Nositel prázdných kalorií jménem alkohol

Publikováno: 25.11.2013 11:37 | Jiří Hofbauer

Spousta lidí při redukční dietě nebo naopak nabírání svalové hmoty urputně dodržuje jídelníček i rozpis tréninků, přesto nedosahují takových výsledků jakých by mohli. Jsou schopni strávit ve fitku o hodinu déle a odepřít si svá oblíbená jídla v domnění, že dělají maximum. A přitom úplně zapomenou na jednoho z největších nositelů kalorií – alkohol.

O to horší je fakt, že alkohol je nositel tzv. prázdných kalorií. Zatímco i ze smažených hranolek si tělo něco málo vezme a proběhne tam nějaký trávící proces, když žaludeční šťávy dál štěpí cukry a tuky, u vodky s redbullem do sebe vpravíte pouze prázdné kalorie, které kromě ranního bolehlavu tělu nic nepřidají.

Jeden gram samotného alkoholu obsahuje přibližně 7 kcal (30 kJ). Je to tedy zhruba o dvě kalorie méně než má gram tuku. Faktem ale je, že alkohol tělu nepřináší žádný užitek. Navíc se jeho energetická hodnota zvyšuje o zbytkový nebo přidaný cukr a řady organických kyselin.

Malé pivo (300 ml) má tak kolem 116 až 150 kcal a tolik oblíbený Jack Daniels s kolou mezi 200 až 300 kcal (na panák alkoholu počítejme 150 kcal). Oproti tomu grilované kuřecí prso (150 g) má zhruba 170 kcal a pokud povečeříte dušené hovězí maso (150 g) s čerstvou zeleninou a kukuřicí (200 g) dostanete se na 270 kcal. V alkoholu tělu dáte 3000 kcal jen tak. Oproti tomu maso ve stejné kalorické hodnotě byste těžko snědli.

Je známo, že po alkoholu je hlad. Vlastně je to spíše chuť než skutečný hlad. Ostatně to je důvod, proč se večeře začínají aperitivem – alkohol nikoliv podpoří ale spíše navodí chuť si něco dát. Pokud si během dvouhodinového filmu k vínu nebo pivu dopřejete klasické televizní pochoutky vyjde vás kalorická hodnota celkově na 1000 až 1800 kcal. Oproti tomu půlkilový steak z libového hovězího, který si v restauraci zdráháte dát, hodí jen něco kolem 600 kcal.

přehled

Zdroj: Mens Health

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!