Nejvlivnější lidé české módy

Publikováno: 21.10.2014 01:42 | Aktualizace: 29.12.2014 09:00 | Václav F. Mensa

Lidstvo je posedlé různými žebříčky. Nejbohatší, nejslavnější, nejmocnější a samozřejmě nejvlivnější. Nejhodnotnější takovéto žebříčky vydává Forbes a následně na to i devadesát procent periodik. Většinou jsou zde ale zastoupeni ti, kteří jsou nejvíce v záři blesků fotoaparátů. My v Menstyle jsme se také rozhodli udělat vlastní seznam nejvlivnějších lidí v české módě a umění avšak, poněkud jinak. Nepíšeme telefonní seznam nejlepších managerů. Vybrali jsme ty, kteří mají skutečný vliv na budoucnost. Také se jedná pouze o náš subjektivní názor nepodložený veřejnými výzkumy.

Jakub Lohniský & David Šimoník

Pro veřejnost možná nepříliš známá jména, avšak jméno jejich obchodu Le Premier, by měl znát každý český muž. Dva mladí podnikatelé a vlastníci Relative PR otevřeli svůj internetový a následně i kamenný obchod Le Premier a strhli tak bouři. Probouzejí v českých mužích opět lásku k perfektnímu oděvu a díky nim máme v naší zemi boty Loake.

nevlivnejsi_1

Zdroj: Archiv Jakuba Lohniského a Davida ŠimoníkaLukáš Loskot

Bývalý kreativní ředitel Simple Concept Store se po jeho zavření přesunul do vyšší pozice. Jako ředitel Mercedes-Benz Fashion Weekend nám do země přilákal zástupce obchodů a značek z celého světa. Také se konečně přestáváme odtrhávat vlastními směrem a zařazujeme se do normálního průběhu módních akcí. Jedná se především o představení kolekcí na určité období namísto dosavadního hektického programu. Díky němu také, doufejme, můžeme očekávat větší pozornost světa k našemu FW především kvůli návštěvě celebrit.

nevlivnejsi_2

Zdroj: Archiv Lukáše LoskotaMilada Karasová

Bývalá ředitelka Czechoslovak Models už sice neřídí svou modelingovou agenturu avšak, díky objevení našich nejslavnějších modelek má stále silné slovo. Eva Herzigová, Tereza Maxová nebo Pavlína Němcová. Ty jí vděčí za vše.

nevlivnejsi_3

Zdroj: Archiv Milady Karasovédoc. ak.mal. Josef Ťapťuch

Přednášející Ateliéru Designu módní tvorby na VŠUP je přechodem studentů fashion designu k velkému světu. Přednáší také módu a marketing na L’École Superieure des Arts Decoratifs v Paříži. Spolupracoval s takovými domy jako Jean Patou nebo Helena Rubenstein. Má tudíž vliv skrze mladou generaci, kterou vychovává a posouvá tak k módním výšinám. Absolutorium pod jeho vedením je jistou vizitkou.

nevlivnejsi_4

Zdroj: Archiv Josefa ŤapťuchaMgr. art. Mária Štraneková, ArtD.

Další členkou "vlivné" akademické obce je přednášející z Univerzity Tomáše Baťi ve Zlíně. Sama je členkou designérské skupiny, členkou představenstva European league of institute of arts v Amsterdamu. Účastní se spousty uměleckých projektů ale především vede mladé designéry k jejich vlastnímu pohledu na módu. V naší zemi je u návrhářů stále běžné navazovat na něčí práci. Ale právě z rukou Dr. Štranekové odchází do světa samostatné jednotky.

nevlivnejsi_5

Zdroj: Archiv Márie ŠtranekovéMeda Mládková

Žena oslavovaná díky tomu, že světu předvedla Kupku. Celosvětově respektovaná a známá to má u nás těžké. Navzdory veškerým klackům, které jí pod nohy házeli čeští byrokraté otevřela Muzeum Kampa, kam se turisté a odborníci odevšad jezdí Kupkovi a dalším autorům poklonit. Často je nazývána mecenáškou umění ale v závěru je to žena s vlastní hlavou a snem, ukázat světu na co můžeme být hrdí. Vlivná je především díky světovým kontaktům v uměleckém světě a "majetku" na zlepšení situace, kterým disponuje.

nevlivnejsi_6

Zdroj: Archiv Medy MládkovéBenedikt Renč

Vliv se dá měřit v závislosti na tom, kolik lidí ovlivňuje vaše práce. Co se fotografie týče, většina lidí nezná jména velkých tvůrců, na jejich fotky se každý den dívá. Benedikt Renč začínal pod vedením Roberta Vana pracovat pro Elle. Dodnes tomu tak je. Více je jeho práce viditelná v příloze Hospodářských novin Proč Ne?! nebo Dolce Vita. Zaujal tak jedno z nejlepších postavení v dokumentaci českého designu.

nevlivnejsi_7

Zdroj: Archiv Benedikta RenčeTamara Kotvalová

Jméno v českých médiích známé až do nebes. Většinou je oběť kritiky za svůj životní styl. Nic to ale nemění na tom, že si na vše, co v životě má vydělala sama. Otevřela první butik Rolex v Čechách a její společnost Carollinum zastupuje 24 dalších luxusních značek. Její, dnes bohužel již nefungující obchod, Simple Concept Store získal několik ocenění za nejlepší butik u nás a její charitativní činnost jí zajistila místo na seznamu nejvlivnějších českých žen zmíněného magazínu Forbes.

nevlivnejsi_8

Zdroj: Archiv Tamary KotvalovéSimona Krainová

Naše asi neznámější modelka začala před nedávnem přímo ovlivňovat svět modelingu skrze soutěž Czechoslovak TopModel. Je tak nějak předurčené, že mladé dívky, které projdou castingy budou další "it" generací. Byla také šéfkou Elite Model Look a vlastní prestižní stylingové studio Visage Factory.

nevlivnejsi_9

Zdroj: Archiv Simony KrainovéLucie Ehrenbergerová

Je jí 21 let a už 4 roky vede svůj blog A cup of style. Je pravděpodobně nejpopulárnější blogerkou v naší zemi. Krom osobního rázu, jakým jsou fotky outfitů poskytuje i docela slušné módní informace a novinky. A vzhledem k počtu čtenářů tak dodává to, co je dobré vědět masám a vychovává české ženy k lepšímu oblékání.

nevlivnejsi_10

Zdroj: Archiv Lucie EhrenbergerovéPetra Fundová

Aby byla v našem seznamu zastoupena i tištěná lifestyle média, vybrali jsme ředitelku vydavatelství Burda Petru Fundovou. Díky spojení s Hachette Filipachi se Burda stala vlastníkem hlavních lifestyle titulů a sama Fundová tak kombinovaně vydává více než 120 tisíc výtisků magazínů a má na 400 tisíc čtenářů.

nevlivnejsi_11

Zdroj: Archiv Petry FundovéJan Boublík & Jan Tomeš

Dvojice, která stojí za zrodem a provozem webu o pánské módě a designu Maud Homme, bere ve svých příspěvcích módu jinak. Ukazují to zajímavé a neotřelé. Ukazují to, co pravděpodobně má budoucnost. S nástupem "intelektuálně-designově-alternativní" (hipsterů) generace čtenářů si získali postavení informátorů o nezávislé módní scéně.

nevlivnejsi_12

Zdroj: Archiv Jaa Boublíka a Jana TomešeMichaela Bakala

Za každým mocným mužem stojí ještě mocnější žena. Někdejší česká miss byla známá především jen kvůli své práci ve stejnojmenné soutěži. Nicméně, po roce 2010 a jejím sňatku se Zdeňkem Bakalou získala skutečnou moc. Koupila několik domů v Pařížské ulici ale především, její manžel vlastní mimo jiné i Hospodářské noviny a s nimi přílohu Proč ne? která se dostane do rukou stovkám tisíc lidí v naší zemi. Těžko říci, jestli ovlivňuje i vydání. Je také předsedkyní představenstva LBM.

nevlivnejsi_13

Zdroj: Archiv Michaely BakalaMgr. Jana Zielinski

Navzdory tomu, že v médiích není příliš zmiňována, stala se královnou českého designu. Jako ředitelka Designbloku totiž, společně se spoluzakladatelem Jiřím Mackem, rozhoduje o tom, kdo bude vystavovat a kdo ne. S dalšími šesti lidmi akci připravují po celý rok. Designéři a značky mohou poslat prezentaci a být vybráni či ne. Jejich obrat nebo obliba u veřejnosti nehraje roli. Současně také šéfuje agentuře Profil Media s.r.o..

nevlivnejsi_14

Zdroj: Archiv Jany Zielinskidoc. Liběna Rochová

Módní návrhářka a přednášející na pražské škole Umprum v oboru design oděvu a obuvi má ve světě stejné jméno jako u nás. Pořádá výstavy, přehlídky a věnuje se řadě "dobročinných" módních projektů. Studovat v ateliéru pod jejím vedením znamená jak dobré informace ale i kontakty k vylepšení šancí v budoucím povolání.

nevlivnejsi_15

Zdroj: Archiv Liběny RochovéJan Plecháč & Henry Wielgus

Dva mladí designéři, kteří se potkali během studií v Praze v minulosti získali ocenění Czech Grand Design. Účastní se veletrhů po celé Evropě a jsou oslovování různými značkami ke spolupráci. Jejich síla spočívá v tom, že nabízejí českému publiku čistý, kvalitní a nadčasový design a ukazují tak, že je více cest, kudy jít. Naproti "známějším" designérům není práce ovlivněná marketingem a touhou po zviditelnění.

nevlivnejsi_16

Zdroj: Archiv Jana Plecháče a Henryho WielguseJiří Hofbauer

Na pozici editora Menstyle.cz působí dva roky. Skrze něj prochází každý článek až ke čtenářům. Mnohdy od prvotního nápadu, až po finální výběr fotografií. Zastává práci několika lidí najednou. Vzhledem k tomu, že jsme jeden z mála opravdu čistě založených a svou důstojnost si držících magazínů, Jiří svou prací spoluvychovává nové (i když on to slovo moc rád nemá) gentlemany a tím i budoucí generaci českých mužů.

IMG_9414

Zdroj: Tomáš Škoda PhotographyPořadí osobností uvedených v tomto textu neurčuje jejich důležitost.

Edit: V článku bylo sémanticky mylně uvedeno, že "Tamara Kotvalová přivedla Rolex do ČR". Značku Rolex do ČR poprvé dostal daleko dříve hodinář p. Bechyně, kterému se za zavádějící znění omlouváme.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!