Nesmrtelný bomber

Publikováno: 13.09.2016 20:21 | Marek Michalec

Jako spousta dalších ikonických kousků pánského oblečení, bomber pochází z armády. Prošel si etapami, kdy jste podle něj rozpoznali člena určitých subkultur. Dnes už nemusíte do žádné z nich patřit, abyste ho mohli nosit. Z bomberu se stala dobrá investice do vašeho podzimního šatníku.

Za vznikem ikonické bundy MA-1, stojí vývoj leteckých bund už od první světové války. První letecké bundy se vyráběly z kůže a vlny, aby ochránily letce před zimou v otevřených kokpitech. Postupem času, jak se vyvíjela letadla a jejich kokpity, začala být kůže při pohybu dosti nepraktickou, zejména pak ve vlhkém počasí. Kůže, sama o sobě těžká, spolu s vlněnou podšívkou nasákla vodou a byla pak ještě těžší. Navíc pak často při nízkých teplotách zmrzla. 

PINTEREST

Zdroj: Pinterest

Americká armáda tak přišla s bundou B-12. Vyráběla se ve své době z nedávno objeveného nylonu a byla tak mnohem lehčí, odolnější proti dešti a zároveň díky podšívkám pořád hřála. B-12 se už příliš nelišila od své nástupkyně legendární MA-1.

Ta se začala vyrábět během let 1949 a 1950. Byla také z nylonu, zmizel z ní však velký límec z ovčí vlny, který byl nahrazen nízkým pleteným. Později přibylo dalších pár vylepšení, například typicky výrazná oranžová podšívka, která měla sloužit k lepšímu dohledání letce v případě nehody.

Bomber Alpha Industries MA1, 3.380 CZK

getDynamicImage.aspx

Zdroj: Archiv značky

Přestože byly bombery časem vyřazeny z americké armády, firmy jako Alpha Industries nebo Rothco s jejich výrobou (v mírně pozměněné verzi) pokračovaly pro civilní obyvatelstvo, pro které se stala bunda populární hlavně po válce ve Vietnamu.

Dolce & Gabbana, 1.390 EUR

11523134_7300569_1000

Zdroj: Archiv značky

Bomber jako součást pop-kultury

Bomber si vždy nějakým způsobem dokázal vydobýt svojí pozici ve světě módy. V druhé polovině sedmdesátých let si ho oblíbili britští punkeři a skinheadi, kteří na něj přidávali nejrůznější nášivky a nosili ho v kombinaci s roztrhanými džínami a vysokými kanadami. O slávu bomberu se v osmdesátých letech postaral Hollywood. Na stříbrném plátně se v něm objevili například Tom Cruise nebo Steve McQueen. V letech devadesátých byl pro změnu populární mezi rappery. Nosili ho hodně oversized, ostatně jako téměř všechno ostatní oblečení v té době. Stal se také tradičním oblečením pro jeden z amerických národních sportů, baseball. 

Zara, 1.199 CZK

6096307800_6_1_1

Zdroj: Archiv značky

Po novém miléniu měl bomber poněkud pomalejší rozjezd, prošel však několika  úpravami a dnes je opět hitem. Najdete ho téměř ve všech kolekcích, ať už slavných návrhářů nebo konfekčních značek. Vybrat si můžete z nesčetně mnoha materiálů a střihů.

Yves Saint Laurent, 4.590 EUR

34648392PA_14_f

Zdroj: Archiv značky

Až budete přemýšlet, jak bomber zakomponovat do vašeho šatníku, nehledejte v tom žádnou vědu. Nejlépe vypadá s jednobarevným tričkem nebo košilí, úzkými džíny a teniskami. Při výběru velikosti si dejte záležet na tom, aby vám správně seděl v ramenou a délkou rukávů.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!