Nesmrtelný bomber

Publikováno: 13.09.2016 20:21 | Marek Michalec

Jako spousta dalších ikonických kousků pánského oblečení, bomber pochází z armády. Prošel si etapami, kdy jste podle něj rozpoznali člena určitých subkultur. Dnes už nemusíte do žádné z nich patřit, abyste ho mohli nosit. Z bomberu se stala dobrá investice do vašeho podzimního šatníku.

Za vznikem ikonické bundy MA-1, stojí vývoj leteckých bund už od první světové války. První letecké bundy se vyráběly z kůže a vlny, aby ochránily letce před zimou v otevřených kokpitech. Postupem času, jak se vyvíjela letadla a jejich kokpity, začala být kůže při pohybu dosti nepraktickou, zejména pak ve vlhkém počasí. Kůže, sama o sobě těžká, spolu s vlněnou podšívkou nasákla vodou a byla pak ještě těžší. Navíc pak často při nízkých teplotách zmrzla. 

PINTEREST

Zdroj: Pinterest

Americká armáda tak přišla s bundou B-12. Vyráběla se ve své době z nedávno objeveného nylonu a byla tak mnohem lehčí, odolnější proti dešti a zároveň díky podšívkám pořád hřála. B-12 se už příliš nelišila od své nástupkyně legendární MA-1.

Ta se začala vyrábět během let 1949 a 1950. Byla také z nylonu, zmizel z ní však velký límec z ovčí vlny, který byl nahrazen nízkým pleteným. Později přibylo dalších pár vylepšení, například typicky výrazná oranžová podšívka, která měla sloužit k lepšímu dohledání letce v případě nehody.

Bomber Alpha Industries MA1, 3.380 CZK

getDynamicImage.aspx

Zdroj: Archiv značky

Přestože byly bombery časem vyřazeny z americké armády, firmy jako Alpha Industries nebo Rothco s jejich výrobou (v mírně pozměněné verzi) pokračovaly pro civilní obyvatelstvo, pro které se stala bunda populární hlavně po válce ve Vietnamu.

Dolce & Gabbana, 1.390 EUR

11523134_7300569_1000

Zdroj: Archiv značky

Bomber jako součást pop-kultury

Bomber si vždy nějakým způsobem dokázal vydobýt svojí pozici ve světě módy. V druhé polovině sedmdesátých let si ho oblíbili britští punkeři a skinheadi, kteří na něj přidávali nejrůznější nášivky a nosili ho v kombinaci s roztrhanými džínami a vysokými kanadami. O slávu bomberu se v osmdesátých letech postaral Hollywood. Na stříbrném plátně se v něm objevili například Tom Cruise nebo Steve McQueen. V letech devadesátých byl pro změnu populární mezi rappery. Nosili ho hodně oversized, ostatně jako téměř všechno ostatní oblečení v té době. Stal se také tradičním oblečením pro jeden z amerických národních sportů, baseball. 

Zara, 1.199 CZK

6096307800_6_1_1

Zdroj: Archiv značky

Po novém miléniu měl bomber poněkud pomalejší rozjezd, prošel však několika  úpravami a dnes je opět hitem. Najdete ho téměř ve všech kolekcích, ať už slavných návrhářů nebo konfekčních značek. Vybrat si můžete z nesčetně mnoha materiálů a střihů.

Yves Saint Laurent, 4.590 EUR

34648392PA_14_f

Zdroj: Archiv značky

Až budete přemýšlet, jak bomber zakomponovat do vašeho šatníku, nehledejte v tom žádnou vědu. Nejlépe vypadá s jednobarevným tričkem nebo košilí, úzkými džíny a teniskami. Při výběru velikosti si dejte záležet na tom, aby vám správně seděl v ramenou a délkou rukávů.

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek Soutěž s Baronem Hildprandtem Soutěž s Baronem Hildprandtem Zámecká palírna Blatná a distribuční společnost Premier Wines & Spirits zahajují soutěž pro milovníky ovocných destilátů Baron... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!