Kam se posouvá ideál ženské krásy?

Publikováno: 28.05.2015 10:22 | Aktualizace: 29.02.2016 08:00 | Jiří Hofbauer

Mění se nejen módní trendy, ale i ideál ženské krásy. Kdysi tím znakem byla vysoká čela, mocné boky, malé nožky, ploché hrudníky, dlouhé pak krátké vlasy, dokonale bílá kůže nebo naopak náročné tetáže. Vzpomínáte na Stepford? Jenže jaký je ten trend dnes? Každý návrhář má svou můzu a každá značka armádu svých modelek, které jsou nejlepšími nositely hodnot módního domu a nejlepší živá ramínka na šaty. Když se zeptáte modelingových agentů, koho vlastně hledají, řeknou vám, že kromě pěkné, zajímavé tvářičky, někoho, kdo má charisma. Jenže jak to charisma vypadá? Představíme vám jedenáct žen, které posouvají hranice ve vnímání krásy.

Právě proto může být natolik úspěšná Georgia May Jagger, dcera Mika Jaggera, která se pyšní výraznou mezerou mezi předními zuby. Bez ní by byla jen další tuctovou holkou. Stejně jako Cara Delevingne, kterou mnozí přirovnávali k Brežněvové vnučce.

Georgia May Jagger

georgia-may-jagger-in-vogue-magazine-february-2014-issue_1

Zdroj: Pinterest, Facebook, Vogue

Cara Delevingne

cara-delevingne-topshop-2014-fall-winter-campaign1

Zdroj: Pinterest, Facebook, Vogue

Trendem posledních let je smývání rozdílů mezi pohlavími. O posílení ženské role, a to nejen v módě ale i v běžném životě, se zasazuje Rain Dove. Na první pohled docela sympatický kluk v džínách. Jenže je to androgynní modelka, která si nikdy netajila tím, že je lesbička a aktivní feministka.

auto_RAIN-DOVE1429021321

Zdroj: Pinterest, Facebook, Vogue

Andrej Pejic je patrně nejznámnější model a modelka v jedné osobě. Svým způsobem to byl on, kdo navedl návrháře, aby se v kolekcích prolínaly obě pohlaví a móda znovu chytla druhý dech a začala propojovat svoje genderové aspekty napříč kolekcemi. V roce 2014 Andrej prodělal změnu pohlaví. Dnes užívá jméno Andreja.

andreja-pejic-transgender-model

Zdroj: Pinterest, Facebook, Vogue

Opačným případem je Elliott Sailors, která v kostkované košili působí, jak kluk co obchoďáku vybaluje mléko. Místo do kadeřnického salónu chodí do pánského holičství. Jestli jí její vzhled komplikuje život? Někdy si ji a jejího muže pletou s gay párem. Ale manžel si už prý zvykl.

model2

Zdroj: Pinterest, Facebook, Vogue

Robyn Lawley spadá do kategorie nadměrných (plus size) modelek. Přesto na první pohled to plus není vidět. Těch pár centimenrů navíc skrývá její výška – Robyn měří 188 cm. Což je na modelku hodně. Modelky mají kolem 174, některé 178 cm. Česká topmodelka Eva Herzigová má 182 cm a to je považována za vysokou.

co1111-co1111p151

Zdroj: Pinterest, Facebook, Vogue

Kdo mezi rozměrnější modelky rozhodně patří je Tess Holliday. Ve tváři vypadá jako porcelánová panenka. Výrazná tetování však její vzhled pořádně tvrdí. To co ji ale proslavilo, je její korpulentní postava. Modelky mají povětšinou velikost kolem 34 (EU). Tess má 54 (EU).

tess-holliday-plus-size-model

Zdroj: Pinterest, Facebook, Vogue

Kanaďanka s jamajskými kořeny Winnie Harlow je další fenomén dnešní doby. Modelka trpí nemocí vitiligo, což je kožní onemocnění, kdy dochází ke ztrátě buněk tvořících kožní pigment. Díky její téměř dokonale symetrické ztrátě pigmentu se její tělo stává jakýmsi uměleckým dílem přírody. To že dnes patří k úspěšným modelkám, je tak trochu kompenzace za dětství, kdy se jí děti smály, že vypadá jak zebra nebo... kráva.

winnie-harlow-the-observer-photos1

Zdroj: Pinterest, Facebook, Vogue

I Jillian Mercado, která je kvůli svalové dystrofii upoutaná na invalidní vozík, se občas živí modelingem. Některým lidem se zdála urážlivá kampaň, kterou nafotila pro značky Diesel a Nordstrom. Přišlo jim to nevkusné a zneužívající invalidního člověka v jeho neštěstí. Ona sama to ale nikdy takhle necítila.

diesel

Zdroj: Diesel

Jamie Brewer je dalším příkladem, že jistá fyzická omezení jsou překážkou jen natolik, kolik jim to dovolíme. Určitě ji znáte ze seriálu American Horror story. Současně to je ale i první modelka s Downovým syndromem, která se prošla po mole během New York Fashion Week.

1423765137_jamie-brewer-carrie-hammer-fashion-show-zoom

Zdroj: Pinterest, Facebook, Vogue

U dámy by se sice věk neměl prozrazovat, ale tady uděláme výjimku. Hlavně proto, že sama Carmen Dell'Orefice se za svůj věk nestydí a naopak se jím až lehce provokativně ohání. Nejstarší topmodelka světa se narodila v roce 1931 a už v patnácti letech se objevila na titulce Vogue. Dnes třiaosmdesátiletá modelka stále chodí po mole, objevuje se v módních kampaních a obálkách prestižích časopisů.

carmen3

Zdroj: Pinterest, Facebook, Vogue
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!