Pentatonix ovládli pražské Forum Karlín

Publikováno: 11.06.2016 17:29 | Michal Novák

Americký vokální kvintet Pentatonix patří na Youtube s 10 miliony odběratelů mezi horké zboží. Svých 5 vteřin slávy si odbyli také v Ladíme 2 (Pitch Perfect 2). Mají za sebou pár Grammy, Streamy a Youtube Music Awards. Jejich hvězda od vzniku kapely v roce 2011 stále stoupá. A ve čtvrtek rozzářila i pražské Forum Karlín.

Pentatonix1

Zdroj: Petr Klapper

V pražské hale jim předskakovali američtí přátelé, pop-folkové duo Us the Duo. Carissa a Michael Alvarado jsou mladí, krásní a technicky velmi schopní lidé. Hudbu dělají srdcem. Žádná chladná německá preciznost ve stylu Das Sound Machine. I přes skvělé nazvučení a precizní provedení mi ale v představení Us the Duo „něco“ chybělo. Možná to bylo celé jen až moc dokonalé. Hladovému publiku se to ale dle ohlasů líbilo. Us the Duo si jsou dobře vědomi svého místa na tour a jejich část končila přesně, kdy měla.

Pentatonix (často zkracované na PTX) je dost možná nejlepší acapella skupina na světě. Oproti všemu, co můžete slyšet, tady jde pouze o lidský hlas. Tedy o 5 naprosto odlišných hlasů, které dohromady skvěle fungují. Repertoár PTX je kombinací předělávek aktuálních hitů, mash-upů a vlastní tvorby. A přesně tak vypadal i koncert v Karlíně. Bez zbytečných řečí, naprosto nenucené pásmo plynule přecházejících hitů, skrz pomalejší a zvukově zajímavou vlastní tvorbu zase zpátky. Při cover Radioactive od Imagine Dragons, který na Youtube najdete v kooperaci s Lindsey Stirling a má něco přes 130 mil. shlédnutí, si vypomohli violoncellem, které bylo jediným hostujícím nástrojem v celé show. Ocenil bych i tu Lindsey, ale to by lístky stály 2x tolik.

Pentatonix2

Zdroj: Petr Klapper

Nejočekávanější skladbou večera byl podle reakcí publika bezesporu mash-up Daft Punk. Na živém koncertě si člověk naplno uvědomí, jak šílený nápad byl slisovat 7 populárních skladeb ještě populárnějšího elektronického dua do jedné a přednést to jen na 5 hlasů bez efektů a postprodukce.

Absolutním vrcholem večera byla předposlední téměř chorální skladba Light In The Hallway. PTX odložili mikrofony, ztišili publikum a zazpívali v podstatě bez opory techniky. I přes poslední energický Sing jsem si husí kůži seškrabával až doma ve sprše.

PTX v Praze byl právem vyprodaný a rozhodně patří k událostem, u kterých se vyplatí jít do bitvy o lístky a vystát si frontu před vyprodanou halou.

Pentatonix3

Zdroj: Petr Klapper

Fotografie využity s laskavým svolením Petra Klappera (www.klapper.cz).
Celou galerii najdete na Facebooku.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!