Orlando Bloom navštívil frontovou linii na východě Ukrajiny

Publikováno: 19.05.2016 09:11 | Jiří Hofbauer

Každé čtvrté dítě na světě žije v oblastech zasažených ozbrojeným konfliktem. Herec a vyslanec dobré vůle UNICEF Orlando Bloom se na východě Ukrajiny osobně setkal s některými z téměř 600 tisíc ukrajinských dětí, které kvůli válce potřebují humanitární pomoc.

Orlando Bloom při návštěvě základní školy ve Slavjansku, jejíž oprava byla možná i díky českým přispěvatelům.

un017898-660x441-

Zdroj: UNICEF/Georgiev

Vyslanec Orlando Bloom na východní Ukrajině navštívil města přímo na frontové linii a nahlédl do školních tříd zničených během dvou let trvajících bojů. Celosvětově žije v konfliktních oblastech 462 milionů dětí – téměř čtvrtina všech dětí školního věku. Jen na Ukrajině nutně potřebuje humanitární pomoc 580 tisíc dětí, 230 tisíc z nich připravila válka o domov.

„Mluvil jsem s dětmi, jako je 11letá Liana, která se musela celé dva týdny skrývat ve sklepě své školy, ve tmě a v mrazu, zatímco kolem vybuchovaly bomby. Po dvou letech hrůzy a utrpení si děti jako Liana nepřejí nic jiného, než se vrátit k normálnímu životu – cítit se v bezpečí ve svém vlastním domově a znovu chodit do školy,“ říká Orlando.

Sklep školy v Mironivském sloužil jako provizorní úkryt při ostřelování. Před válkou do školy chodilo na 800 žáků, nyní – po odchodu většiny rodin – pouze 250.

un017934-660x439-

Zdroj: UNICEF/Georgiev

„Přístup ke vzdělání má pro děti z konfliktních oblastí obrovský význam,“ vysvětluje Josephine Bourne, vedoucí vzdělávacích programů UNICEF, a dodává: „Škola dokáže ochránit děti před zneužíváním, únosy a rekrutováním do ozbrojených skupin. Vzdělání má zásadní vliv na budoucnost každého dítěte a mělo by být vnímáno jako životně důležitá humanitární pomoc, stejně jako například pitná voda, výživná strava nebo střecha nad hlavou.“

Podle společné analýzy UNICEF a dalších organizací nemůže ve válečných oblastech chodit do školy každé šesté dítě (celkem 75 milionů dětí). V rámci historicky prvního Světového humanitárního summitu, který proběhne na konci května v Istanbulu, by se proto světoví státníci měli zavázat navýšit v následujících 5 letech podporu vzdělávacích programů pro děti z krizových oblastí o 4 miliardy dolarů.

11letá Liana strávila ve sklepě školy v Mironivském dlouhé dva týdny.

un017936-660x441-

Zdroj: UNICEF/Georgiev

„Jen na východě Ukrajiny byla pětina všech škol zničena nebo silně poškozena. Už samotná cesta do školy ale představuje kvůli minám a nevybuchlé munici pro tisíce dětí smrtelné nebezpečí,“ uvádí Giovanna Barberis, zástupkyně UNICEF na Ukrajině. „Od počátku války se podařilo zlikvidovat 55 tisíc min a nevybuchlých granátů, ale je jasné, že je to jen špička ledovce – nesmíme přestat, dokud si nebudou moci všechny ukrajinské děti bezpečně hrát a chodit do školy,“ doplňuje Giovanna.

Stejně jako ve všech krizových oblastech světa, také na východě Ukrajiny UNICEF nepřetržitě zajišťuje pokračování školní docházky v náhradních prostorách a dodává učebnice a školní pomůcky. Ve spolupráci s místními partnery UNICEF opravil 57 škol a zajistil informační kampaň o nebezpečí nášlapných min a nevybuchlé munice pro 280 tisíc ukrajinských dětí. Součástí pomoci UNICEF je také odborná psychosociální péče o traumatizované děti.

Komunitní centrum ve Svjatogorsku, podporované UNICEF, nabízí dětem bezpečné místo k hrám a traumatizovaným dětem také odbornou psychologickou pomoc.

un017900-660x441-

Zdroj: UNICEF/Georgiev

„Vzdělání je to, na čem mohou děti stavět, je to klíč k lepší budoucnosti, a proto je naší povinností zajistit, aby každé dítě na světě, bez ohledu na to, odkud pochází, mohlo chodit do školy,“ zdůrazňuje Orlando Bloom.

Ozbrojený konflikt patří vedle přírodních katastrof k nejčastějším příčinám uzavření škol – v Sýrii nefunguje na 6 tisíc škol, které jsou příliš poškozené nebo slouží jako provizorní ubytovny či vojenská stanoviště, na severovýchodě Nigérie a v Kamerunu je kvůli bojům s ozbrojenci uzavřeno více než 1 800 škol a ve Středoafrické republice je následkem občanské války zavřená čtvrtina škol. Na celém světě tak momentálně nemůže chodit do školy více než 37 milionů dětí.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!