Nejstylovější filmy

Publikováno: 06.05.2013 19:26 | Jiří Hofbauer

Mnoho časopisů rok co rok sestavuje žebříčky nejstylovějších filmů. Často hodnotí především (a pouze) kostýmy. Jak ale dobře víte, styl netvoří jen ta hmatatelná, očividná část osobnosti. To že bezdomovce navléknete do obleku Brioni a dáte na ruku hodinky mu úroveň nezvedne.

Zvláště u filmový postav hraje důležitou část jejich osobnosti i jejich životní styl. Jak se chovají, jak jednají, jak myslí. My jsme pro vás vybrali dvacet filmů, o kterých si myslím,e že styl mají. Ať už je ukrytý v kostýmech, propracovanosti scén nebo v jednání postav.

Super drbna (Gossip Girl, Stephanie Savage, Josh Schwartz, 2007-2012)

Seriál (ano, připouštíme, že to není film) cílil spíše na něžnější pohlaví, ale během sedmi sezón si našel fanoušky napříč diváckým spektrem. Kluci na něj koukali primárně kvůli nekonečně dlouhým nohám Blake Lively, která schopnost laškovně hodit vlasy dovedla k dokonalosti, ale také kvůli jedinečnému stylu Charlese Chucka Basse. Jeho šála, barevné kapesníčky, šátky, ponožky, tkaničky a především vše v té nejlepší kvalitě se tak staly legendárními.

Gossip-Girl-3x04-Chuck-Bass-Promo-23

Zdroj: episode39.it

Velmi nebezpečné známosti (Cruel Intentions, Roger Kumble, 1999)

Valmont je ve všech zpracování poměrně marnivý, lehce zahleděný do sebe. V tomto novodobém zpracování si je víc než kdy předtím vědom svého vzhledu a neodolatelného šarmu, které rád využívá jen a pouze ve svůj prospěch. Jak to tak bývá jeho styl naruší až příchod ženy. A právě té jediné, která mu odolává.

valmont

Zdroj: fanpopSingle Man (A Single Man, Tom Ford, 2009)

Film, který režíroval návrhář Tom Ford, je do detailu dotažený. Ford myslí úplně na všechno a každý záběr je předem vypočítán na efekt. Jindy trochu suchý Colin Firth je typický Brit a v černých výrazných brýlových obrubách najednou dostává netušený šmrnc.

single-man-colin-firth-2

Zdroj: myfirstlittleplace.blogspot.comSkyfall (Skyfall, Sam Mendes, 2012)

Každý z dílů o agentovi s povolením zabíjet je vždy zárukou dokonalého stylu gentlemana. Skvěle padnoucí oblek na míru, pár perfektně naleštěných polobotek a luxusní hodinkami. Na každé misi má k dispozici nejmodernější techniku, rychlá auta, silné drinky a sexy ženy.

tumblr_mgzf1oKoO11qjdcyoo1_1280

Zdroj: fuckyeahskyfall.tumblr.comDannyho parťáci (Ocean’s Eleven, Steven Soderbergh, 2001)

Že na loupež století se nemusí jít v lyžarských kuklách dokazuej tahle parta kolem Dannyho Oceana v podání George Clooneyho. Tolik košilových límců je k vidění snad jen v Počátku.

340614

Zdroj: wall.alphacoders.com -Alfie (Alfie, Lewis Gilbert, 1966 / Alfie, Charles Shyer, 2004)

Stejně jako Michael Caine tak i Jude Law se zařadil do skupiny módních šlapek. Hned v začátku přizná to v co doufáme všichni – že nikdo nepozná oblek ze slevy. A to je pravda. Dobrý oblek vydrží několik sezón. Investice se vám vrátí v podobě tolika holek kolik budete chtít. Pozor na to, aby se z vás nestala víc než jen oběť módy.

2012-08-06-MSDALFI_EC064_H

Zdroj: www.huffingtonpost.comKristián (Martin Frič, 1939)

Přes den ušlápnutý prodejce zájezdů s puťkou domácí v patách, v noci playboy v Orient baru připalující cigaretu jedné z nejkrásnějších žen své doby. Český, dnes už klasický film, dokazuje, že styl začíná v hlavě. Ne dokonale uvázaným motýlkem.

p-2133-1273675650

Zdroj: www.nafilmy.comAmerické psycho (American Psycho, Mary Harron, 2000)

Tu dravou scénu se sekerou si rozhodně za vzor neberte. Vlastně nic z toho co Christian Bale ve filmu dělal. Co je důležité je jeho tvář kterou světu postava ve filmu nastavuje. Jen to dokazuje co z vás dobrý krejčí a holič je schopný udělat. Za maskou úspěšného podnikatele nikdo masového vraha nehledá.

american_psycho-1

Zdroj: www.screened.comDrive (Drive, Nicolas Winding Refn, 2011)

Před Ryanem Goslingem by si málokdo odvážil obléct saténovou bundu se škorpionem na zádech a kožené šoférské rukavice.

A_DRIVE

Zdroj: www.greydanusdesign.comWall Street (Wall Street, Oliver Stone, 1987 / Wall Street: Money Never Sleeps, Oliver Stone, 2010)

V prvním díle z roku 1987 vystupoval Michael Douglas jako vzor úspěchu. Všichni chtěli kouřit churchilly a pít skotskou v modré košili s bílým límce. Shia Labelouf se tak v roce 2010 stal vzorem pro všechny mladé brokery s velkým potenciálem. Gucci najednou stouply prodeje když si makléři chodili kupovat mokasíny, protože věřili, že je navedou na cestu úspěchu.

wall-street

Zdroj: www2.macleans.caVelký Gastby (The Great Gatsby, Jack Clayton, 1974 / The Great Gatsby, Baz Luhrmann, 2013)

Gatsby je jako ten kluk ze střední, s kterým se každý chce kamarádit. Každý chce být na jeho párty, být v jeho společnosti, dokonce by mu upsali duši jen aby si jich všiml. Když americká oděvní značka Brooks Brothers vytvoří kolekci podle literární postavy musí být Gatsby být víc než jen vyznavačem stylu. Je jeho strůjcem.

The-Great-Gatsby_06

Zdroj: www.filmofilia.comAmerický gigolo (American Gigolo, Paul Schrader, 1980)

Při sledování filmů si nejlépe uvědomíme promněnlivost módy. na staré filmy je nejlepší důkaz toho jak se mění móda. Řada oblečení, které zde Richard Gere vystřídá, jako obleky, kabáty, košile, svetry jsou nositelné i dnes. To jen dokládá genialitu Giorgia Armaniho.

American_Gigolo_wallpapers_3598

Zdroj: www.kellimarshall.netSnídaně u Tiffanyho (Breakfast at Tiffany's, Blake Edwards, 1961)

Každý film v kterém se Audrey Hepburn objevila (Prázdniny v Říme, Sabrina, My Fair Lady, Šarády...) se okamžitě stal legendárním. A legendou se stala i ona. Ostatně návrhář a zakladatel módního domu Hubert de Givenchy věděl proč si ji vybral za svou múzu. Možná, že jako muži mají Gatsbyho, ženy touží být alespoň na chvíli Holly Golightlyovou. Být tak krásné, vtipné, samostatné, oblíbené, přitom zranitelné, prožít velkou lásku, vzdorovat jí ale nakonec jí propadnout.

tttd

Zdroj: www.fanpop.com -Divoch (The Wild One, Laslo Benedek, 1953)

Slavná fotografie Marlona Branda sedícího na motorce pochází právě z tohoto filmu. Podařilo se mu vytvořit prototyp sebevědomého, amerického muže. Patrně v této době se do módy dostaly i kožené motorkářské bundy, které následně začali nosit všichni bez ohledu v čem nebo na čem jezdili. Ženy po něm šílely a muži se mu chtěli podobat. O dvacet let později se Brando vrací na stříbrné plátno vytvořil další ikonu – Vita Corleoneho.

The Wild One 2

Zdroj: www.theaceblackblog.com -Tři dny Kondora (Three Days of the Condor, Sydney Pollack, 1975)

Když se Sydneyho Pollacka zeptali, jak vytvářel look Robert Redforda pro tento film odpověděl, že nijak extra. Redford je prakticky po celý v jednom oblečení. Světle šedá chambray košile, tvídové sako, občas sako a pilotky. A přesto to stačilo. Zatímco tady Redforda stylizovali spíše do univerzitního profesora v Takoví jsme byli je typickým studentem z kampusu.

tumblr_losm36W6K61qho0bjo1_500

Zdroj: atomretro.livejournal.com -Rebel bez příčiny (Rebel Without a Case, Nicholas Ray, 1955)

James Dean a Marlon Brando už v 50.letech patřili k největším americkým rebelům. Dean v tom filmu oblékl červenou bundu a jasně modré džíny, načež se tato kombinace stala pro tehdejší teenagery symbolem vzdoru. Co k Deanovi neodmyslitelně patří je jeho stříbrné Porsche 550 Spyder, které přezdíval Little Bastard.

rebel-without-a-cause-original

Zdroj: splatteronfilm.wordpress.comRocky (Rocky, John G. Avildsen, 1976)

Módními výstřelky tento film neoplývá, ale kdo si někdy nezkusil legendární běh za doprovodu Gonna Fly Now . To je i důkaz jak mocnou součástí filmu je právě hudba.Velký útěk (The Great Escape, John Sturges, 1963)

I když je všeobecně za nejlepší film Steva McQueena považován Bullit, ve filmu Velký útěk je herec opravdovější. Jistý podíl na tom má i výběr oblečení. Herec zde chodí zcela v běžném oblečením na jaké byl on sám zvyklý. Navíc jeho skok na motorce se navíc stal legendárním.

mc

Zdroj: soletron.comSvětáci (Zdeněk Podskalský st., 1969)

Film se může zdát lehce poplatný své době, ale primárně je to legrace. Že styl se dá koupit a zbytek nahonit opakováním jedné věty dokazuje snímej, který od svého natočení nezestárnul ani o den. Včetně po kachničku...

ufvK0UwM0Pk6jT6WK3KONJz1Zou

Zdroj: torrentbutler.eu -Společnost mrtvých básníků (Dead Poets Society, Peter Weir, 1989)

Začátek filmu se tváří jako exkurz do světa preppy studentů public school. Jakmile si ale povolí kravaty a rozepnou saka poznáváme skutečné uvažování těchto novodobých, amerických mušketýrů. Když ale přijde na věc zůstanete jako jediní sedět, nebo se postavíte společně se všemi?

o-captain

Zdroj: this-life-only.blogspot.com

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!