Porsche 911 GT3: padesát let jedničkou na trati

Publikováno: 14.03.2013 18:29 | Jiří Hofbauer

Automobilka Porsche oslavuje 50 let legendárního modelu 911 s novým provedením typu GT3. Již pátá generace je zcela nové konstrukce a posunuje se na vrchol produkce vozů Porsche s atmosféricky plněnými motory. Firma tak opět stanovuje nové standardy pro výkonné sportovní vozy, určené pro závodní okruhy. Svou velkolepou premiéru si 911 GT3 odbyla minulý týden na mezinárodním autosalonu v Ženevě.

1

Zdroj: Porsche Inter Auto CZ

Zcela nový je motor, převodovka, karoserie, stejně tak jako podvozek. Celkově se tak na vyšší úroveň posunuje typický charakter a dynamika modelu 911 GT3. Šestiválcový motor technicky vychází z jednotky určené pro model 911 Carrera S. Zejména kliková hřídel, rozvody a mnoho dalších hlavních částí bylo navrženo nově nebo byly pro použití v modelu GT3 přizpůsobeny.

3

Zdroj: Porsche Inter Auto CZ

Spojením všech nových řešení dosahuje nová 911 GT3 nových horizontů v oblasti jízdní dynamiky. Plochý šestiválec boxer o objemu 3,8 litru s výkonem 475 koní dovoluje zrychlení z 0 na 100 km/h zrychlit během 3,5 sekund a rychlosti 200 km/h pak dosáhne za méně než 12 sekund. Nejvyšší rychlosti 315 km/h se dosahuje na sedmý převodový stupeň nově navržené dvouspojkové převodovky PDK. Neméně pozoruhodný je výkon dosažený na severní smyčce Nordschleife okruhu Nürburgring, který nová 911 GT3 jej projela za 7,5 minuty.

Technickou zajímavostí nové GT3 je u vozu značky Porsche poprvé použitý systém aktivního řízení zadních kol, které významně zvyšuje přesnost ovládání a dynamiku v příčném směru. K dispozici jsou též LED světlomety. V závislosti na rychlosti jízdy se zadní kola natáčejí buď ve směru, nebo proti směru zatočení předních kol. Tím se dosahuje zlepšení stability a zvýšení ochoty k zatáčení. Aktivní řízení zadních kol používá Porsche vůbec poprvé.

U nově vyvinutého podvozku lze nastavit světlou výšku, sbíhavost i odklon. Kontakt s vozovkou zajišťují nová hliníková 20palcová kola s centrálními maticemi. Nové 911 GT3 si zachovává všechny své tradiční schopnosti pro použití na závodních okruzích, vyznačuje se ještě větší jízdní dynamikou, zlepšením praktičnosti a schopností nabídnout ještě více potěšení z jízdy.

10

Zdroj: Porsche Inter Auto CZ

Model 911 GT3 jako svůj základ využívá lehkou, avšak velmi tuhou karoserii aktuální generace modelu 911, která je vyrobena z kombinace oceli a hliníku. Samozřejmě disponuje nově vyvinutými díly na přídi a zádi vozu. Dalším rozpoznávacím znakem je pevně umístěné velké zadní přítlačné křídlo. Tím nová 911 GT3 dosahuje příkladných aerodynamických vlastností s nižším odporem vzduchu a větším přítlakem.

Nový model 911 GT3 bude v prodeji v Porsche Centrech společnosti Porsche Inter Auto CZ již od srpna 2013. Cena modelu je stanovena na € 137 303 / přepočet 3 517 000 CZK.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!