15 rad, jak se blýsknout na večerní akci

Publikováno: 16.04.2015 08:43 | Aktualizace: 22.01.2016 10:00 | Štěpán Molitor

Co takhle navštívit večerní společenskou událost? Pojďme se podívat na to, co se děje v pánském šatníku poté, co se ručička hodinek přehoupne přes šestou večerní. Elegantně vplujeme do záplavy podobně vyhlížejících postav v černých oblecích a bílých košilích, sešněrovaných striktním dress codem.

Smoking, košile a boty, vše Ralph Lauren Black Label. Motýlek, stylisty vlastní.

posetmeni_1

Zdroj: Pinterest

Na takovýchto akcích je nutné především vypadat správně, aby nedošlo k urážce hostitele. A také abyste nevypadal jako někdo, kdo je ve společnosti poprvé. Jak na to?

Klasické pravidlo říká, že tmavý oblek bereme po 18. hodině večer. Přes toto pravidlo nejede vlak. Neznamená to, že když jste v práci do deseti večer a máte pak jet domů, musíte se ještě v kanceláři převléct ze svého šedého do černého obleku. Pravidlo je myšleno tak, že světlý oblek není přípustný na veškeré formální akce, které začínají po 18. hodině.

Mluvím o formálních akcích – které to konkrétně mohou být? Například ples (na který není předepsán smoking), může to být návštěva opery nebo skvělé restaurace. Může to být večerní banket. Může jít o předávání různých cen, charitativní akce a tak dále. Nicméně už na pozvánce najdete vodítko, jak se obléct.

Oblek a košile, oboje Gieves & Hawkes, motýlek, stylisty vlastní.

posetmeni_2

Zdroj: Pinterest

Tmavý oblek znamená buď černý, nebo velmi tmavě modrý. Ideální je ve většině případů (na vysoce formální akce vždy) bez vzoru. K obleku bereme bezpodmínečně čistě bílou košili, černé boty a černý pásek (pokud nenosíme šle). Vesta je možná ze stejného materiálu a ve stejné barvě jako oblek. Černé vysoké ponožky jsou standardem. Vždy si vezmeme kravatu nebo motýlka.

Tohle jsou obecná pravidla, která najdete v každé příručce pánského oblékání. Proto jsme připravili několik možností, pomocí kterých budete ve večerním obleku nejen konzervativní a formálně správně oblečený. Budete vypadat úchvatně a budete budit žádoucí pozornost.

Sako a kalhoty, oboje Hardy Amies. Košile, Huntsman. Boty, Louis Leeman. Motýlek, stylisty vlastní.

posetmeni_3

Zdroj: Pinterest

U obleku je důležité, aby dobře seděl. Volte slim střih. Jak jsem říkal, barva musí být buď černá, nebo tmavě modrá. Jestli chcete být nepřehlédnutelní, investujte do velmi tmavě modrého obleku – vypadá lépe a má ho mnohem méně lidí.

Možná jste si všimli detailu, kterým je rozepnutý poslední knoflíček na rukávu saka. Tímhle detailem se vyznačují saka šitá na míru. Takové poznávací znamení zasvěcených.

Košile by měla být samozřejmě bílá a dokonale padnout. Nechte si ušít jednu večerní košili na míru. Nebudete ji používat často, pouze na formální akce, proto vám vydrží dlouhou dobu. Límec volte klasický business, mírně otevřený. Bez kapsičky. Vždy košile bez kapsičky. Chtějte dvojité (francouzské) manžety na manžetové knoflíčky. Slim střih.

On: Sako, vesta, kalhoty a košile, vše Hackett. Boty, John Lobb. Motýlek, stylisty vlastní. Ona: Šaty, MaxMara. Boty, Brian Atwood.

posetmeni_4

Zdroj: Pinterest

Boty volte vždy černé. Nikdy k večernímu obleku nebereme hnědé (ani jiné). Ideální jsou oxfordky z hladké kůže, perfektně vyleštěné. Poslouží i derby, ale na vysoce formální příležitosti je oxford jistotou. Brogue je možné, ale mimořádně decentně. Ne semišky. Lakovky jsou pro oblek příliš okázalé.

Opasek by měl být černý z hladké kůže. Velmi jednoduchá spona (zapomeňte na všechny ty důmyslné mechanismy zapínání - klasická přezka je to, co hledáte). Spona by měla ladit s barvou kovu hodinek a manžetových knoflíčků.

Na mimořádně formální události (nebo na schůzku s konzervativními lidmi) jen černé ponožky. Jinak si můžete dovolit i jiné barvy, je zde však velké riziko překombinování. S oranžovými ponožkami, které svítí přes celý sál, budete jistě zdrojem pozornosti. Ale pravděpodobně to bude vypadat, že se příliš snažíte. Tmavě modrá, vínová nebo velmi jemný vzorek jsou ale perfektní.

On: Sako, kalhoty a košile, vše Hackett. Motýlek, stylisty vlastní. Ona: Šaty, Antonio Berardi.

posetmeni_5

Zdroj: Pinterest

Naším absolutním favoritem je černá, slim kravata. V kombinaci se slim oblekem vypadá úžasně. Samozřejmě, můžete zvolit i jiné barvy a střihy, záleží na postavě. V každém případě, na štíhlých až hubených lidech vypadají slim kravaty skvěle. Uzel vážeme four in hand. A, samozřejmě, vytvoříme dimple. Správnou délku kravaty snad nemusím připomínat. Pro jistotu: konec kravaty by měl sahat ke sponě pásku. Švihácky působí, pokud zadní konec kravaty neprotáhnete poutkem a necháte ho volně.

Vsaďte na klasické a jednoduché hodinky s černým koženým páskem. Pokud vlastníte Rolexky nebo Omegy s ocelovým tahem, je to v pořádku. Neberte si ale sportovní (typu Tag Heuer Monaco nebo Breitling). A už vůbec ne něco přehnaně masivního.

Manžetové knoflíčky jsou nejvhodnější drobné a jednoduché, v barvě kovu hodinek. Nic okázalého. Klidně mohou mít cenu ve výši průměrného ročního platu, ale poznat by to měl jen znalec. A vy. Tedy žádné hroudy zlata nebo hodinové strojky. Pokud nejde o naprosto formální událost, můžete nahradit manžetové knoflíčky gumovými uzlíčky. Vypadá to skvěle a uvolněně. Úplně nejlepší je to v kombinaci se závratně drahými hodinkami – zdůrazníte, že jste v i v těchto situacích uvolněný a nejste snob. Tohle už ale vyžaduje mimořádný cit pro kombinaci a pro situaci. Na ples v opeře to samozřejmě nemůžu doporučit.

On: Sako, kalhoty a košile, vše Dunhill. Boty, John Lobb. Motýlek, stylisty vlastní. Ona: Šaty, BCBG Max Azria.

posetmeni_6

Zdroj: Pinterest

Kapesníček je nutností. Od začátku své kariéry jsem nikdy nevyšel z domu bez kapesníčku v kapsičce saka. Opravdu nikdy. Je to skvělý doplněk a vyjádří, že máte odvahu. Čistě bílý, bavlněný, barevný hedvábný, záleží na typu akce.

Nepodceňujte ani detaily jako je účes a úprava vousů: pečlivě, ale nenuceně. Účes podle pravítka působí už trošku křečovitě. Vůně může být těžší, charakteristická. Zde je perfektní příležitost použít svou erbovní vůni.

Jediné povolené doplňky jsou hodinky, manžetové knoflíčky. Žádné řetízky a náramky. Spodní prádlo musí být bezchybné. Nikdy nevíte, jak večer nakonec skončí. A víte jak dopadla Bridget Jones.

On: Oblek, Richard James. Košile, Caruso. Boty, Hardy Amies. Ona: Šaty, Antonio Berardi.

posetmeni_7

Zdroj: Pinterest

V kapsách nic nenoste. Kromě kapesníku. Dobré je mít dva kapesníky, jeden na klasické použití, druhý na řešení případných nehod. Peněženka by měla být lehká a mimořádně tenká, aby se vlezla do vnitřní kapsy saka a neudělala bouli. Nebo bude stačit hotovost v bankovkách, platební karta, občanka. Tuhle kombinaci můžete rozložit do pouzdra na kreditní karty, případně sepnout sponou na bankovky. Nestyďte se ani doma před zrcadlem natrénovat postoj, který budete aplikovat během večera. Zkuste si, jak budete korzovat se skleničkou vína. Snažte se myslet na narovnaný, vzpřímený postoj. Vždy a všude.

Na většině takovýchto akcí se nesmí kouřit. Snažte se tento večer nekouřit vůbec. A také, krabičku cigaret v obleku nemáte kam dát.

V každém případě je nutné vyvarovat se překombinovanosti. V jednoduchosti je nejen krása, ale také šarm. Oblečení a doplňky musí pasovat k vaší osobnosti, ne ji zastínit. Jde o to, působit nenuceně, ne křečovitě.

On: Oblek a košile, oboje Huntsman. Boty, John Lobb. Motýlek, Hunstman. Ona: Šaty, Temperley.

posetmeni_8

Zdroj: Pinterest

Celkový dojem je pak následující:

Co budu dnes večer dělat? Mohl bych zaskočit na ten ples. Ano, bílá košile, tmavý oblek, tady je. V rychlosti prohrábnout vlasy hřebenem, letmo mrknout do zrcadla. Po cestě ze schodů ještě nedbale nacpat kapesníček do kapsičky…

Neměli byste působit, že se moc snažíte. Okatě nepřiznat fakt, že celý měsíc jste vybírali obleky, košile, ladili kapesníčky, pucovali boty a dnešní dopoledne strávili u holiče. I když je to možná pravda...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!