Nenáviděná i milovaná Lída Baarová

Publikováno: 22.01.2016 10:19 | Jiří Hofbauer

Milovala jsem zločince, ale to přece ještě není zločin“. Přesně tahle věta otevírá téměř dvouhodinovou podívanou zachycující tu nejzásadnější část života herečky, kterou obdivovala celá Evropa. Jenže příběhy se nikdy nevypráví podle pravdy.

jarvis_56a10fa9e4b04efb6939c49e

Zdroj: Cineart

Novinkový snímek režiséra Filipa Renče sleduje závratnou a téměř pohádkou kariéru české herečky Lídy Baarové, která v předválečném roku 1934 dostává pozvání do tehdejšího evropského Hollywoodu, jak byla označována německá filmová společnost Ufa. Tam se setkává s hvězdou německého stříbrného plátna, Gustavem Fröhlichem, s kterým později naváže vztah. Pro diváka začíná film nabírat na otáčkách, když se ve filmových studiích objeví Adolf Hitler za doprovodu Josefa Goebbelse.

jarvis_56a10fa8e4b04efb6939c48a

Zdroj: Cineart

Právě vztahem (a jeho následky) Baarové a ministra propagandy se zabývá většina filmu. Scénář rozhodně Baarovou neobhajuje, ale spíše se snaží divákovi dodat veškeré možné materiály, aby si pak mohl na tuto skutečnost udělal vlastní názor. Pravdou ale je, že v roce 1936, kdy se Baarová s Goebbelsem seznámila, byl tenhle muž respektovaný celou západní Evropou. A málokdo z běžných lidí mohl tušit, že v roce 1938 bude strůjcem největšího předválečného pogromu známého jako Křišťálová noc a o dalších pět let později vyhlásí totální válku.

jarvis_56a10fa8e4b04efb6939c496

Zdroj: Cineart

Postava Baarové, stejně jako ve skutečném životě, i ve filmu průběžně doplácí na to, že se neumí sama rozhodnout a často s sebou nechá manipulovat. Sama si to pak omlouvá a na diváka chce působit tak, že se obětovala a neměla možnost volby. Ať se jedná o její matku, která si do své dcery promítala svou vlastní nesplněnou kariéru, nebo odmítnutí angažmá v Hollywoodu. Moc se přitom neohlíží no to, jak svým jednáním může uškodit druhým, protože ona sama je přesvědčena, že jde dobrou cestou. Sama Baarová jedno přiznala, že toužila po slávě za každou cenu.

jarvis_56a10fa8e4b04efb6939c486

Zdroj: Cineart

Scénáři je v některých recenzích vytýkáno, že již na začátku filmu odhaluje, jak to vlastně dopadne. Ale to je fakt, který ví (tuší) 99% lidí, kteří se na film vypraví. Protože příběh Baarové znají. Že herečka skončila jako odložené zboží s cigaretou v jedné a skleničkou vína v druhé ruce není tajemství.

Uvěřitelnosti a důvěryhodnosti filmu dodává herecké obsazení. Tatiana Pauhofová se v roli prvorepublikové star vzdala svého typického herectví a do jisté míry pracuje především s tím, aby byla okouzlující. Produkce láká i na zahraniční jména jako Gedeon Burkhard či Karl Markovics. Právě Goebbels v podání Markovicse je velkým překvapením celého filmu. Stejně tak Pavel Kříž jako Adolf Hitler, jehož postava má ve filmu relativně malý prostor, ale beze zbytku jej naplňuje. Škodou je, že větší prostor nedostala postava mladší sestry Lídy, Zora Babková, v podání Anny Fialové, které nejde upřít jedinečný talent a autenticitu.

jarvis_56a10fa8e4b04efb6939c47e

Zdroj: Cineart

Není divu, že se na tenhle film čekalo takovou dobu. Zpracovat takhle náročné téma, na které každý může nahlížet absolutně jinak, nebyl lehký úkol ani pro ostřílené filmaře. Navíc před pár lety by nebylo možné takový snímek v českých podmínkách natočit. Režisér Renč hned na loňské únorové tiskové konferenci několikrát zdůraznil, že se nebude jednat o komplexní životopisný film, ale jen výňatek ze života slavné herečky. Samotný snímek pak uvedl slovy: „Nic v tom nehledejte, chtěli jsme jen natočit milostné drama.“ A přesně takhle by divák k filmu měl přistupovat. Nejedná se o dobovou rekonstrukci, ale příběh o ženě, která se zamilovala. Absolutně šíleně a z pohledu historie nepochopitelně.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!