Orlando Bloom upozornil na hrozbu jménem ebola

Publikováno: 29.03.2015 10:30 | Jiří Hofbauer

Epidemie eboly má nejničivější dopad na děti, které ve všech postižených zemích – Guineji, Libérii a Sierra Leone – tvoří pětinu všech nakažených. Celkem ebola zasáhla do života 9 milionů dětí. Vyplývá to z údajů studie UNICEF, která byla zveřejněna 17. března 2015.

Epidemie viru ebola, která vypukla na počátku roku 2014 v Guineji a rychle se rozšířila do sousední Sierra Leone a Libérie, za sebou do dnešního dne zanechala 24 000 případů tohoto onemocnění, z nichž 10 000 skončilo úmrtím. Z celkového počtu případů eboly tvoří téměř jednu pětinu děti (5000 dětí), z nichž více než 2000 zemřelo.

Epidemie eboly za sebou zanechala více než 16 000 sirotků.

ebola_4

Zdroj: UNICEF Sierra Leone/2014/Tanya Bindra

Děti ebolou strádají nejvíce: ty, které se samy nakazily a jsou odděleny od svých rodin, i ty, které jsou zdravé, ale protože se nemoc vyskytla v jejich rodině, ostatní se jich straní. Vůbec nejtíživější je situace sirotků eboly. V Guineji, Libérii a Sierra Leone již ztratilo z důvodu eboly jednoho nebo oba rodiče více než 16 000 dětí, které – ač se samy ebolou nenakazily – jsou ze strachu před nákazou odmítány svými příbuznými a často se jich straní i jejich vrstevníci a celá komunita. Tyto děti, které jsou všemi opuštěny a bezradné, naléhavě potřebují speciální podporu.

Jedno z kontrolních stanovišť v Sierra Leone pro vyšetření lidí cestujících do hlavního města Freetownu. Lidem, u nichž by vyšetření ukázalo podezření na ebolu, by přístup nebyl povolen.

ebola_8

Zdroj: UNICEF/NYHQ2014-1813/Bindra

UNICEF ve všech postižených zemích západní Afriky od počátku poskytuje dodávky krizové pomoci, školí zdravotnický personál a zajišťuje péči o děti a jejich rodiny. Pomoc v podobě krizových dodávek do zdravotnických zařízení, školení dobrovolných zdravotníků a šíření informací, jak se před ebolou chránit, již přinesla prospěch pro 5,5 milionů lidí. V období od srpna 2014 dodal UNICEF do Guiney, Libérie a Sierry Leone více než 6600 tun krizových dodávek v podobě léků, lékařského vybavení, zdravotnických a hygienických potřeb a ochranných pomůcek. UNICEF podporuje centra pro léčbu eboly a tranzitní centra pro pomoc sirotkům a dětem, které ebolu přežily.

Mary ze Sierra Leone se po smrti matky musí postarat o své dva mladší sourozence.

ebola_6

Zdroj: UNICEF Sierra Leone/2014/Tanya Bindra

Důležitou součástí pomoci UNICEF je také poskytování psychosociální pomoci opuštěným dětem, vyhledávání jejich rodinných příslušníků a spojování rodin, stejně jako podpora očkovacích programů proti spalničkám a dalším nebezpečným onemocněním, která se v důsledku epidemie eboly ocitla stranou zájmu přetížených zdravotnických systémů zasažených zemí. Prioritním úkolem UNICEF v krizích je také co nejrychlejší návrat dětí do škol.

Herec Orlando Bloom, ambasador dobré vůle UNICEf, při své cestě do Libérie navštívil v města Mt. Barclay a Gbarnga City, kde se setkal s mladými lidmi a náboženskými vůdci, s kterými mluvil o problému jménem ebola.

ebola_1

Zdroj: UNICEF/NYHQ2015-0472/Jallanzo

ebola_2

Zdroj: UNICEF/NYHQ2015-0472/Jallanzo

ebola_3

Zdroj: UNICEF/NYHQ2015-0472/Jallanzo

Libérie, Monrovia – ženy drží v rukách hygienické soupravy, které UNICEF dodává kvůli prevenci přenosu viru. Tyto soupravy obsahují tablety na čištění vody, mýdla, desinfekční prostředky a 2 nádoby na vodu.

ebola_7

Zdroj: UNICEF/UNI167524/Jallanzo

Libérie 2014 – dobrovolníci UNICEF rozdávají plakáty s informacemi, jak se bránit proti nebezpečnému viru.

ebola_5

Zdroj: UNICEF/UNI167524/Jallanzo

ebola_9

Zdroj: UNICEF/UNI167524/Jallanzo

Jak pomoci se dozvíte na stránkách UNICEF.

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Teorie televizní zábavy: seriály, které si neberou servítky Teorie televizní zábavy: seriály, které si neberou servítky Satira je součást lidské kultury od nepaměti. Vznikala za řeckých klasiků, za renesančních mistrů a v naší době se posunula do ještě... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!