Nike Free Flyknit

21.07.2013 13:53 | Jiří Hofbauer

Nike tento týden ukázal nové běžecké boty Nike Free Flyknit. Tenhle značně odlehčený model zaujme všechny, kteří si rádi užijí pořádný běh, poctivě si prošlápnou každý krok a skutečně si to odběhnou se vším všudy. Svrchní část modelu Free Flyknit tvoří materiál podobný sportovním ponožkám, jen je o poznání odolnější. Bota se tak ve výsledku nenazouvá, ale spíše navléká.

Jedinými o něco pevnějšími partiemi je špička a pata. Nike Free Flyknit rozhodně nejsou určeny na nezpevněný a členitý povrch. Značka Nike se tímto modelem snaží přiblížit k trendu nahého běhání naboso, o kterém se teď i díky knize Zrozeni k běhu hodně mluví. Autor Christopher McDougall zde právě vyzdvihuje myšlenku, že je úplně jedno v jak drahých botách běháte a připomíná, že pro člověka je stejně nejpřirozenější běhat naboso. Odvážná myšlenka.

Na léto se všeobecně doporučují lehčí boty z prodyšnějších materiálů zvláště proto, aby noha lépe větrala a extrémně se nepotila. K tomu to chce samozřejmě spárovat i vhodné ponožky.

Pro někoho kdo je zvyklý na boty o pevné konstrukci s vysokou podrážkou jako Air Max nebo Zoom může být přezutí do podobných bot jako jsou právě Free Flyknit trochu šokem. Osobně to srovnávám s tím, jako když z automatu Mercedes sednete do manuálu BMW. Je to třeba trochu větší práce ale i současně větší zábava. Vás samotné to donutí víc makat. Já začínal na zubatých Reebok Zigtech a dva roky na ně nedal dopustit. Pak jsem ale náhodou obul Nike a celou letošní, nekonečnou zimu jsem odběhal v Nike Lunarfly + 3 GTX. Na léto (jaro se prakticky nekonalo) jsem si pak pořídil Nike Flex Experience Run. Sice nižší, výrazně tenčí podrážka, ale na běžné povrchy jako beton, asfalt ale i solidnější lesní stezky ideál.

Každá noha je ale jiná. Běžte do obchodů, ptejte se personálu a zkoušejte. Nebojte se boty v obchodě prošlápnout a vyskočit (ony to vydrží) a zjistit jestli jste schopni v nich vůbec alespoň popoběhnout. Nezapomeňte si uvědomit na jaký povrch boty vybíráte a pokud trénujete opravdu aktivně pořiďte si dva páry ať mají boty čas proschnout. Péče je jeden z faktorů co prodlužuje životnost nejen kožených, ručně šitých oxfordek ale i blbých tenisek.

Nike-Free-Flyknit

Zdroj: Nike

nike-free-flyknit-002

Zdroj: Nike

nike-free-flyknit-003

Zdroj: Nike

nike-free-flyknit-eyelets

Zdroj: Nike

nike-free-flyknit-fibers

Zdroj: Nike

nike-free-flyknit-2013-launch-collection-1

Zdroj: Nike

nike-free-flyknit-2013-launch-collection-2

Zdroj: Nike

nike-free-flyknit-2013-launch-collection-3

Zdroj: Nike

nike-free-flyknit-2013-launch-collection-4

Zdroj: Nike

nike-free-flyknit-2013-launch-collection-5

Zdroj: Nike

nike-free-flyknit-2013-launch-collection-6

Zdroj: Nike

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!