Nesmrtelná klasika - Trenchcoat

Publikováno: 27.10.2016 12:30 | Marek Michalec

Není snad lepší varianta, jak čelit sychravému podzimnímu počasí, než právě trench coat. Investice do něj není malá, ale pokud se pro ni odhodláte, vrátí vám ji tento více než stoletý ikonický kabát i s úroky. Zamilujete si ho nejen kvůli své praktičnosti, ale také nadčasovosti, své místo ve vašem šatníku si bude držet po mnoho let, možná navždy. 

pinterest

Zdroj: Tumblr

O původním účelu, pro který byl kabát či plášť vyroben, vypovídá už jeho název (trench=zákop). S prvním nepromokavým pláštěm přišla v roce 1853 firma Aquascutum, která jím zásobovala britskou armádu během Krymské války. Kabát se osvědčil, vojákům vyhovoval nejen díky své nepropustnosti vůči větru a dešti, ale zároveň také díky své lehkosti, která jim usnadňovala pohyb.

Tumblr - Tiffany

Zdroj: Tumblr

Byl to ale až Thomas Burberry, který plášť vylepšil a v roce 1879 si novou techniku výroby nechal patentovat. Jeho technika výroby spočívala v tom, že nepromokavosti docílil pomocí nepromokavého gabardénu (bavlněná popřípadě vlněná tkanina s žebrovanou texturou), kdež to Aquascutum používala impregnování vlny. Burberry poté dodával své trench coaty britské armádě po obě světové války.

Burberry.com - od 1695 eur

Zdroj: Burberry Official

Vojáci si kabát tak oblíbili, že ho v deštivém anglickém podnebí nosili i po skončení vojenské služby a tím ho dostali do povědomí široké veřejnosti. Nosil se a vlastně dodnes se nosí, ve stále nezměněné podobě i se vším armádním příslušenstvím, jako je například přidaná látka na rameni, která tlumila náraz pažby nebo pásky na zápěstí, jež zabraňovaly vodě stékat z předloktí, což usnadňovalo manipulaci s dalekohledem.

Burberry. com - od 1595 eur

Zdroj: Burberry Official

V cestě k přízvisku ikony, pomohl trench coatu také Hollywood a to zejména v jeho zlatém věku. Objevil se ve filmech jako Casablanca, kde oblékal Haumprey Bogart trench značky Aquascutum, nebo Snídaně u Tiffanyho s Audrey Hepburnovou a Georgem Peppardem, kteří nosili pro změnu Burberry. Do image detektiva ho zase dostal Peter Sellers v Růžovém Panterovi.

Tumblr-casablanca

Zdroj: Tumblr

Kombinovat se dá mnoha způsoby. Obléct si ho můžete, když budete v obleku a polobotkách přebíhat mezi schůzkami a kanceláří, ale stejně tak i neformálně. Pokud zvolíte klasickou béžovou barvu, skvěle bude vypadat například s temně modrými džíny, rolákem nebo bílou košilí. Obout se můžete klidně bílé tenisky, ale třeba i kožené kotníkové boty na šněrování. S výběrem se ale nemusíte omezovat jen na tradiční střih. Vyrábí se například i ve zkrácené podobě, která končí něco málo pod úrovní pasu, nebo ve variantě jen s jednou řadou knoflíků.

Burberry.com- od 1795 eur

Zdroj: Burberry Official

Dejte si ale záležet, aby vám perfektně padl a seděl k typu vaší postavy. Končit by měl nad koleny - pokud jste vyšší postavy, mohla by na vás špatně zvolená velikost popřípadě střih kabátu se zauzlovaným páskem vypadat jako krátké šaty. Když bude kabát příliš dlouhý, můžete připomínat již zmiňovaného detektiva.

a278f66705d65da104c620eab82239ae

Zdroj: The Sartorialist

 

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Nový TONI&GUY Barbershop v Michalské ulici Nový TONI&GUY Barbershop v Michalské ulici 17. 10. 2016 byl oficiálně otevřen TONI&GUY Barbershop v Michalské ulici, nachází se v suterénu klasického salonu. Touto novinkou... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!