Nezapomenutelná Hana Vítová

24.01.2014 16:54 | Václav F. Mensa

Právě dnes je to přesně sto let, co se narodila jedna z největších hvězd našeho filmu, Hana Vítová. Výjimečná byla především svou mírně melancholickou tváří, tmavými vlasy a neuvěřitelným hlasovým projevem.

Prvorepublikové hvězdy se lišily od současných "celebrit" několika věcmi. V dnešní době přišlo stříbrné plátno a větší vážnost. Jde spíše o skandály za oponou než o samotné výkony. Krásky černobílých filmů téměř do jedné vynikaly skvělým intelektem a především multitalentem.

Hana Vítová se narodila v Praze jako Lašková. Její příjmení vymyslel Werich. Malá Hana vyrůstala v umělecké rodině a měla tak perfektní základy pro velkou kariéru. Začínala jako zpěvačka a ve chvíli, kdy nahrála píseň "Život je jen náhoda", začaly přicházet opravdu vysoké nabídky a následně, Hana Vítová hrála ve více jak v padesáti filmech.

Za zmínku stojí Cech panen Kutnohorských, Noční Motýl nebo legendární parodie Pytlákova schovanka. Vítová často hrála role chudých dívek, které přišly ke štěstí sňatkem s bohatým mužem. Hrála i během války a její filmy byly dokonce promítány i v zahraničí.

Na rozdíl od svých kolegyň, Adině Mandlové nebo Nataše Gollové se ubránila obviněním z kolaborace po druhé světové válce. Ale poté se stalo to, co děláme v naší zemi často. "Úspěšně" se nám daří eliminovat i když je nevinný. Adinu jsme vyhnali, Nataša Gollová skončila téměř na ulici a Hana Vítová se dokázala uživit jen po barech a příležitostných estrádách. Ke konci života se živila překládáním textů z cizých jazyků.

Hana Vítová na plátně hýřila úsměvem, krásou a přinášela lidem radost. Na druhé straně mince byly problémy s alkoholem, duševní problémy způsobené sebevraždou dcery, samota.

Nic se však nezmění na to, že ať se v životech těchto hvězd dělo cokoliv, nesli to statečně a s grácií, která dnes chybí.

hana_vitova_8

Zdroj: Archiv České televize

hana_vitova_1

Zdroj: Archiv České televize

hana_vitova_2

Zdroj: Archiv České televize

hana_vitova_3

Zdroj: Archiv České televize

hana_vitova_4

Zdroj: Archiv České televize

hana_vitova_6

Zdroj: Archiv České televize

hana_vitova_7

Zdroj: Archiv České televize

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!