Nevlhnoucí látka

Publikováno: 25.05.2013 12:58 | Petr Hájek

Spolu s létem pravidelně přicházejí neuvěřitelná vedra na mnoha místech světa a ani to naše není výjimkou. A podobné horko znamená jediné - hodně pít, abyste se chladili. Ze stylového hlediska jde ale o problém - čím více pijete, tím více se zpotíte, což na šatech nevypadá jednak pěkně a za druhé je může zcela zničit.

non-wetting

Zdroj: UC Davis

Nová látka byla navržena bioinženýry z University of California (jde o Micro-Nano Innovations Lab zabývající se fyzikou mikro-kanálů) a unikátní je hlavně tím, že se chová tak trochu jako lidská kůže. Prostě pot rozdělí na kapky a odvede jej pryč.

Dva místní studenti, Siyuan Xing a Jia Jiang, použili k její konstrukci vodu přitahující vlákna a zašili je do látky vysoce odolné proti vodě. Tímto se jim podařilo udělat z látky vlastně mřížku, která vsakuje drobné kapičky vody a přenáší je na druhou stranu tkaniva.

Látka je během celého procesu prodyšná a suchá. Mimochodem, dokonce je prý možno si vybrat i místo, kde má k odsátí dojít, takže se člověk nemusí tzv. zpotit jen na známých místech, ale klidně i tam, kde to zrovna nejméně vadí.

Při výrobě látky nebylo dle vědců použito žádných extra postupů ani materiálů a to záměrně z onoho důvodu, aby se celý proces dal snadno replikovat na prakticky jakémkoliv moderním tkacím zařízení. Vše bude údajně i pozitivní změna proti staré dobré přírodní bavlně, která sice odvádí pot také, ale stejně vás nechá znovu hned zvlhnout.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!