že jde o vůbec nejstarší podprsenku na světě - dle moderních datačních metod prý byla vyrobena někdy mezi lety 1390 a 1485, což je skoro přes 600 roky. Ve starých dokumentech se občas mluví o tomto typu šatstva, teprve až dnes se ale do rukou dostává skutečný důkaz existence a reálné podoby.

Výzkumníci jsou přesvědčeni, že středověké podprsenky nekonstruovali krejčí-muži, ale ženy samotné. Ať už to byl kdokoliv, odvedl rozhodně skvělou práci, protože podprsenka už drží 600 let a rozhodně stále vypadá, že by svoji funkci (byť s mírnou opravou) zvládala i nadále.

A dodejme si na závěr pro zajímavost, že na místě Lengberg Castle (Rakousko) bylo kromě této podprsenky nalezeno také na 2700 kousků textilu: 17 košil, mužské spodní prádlo, 4 další podprsenky a tuna dalších drobností typu kousky kůže, vláken, dřeva a jiných organických materiálů.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!