Orlando Bloom navštívil frontovou linii na východě Ukrajiny

Publikováno: 19.05.2016 09:11 | Jiří Hofbauer

Každé čtvrté dítě na světě žije v oblastech zasažených ozbrojeným konfliktem. Herec a vyslanec dobré vůle UNICEF Orlando Bloom se na východě Ukrajiny osobně setkal s některými z téměř 600 tisíc ukrajinských dětí, které kvůli válce potřebují humanitární pomoc.

Orlando Bloom při návštěvě základní školy ve Slavjansku, jejíž oprava byla možná i díky českým přispěvatelům.

un017898-660x441-

Zdroj: UNICEF/Georgiev

Vyslanec Orlando Bloom na východní Ukrajině navštívil města přímo na frontové linii a nahlédl do školních tříd zničených během dvou let trvajících bojů. Celosvětově žije v konfliktních oblastech 462 milionů dětí – téměř čtvrtina všech dětí školního věku. Jen na Ukrajině nutně potřebuje humanitární pomoc 580 tisíc dětí, 230 tisíc z nich připravila válka o domov.

„Mluvil jsem s dětmi, jako je 11letá Liana, která se musela celé dva týdny skrývat ve sklepě své školy, ve tmě a v mrazu, zatímco kolem vybuchovaly bomby. Po dvou letech hrůzy a utrpení si děti jako Liana nepřejí nic jiného, než se vrátit k normálnímu životu – cítit se v bezpečí ve svém vlastním domově a znovu chodit do školy,“ říká Orlando.

Sklep školy v Mironivském sloužil jako provizorní úkryt při ostřelování. Před válkou do školy chodilo na 800 žáků, nyní – po odchodu většiny rodin – pouze 250.

un017934-660x439-

Zdroj: UNICEF/Georgiev

„Přístup ke vzdělání má pro děti z konfliktních oblastí obrovský význam,“ vysvětluje Josephine Bourne, vedoucí vzdělávacích programů UNICEF, a dodává: „Škola dokáže ochránit děti před zneužíváním, únosy a rekrutováním do ozbrojených skupin. Vzdělání má zásadní vliv na budoucnost každého dítěte a mělo by být vnímáno jako životně důležitá humanitární pomoc, stejně jako například pitná voda, výživná strava nebo střecha nad hlavou.“

Podle společné analýzy UNICEF a dalších organizací nemůže ve válečných oblastech chodit do školy každé šesté dítě (celkem 75 milionů dětí). V rámci historicky prvního Světového humanitárního summitu, který proběhne na konci května v Istanbulu, by se proto světoví státníci měli zavázat navýšit v následujících 5 letech podporu vzdělávacích programů pro děti z krizových oblastí o 4 miliardy dolarů.

11letá Liana strávila ve sklepě školy v Mironivském dlouhé dva týdny.

un017936-660x441-

Zdroj: UNICEF/Georgiev

„Jen na východě Ukrajiny byla pětina všech škol zničena nebo silně poškozena. Už samotná cesta do školy ale představuje kvůli minám a nevybuchlé munici pro tisíce dětí smrtelné nebezpečí,“ uvádí Giovanna Barberis, zástupkyně UNICEF na Ukrajině. „Od počátku války se podařilo zlikvidovat 55 tisíc min a nevybuchlých granátů, ale je jasné, že je to jen špička ledovce – nesmíme přestat, dokud si nebudou moci všechny ukrajinské děti bezpečně hrát a chodit do školy,“ doplňuje Giovanna.

Stejně jako ve všech krizových oblastech světa, také na východě Ukrajiny UNICEF nepřetržitě zajišťuje pokračování školní docházky v náhradních prostorách a dodává učebnice a školní pomůcky. Ve spolupráci s místními partnery UNICEF opravil 57 škol a zajistil informační kampaň o nebezpečí nášlapných min a nevybuchlé munice pro 280 tisíc ukrajinských dětí. Součástí pomoci UNICEF je také odborná psychosociální péče o traumatizované děti.

Komunitní centrum ve Svjatogorsku, podporované UNICEF, nabízí dětem bezpečné místo k hrám a traumatizovaným dětem také odbornou psychologickou pomoc.

un017900-660x441-

Zdroj: UNICEF/Georgiev

„Vzdělání je to, na čem mohou děti stavět, je to klíč k lepší budoucnosti, a proto je naší povinností zajistit, aby každé dítě na světě, bez ohledu na to, odkud pochází, mohlo chodit do školy,“ zdůrazňuje Orlando Bloom.

Ozbrojený konflikt patří vedle přírodních katastrof k nejčastějším příčinám uzavření škol – v Sýrii nefunguje na 6 tisíc škol, které jsou příliš poškozené nebo slouží jako provizorní ubytovny či vojenská stanoviště, na severovýchodě Nigérie a v Kamerunu je kvůli bojům s ozbrojenci uzavřeno více než 1 800 škol a ve Středoafrické republice je následkem občanské války zavřená čtvrtina škol. Na celém světě tak momentálně nemůže chodit do školy více než 37 milionů dětí.

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek Nejstylovější muži: Sejdeme se v Cannes Nejstylovější muži: Sejdeme se v Cannes Na žádných jiných akcích se neukazuje tolik stylu a glamouru jako na filmových festivalech. I když svět má týdny módy, měli bychom... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!