Olbram Zoubek v Jízdárně Pražského hradu

Publikováno: 28.11.2013 08:05 | Jiří Hofbauer

Dosud největší retrospektivní výstava sochaře Olbrama Zoubka začíná v Jízdárně Pražského hradu 29. listopadu 2013 a otevřena bude do 2. března 2014. Výjimečná expozice, jejímž autorem je sám Zoubek, nabídne to nejlepší z jeho celoživotní tvorby. Dohromady téměř 300 soch, komorních plastik a reliéfů vytvořených od poloviny 50. let až do současnosti. Některá díla jsou vystavena vůbec poprvé. Výstava umělce, který patří k nejstarší generaci českých sochařů, nabízí zároveň možnost proniknout k osobnosti člověka, jenž si za všech okolností a v každé době dokázal uchovat tvůrčí energii a statečné srdce.

OZ-Kracejici_jinoch

Zdroj: Olbram Zoubek

Svá díla v Jízdárně rozestavil tak, aby se spolu potkávala a aby spolu rozmlouvala. Sochy svezené z galerií i soukromých sbírek z celé republiky a samozřejmě také z autorova ateliéru tak vzájemně komunikují a současně vypovídají o všech etapách Zoubkovy bohaté sochařské tvorby.

Jeho oblíbenými materiály jsou cement, olovo a bronz. Sochy mnohdy ozvláštňoval zlacením a polychromií. Sám modeluje sochy v nadživotní velikosti, jako štíhlé, emocemi obdařené vertikály, které svými pohyby či gesty směřují vzhůru.

V prostoru Jízdárny Pražského hradu se nachází i skupina tří nejoblíbenějších soch Olbrama Zoubka, které vznikly v rozpětí několika dekád. První je Jan, pozlacená socha Jana Palacha z roku 1969, kterou se autor rozhodl představit s původním, částečně už setřeným zlacením. Druhou je známá socha Ifigenie z roku 1986, kterou si oblíbil prezident Václav Havel. Toho pojilo se Zoubkem dlouholeté přátelství. Třetí je bronzový Občan, socha z Pomníku obětem komunismu, který byl osazen na úpatí pražského Petřína v roce 2002.

39

Zdroj: Olbram Zoubek

Realizace pro architekturu, které vznikly ve spolupráci s významnými českými a moravskými architekty, jsou důležitou součástí Zoubkova sochařského díla. Na výstavě jsou zastoupeny fotografiemi stejně jako tři kamenné sochy, které vznikly na mezinárodních sochařských sympoziích na Slovensku, v Rakousku a Německu ve druhé polovině 60. let.

41

Zdroj: Olbram Zoubek

Olbram Zoubek se významně zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky. Je autorem řady vynikajících uměleckých děl, která zejména v posledním čtvrtstoletí významně přispěla ke kultivaci veřejného prostoru mnoha měst a míst po celé České republice. Sochařovo dílo je zastoupeno v Národní galerii v Praze, v řadě dalších českých galerií a rovněž v mnoha soukromých sbírkách v Čechách, Evropě a USA.

K jeho nejznámějším dílům patří socha na pietním místě Milady Horákové v Praze, náhrobek Jana Palacha, náhrobek Jana Zajíce, tři sochy na Slavíně, sochařská výzdoba hrobky rodiny Havlovy na pražských Olšanech a Pomník obětem komunismu v Praze na Petříně.

37

Zdroj: Olbram Zoubek
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!