Nezlomná Frida Kahlo

Publikováno: 19.12.2012 10:24 | Jiří Hofbauer

Tolik charakteristický styl mexické malířky Fridy Kahlo, který tak mistrně a působivě přednesla do svých obrazů je stále obdivován v dnešní době. Nyní opět nabývá na životě na výstavě, která obsahuje ty největší poklady z jejího šatníku.

1

Muzeum Fridy Kahlo v Mexico City se nyní přeměnilo v módou tepoucí srdce města. V Modrém domě, domov a ateliér umělkyně, byla po desítky let uskladněna veškerá její garderoba. Ta čítá velký počet šatů, šátků, šperků a nejrůznější doplňků. A nyní 58 let po její smrti se konečně opět předvedou v plné parádě.

4

Společně se stylisty z mexické edice Vogue a znalců z oboru umění se podařilo něco jedinečného. Na základě autoportrétů Kahlo se rozhodli sestavit jednotlivé části jejího šatníku přesně tak, v jakých kombinacích je malířka zachytila na malbách.

5

Frida Kahlo byla typickou trpící umělkyní. To nejen vnitřně ale i fyzicky. Obě bolesti však pro Fridu byly tím co ji přinesly slávu stejně jako smrt. Přesto si až do konce uchovala mladiství styl, silně ovlivněný mexickou kulturou, dědictvím předků, barvami, přepásané smutnějším šátkem utkaného z opilé melancholie. Jasné, svítivé barvy, široké folklorní sukně, venkovské haleny hustě vyšívané květinovými vzory, masivní šperky z těžkých materiálů a vlastně vizionářská obuv jsou to co v jejím šatníku převládalo. Asi pro náročný mix tolika vlivů v jejím stylu trvá dodnes a návrháři si tu a tam z něj něco půjčí.

6

Jako mnoho svobodných umělců byla i Kahlo vnitřně rozpadající se osoba, která umění používala jako svoje pojidlo. A to doslova. Frida se narodila s něčím čemu se odborně říká spina bifida. Čeština to označuje jako roštěp páteře. Tato vrozená vada vzniká v prvním měsíci těhotenství a patří k nejrozšířenějším vadám. Jedná se o vadu páteře, při které stačí když se i jeden z obratlů neuzavře a dochází ke vzniku štěrbiny. Mnoho dětí tak zůstává ochrnutých nebo mají život značně pohybově stížený. Pokud si vzpomente na výborný film Frida (Julie Taymor, 2002) se strhujícím (a taky posledním) výkonem Salmy Hayek jistě si vybavíte její autobusovou nehodu, která zde byla vyjádřena velmi poeticky, ale když si odmyslíte zlatý prach je div, že vůbec dokázala překonat bolest a chodit. Následný potrat dítěte je opět něco co ji všestranně zdevastovalo. Pak se nemůžete divit, že vznikaly obrazy jako třeba Nemocnice Henryho Forda (též Létající postel, 1932). Byla fyzicky prázdná přesto plná pocitů. Její autoportréty pro ni byly formou terapie, šance jak se pochopit a příležitost k sebestudiu. Svoje myšlenky také často a ráda kombinovla s politickými náměty, ke kterým měla vždy blízko.

7
8

Ne zrovna šťastné manželství s dalším mexickým umělce Diegem Riverou bylo spouštěčem pro otevřené sexuální experimentování. Odborníci na umění její chování označují jako maximálně nekonvenční ve všech směrech. V mnohých ohledech byla první vlaštovkou.

11

Výstava současně reflektuje jak se její styl projevuje dnes, upozorňuje na akcenty použité v současných kolekcích Alexandera McQueena nebo Dolce&Gabbana.

Výstava potrvá do 22.listopadu 2013 v Museo Frida Kahlo v Mexico City.

www.museofridakahlo.org.mx

Poster

Zdroj: www.museofridakahlo.org.mx
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!