Pásek a boty: odvěcí přátelé

Publikováno: 10.08.2015 10:51 | Jiří Hofbauer

Ladislav Špaček říká: „Klasický pásek je kožený, v barvě bot anebo černý. Spona by měla být decentní.“ Pravidlo, že byste měli kombinovat stejnou barvu kůže bot, pásku a dokonce i řemínku hodinek, případně kůže aktovky, rozhodně platí. Ale držte se ho u společenských, formálních kombinací. Pravdou ale je, že pásek nenosíte jen k obleku.

A tak vyvstává otázka, jaký pásek vzít třeba k módním oxfordům z dvojí kůže nebo loafers s tropickým motivem. Právě tohle jsou situace, kdy precizně sladit pásek a boty zavání módou pro prakticko ženu z 90. let. Vážně, ke kombinaci pásku a bot přistupujte jako ke kombinaci kravaty a kapesníčky. Ano, měly by spolu ladit (lépe použít slovo fungovat nebo slovní spojení módně souznit), ale ne být otroky jednoho výrobce. U módnějších kombinací, ale platí trochu jiná pravidla. Naopak se čeká, že outiftu přidáte něco ze své kreativity. Nečekaný prvek, který ho oživí.

Sako a kalhoty, oboje Paul & Joe, tričko Spontini, pásek The Nines, sluneční brýle Ray-Ban, boty Hogan.

pasekxboty_2F

Zdroj: Tumblr

Asi absolutně nejuniverzálnějším kouskem, který se vám bude dobře ladit, jsou bílé tenisky. Úplně takové ty obyčejné, co v H&M koupíte za 399 Kč a u Saint Laurent taky za 399. Euro. K nim vždycky bude dobře vypadat pruhovaný pásek a koženými akcenty. A to ať k temně modrým džínám nebo béžovým šortkám.

Tenisky H&M, 399 Kč. Pásek Le Premier, 1 390 Kč.

pasekxboty_1

Zdroj: Archiv značek

Jak tedy na nazouvací slip-ony s maskáčovým vzorem? Vyberte si jeden odstín z palety camouflage. Nebo pásek laďte podle barvy podrážky případně podle jiné dominantní části boty. P.S. Že dva druhy maskáčoviny zkombinovat nejdou, vám potvrdí každý voják.

Pásek Pull&Bear, 30 Euro. Pásek River Island, 25 Euro. Slip-on Jack & Jones, 35 Euro.

pasekxboty_2

Zdroj: Archiv značek

Košile Boggi Milano, kalhoty Polo Ralph Lauren, pásek The Nines, boty Hogan.

pasekxboty_3F

Zdroj: Tumblr

U zvířecích vzorů platí stejné pravidlo. Důležitou roli budou hrát kalhoty. Pokud obléknete kalhoty v černé barvě, pak tmavý pásek zapadne, zatímco velbloudí odstín kůže na sebe důkladně upozorní. Myslete na to, že zvířecí vzory jsou sice na pohled roztomilé, ale při první příležitosti vám setnou tlapu plnou ostrých drápů do zad. Tady opravdu platí, že boty budou ten hlavní středobod, a pásek tam bude jen proto, aby byl. Vyhněte se zlatým řetězům a brýlím ve stylu „právě jsem přijel z natáčí v Las Vegas“. V kombinaci s bílou košilí bude určitě vypadat outfit doplněný o svěže zelený pásek, který by z vás udělal módního tarzana, ale... Lapo Elkann, je jen jeden. Sorry pánové.

Pásek Royal RepubliQ, 42 Euro. Pásek River Island, 25 Euro. Boty Asos, 70 Euro.

pasekxboty_4

Zdroj: Archiv značek

Sako Boss, polo Vicomte A, kalhoty Dsquared, pásek The Nines, boty Church's.

pasekxboty_1F

Zdroj: Tumblr

Boty ze dvou druhů svrchních materiálů jsou trochu oříšek. Už samy o sobě jsou zpravidla dost efektní. Takže u pásku volte jeden z materiálů a jednu barvu. Módnější kombinaci docílíte, pokud si pásek vyberete z méně zastoupeném materiálu nebo extravagantnější barvě. Tedy pokud téměř kávové mokasíny mají vínové okraje, volte pásek právě v barvě červeného vína.

Mokasíny Zara, 1 999 Kč. Pásek Gucci, 6 600 Kč.

pasekxboty_6

Zdroj: Archiv značek

Pokud se jedná o formální typ boty, který kombinuje například leštěnou a broušenou kůži, můžete svým rozhodnutím hodně ovlivnit výsledný dojem z celého outfitu. Pokud sáhnete po leštěné kůži, outfit vždycky bude vypadat jako luxusněji a formálněji.

Oxfordky Brooks Brothers, 37 300 Kč. Pásek Gucci, 5 800 Kč.

pasekxboty_5

Zdroj: Archiv značek

Naopak broušená kůže, tedy semiš, působí uvolněněji a méně upjatě, ale o nic méně elegantně.

Oxfordky Loake, 6 190 Kč. Pásek Loro Piana, 11 760 Kč.

pasekxboty_3

Zdroj: Archiv značek
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!