Polo: ani tričko, ani košile

Publikováno: 27.07.2015 07:30 | Jiří Hofbauer

Někdo mu říká polokošile, jiný polotričko. Jeho název neznikl od toho, že vlastně není ani tričkem ani košilí ale od sportu zvaného pólo. Tedy hry, kdy si jezdci na koních pomocí pálek přihrávají míček a snaží se ho dostat do soupeřovy branky. Tenhle sport má svoje základy v Persii v době kolem 6. století př. n. l. V 19. století ho objevili Britové, přivezli do Evropy a dali mu pravidla. A stylový úbor byl jedním z nich.

tom-buchanan_03

Zdroj: Tumblr

Tehdy ale nebylo něco jako ryze sportovní oblečení. Muži tak na koních jezdili v košilích z těžké bavlny, s dlouhým rukávem a límcem, který se jim pod náporem větru lepil na upocený obličej. A tak si začali límce pomocí knoflíčků uchycovat ke košili. Nešlo o styl. Bylo to praktické. Tedy alespoň do doby, než si toho všiml John E. Brooks. Ano, ten Brooks. A tenhle detail přenesl do Ameriky, kde se z toho stal trend. Tzv. button-down límec se mezi Američany okamžitě rozšířil jako neskutečně módní věc. Tohle je odpověď na otázku, proč na americkém kontinentu je button-down společenský límec a v Evropě platí spíše za neformální.

Wimbleton_002.sjpg_950_2000_0_75_0_50_50

Zdroj: Pinterest

Trend připnutého límce pak začaly přebírat i další sporty vyšší společenské třídy jako kriket nebo právě tenis. Zlom přišel ale v roce 1926. Když se tenista René Lacoste objevil na kurtu, všichni na něj s údivem zírali. Neměl na sobě etiketou předepsaný sportovního oděvu. Šel hrát tenis v tričku z látky zvané piké (někdy také lacosta), tedy lehkého, velice prodyšného materiálu, s límečkem a krátkými rukávy. Navždy tak změnil nejen sportovní oděv ale i dějiny módy.

Polo Lacoste.

polo_3

Zdroj: Pinterest

U výběru pola platí téměř stejné zásady jako u klasických košil. Jsou košile (oblekové), které jednoznačně patří do kalhot. A pak jsou košile, u kterých můžete ohrnout rukávy, vzít k nim oblíbené džíny a vypadá to taky super. U polokošil máte vyřešené rukávy. Jinak u délky platí stejný princip. Řekněme, že polo, která vám sahá níže, jak do půlku hýždí, patří do kalhot. Naopak pokud vám polo odhaluje pásek, je to známka, že je délka je příliš krátká.

Polo Lacoste.

polo_4

Zdroj: Pinterest

Tím se dostáváme k další věci. Jak volit velikost. Pokud se vám pod látkou rýsují bradavky a mateřská znamínka, je to špatná velikost. Stejně tak pokud vám polo končí u kolen, tak je to zase špatně. Polo je sice volnočasový ale pořád relativně elegantní kousek. Dbejte na to, aby dobře seděl a lichotil vaší postavě. Současně si hlídejte ještě jednu věc. Rukávy pola jsou většinou zakončeny pevnějšími lemy. Pokud chodíte do fitka nebo děláte aktivně sport vybírejte si polo, které se vám rukávy nebude zařezávat do paží. Tímhle všem mužům nenápadně naznačujeme, že pokud chcete nosit polo, měli byste pečovat i o svůj biceps.

Polo Daniel Hechter.

polo_6

Zdroj: Pinterest

Módní domy už na pola daly všechno. Proužky, kostka, káry, puntíky, nejrůznější motivy. Vybírejte podle vkusu. Pokud rádi kombinujete vzory, pamatujte, že jestli obléknete polo se vzorem, kalhoty by měly být jednobarevné. Obráceně jednobarevné polo snese na vzory bohatý spodek.

Polo Cerruti 1881.

polo_9

Zdroj: Pinterest

Nebojte se polem zacházet jak s klasickou košilí. Klidně k němu vezměte motýlek nebo na něj oblékněte sako.

Polo Levi's.

polo_8

Zdroj: Pinterest

Naprostou klasikou je polo v bílé barvě. Je to sportovní verze nadčasové bílé košile. Můžete jej kombinovat s tmavě modrými džínami, pastelovými chinos i vzorovanými šortkami. Skvěle bude vypadat i černé nebo temně modré polo. Tímto uzavíráme nabídku pro masy a otevíráme sekci pro gurmány. Například značka Lacoste nabízí celou škálu barev. Pokud se odvážíte do lososově růžové, peprmintově zelené nebo azurově modré, rozhodně vás nebudeme odrazovat. Barvy jsou od toho, aby se nosily. Buďte těmi, kdo prolomí šedou škálu ulice.

Polo Trussardi.

polo_2

Zdroj: Pinterest

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Nášivky a loga. Byla to právě značka Lacoste, která jako první umístila na levou stranu malého krokodýla. Tenhle trend následoval Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, La Martina i český Blažek. Malý emblém ne místě srdce není nic proti ničemu. Jakmile jej ale budete mít problém zakrýt dlaní, stává se z vás chodící billboard. Nechte si zaplatit.

Polo Polo Ralph Lauren.

polo_7

Zdroj: Pinterest

Pola ale začátkem 21. století získala punc jakéhosi veksláctví. Z relativně elegantního kousku se stala uniforma všech směnárníků, kteří si oblíbili rádoby značková pola se zvednutým límcem. Tenhle trend následuje řada mužů, kteří si místo kvalitního pola raději na tržnici koupí kus hadru s jezdcem na koni přes celou hruď. Pola ano. Rozhodně. Ale noste je elegantně. Tedy žádné zvedání límečku. To je tabu! A pozor i na knoflíčky. Pola mají většinou dva až tři knoflíčky. A platí u nich podobné (leč obrácené) pravidlo jako u saka: poslední knoflíček u pola zůstává zapnutý.

Polo Dolce & Gabbana.

polo_5

Zdroj: Pinterest
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!