Poznáte nachlazení od chřipky?

Publikováno: 22.11.2014 12:04 | PR

Nachlazení a chřipka jsou nejčastější syndromy infekce u lidí. Obě onemocnění jsou virové infekce dýchacího ústrojí, které mají odlišný průběh a závažnost. Nachlazení představuje nejobyčejnější z respiračních onemocnění a mnohem závažnější chřipka se vyznačuje vysokou nakažlivostí. Nicméně mají také mnoho společného, proto jsou tato onemocnění diagnostikována a léčena především symptomatologicky, tedy dle projevujících se příznaků.

Fotolia_60590986_Subscription_Monthly_M

Zdroj: Photographee.eu - Fotolia

Nachlazení

Nachlazení je součástí zánětu horních cest dýchacích (nazofaryngitida). Jedná se o relativně neškodný zdravotní problém, který se projevuje ucpaným nosem, kýcháním, rýmou, bolestmi v krku a lehce zvýšenou teplotou. K uzdravení vám postačí několik dnů, přičemž pravděpodobnost nakažení jiné osoby je v porovnání s chřipkou nižší.

Chřipka

Chřipka neboli influenza je akutní virová infekce způsobená virem chřipky. Existují 3 typy sezónních chřipkových virů - A, B a C. Chřipkové viry typu A se dále dělí na podtypy podle kombinací různých povrchových proteinů viru. Chřipkové viry cirkulují ve všech částech světa, případy chřipky typu C se vyskytují mnohem méně často než A a B.

Sezónní chřipka je charakterizována náhlým nástupem vysoké horečky, kašle (obvykle suchého), bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, těžké nevolnosti, bolesti v krku a rýmou. Kašel může být závažný a může trvat dva nebo více týdnů. Doba od infekce k počátku nemoci, tedy inkubační doba, je přibližně dva dny. U lidí s vysokým rizikem může způsobit vážné onemocnění, většina lidí se ale z horečky a dalších příznaků zotaví během jednoho týdne až 10 dní. Únava, která chřipku provází, však přetrvává mnohdy i několik týdnů.

Léčba symptomů nachlazení a chřipky

Nejdůležitější je prevence. Posilování imunitního systému, zvýšení odolnosti organismu dostatečným přísunem vitaminů, stopových prvků a minerálů, probiotik a zdravý životní styl (správná výživa, otužování a pravidelný pohyb) jsou základní elementy, pro předcházení jak nachlazení, tak chřipky. Při léčbě u obou onemocnění je nutné dbát na dostatečný příjem tekutin.

Zvýšenou teplotu dokáže snížit řada látek. Patří sem především nejdéle známá a používaná kyselina acetylsalicylová, kterou obsahuje originál Aspirin, nebo v Čechách nejvíce známé cenově výhodnější generikum, Acylpyrin. Kyselina acetylsalicylová působí nejen proti horečce, ale i proti bolesti a proti zánětům. Pro urychlení účinku a vyšší podporu imunitního systému je možné využít alternativní formu šumivé tablety Aspirin C nebo Acylpyrin + C (s přidaným vitaminem C), kdy je urychlen nejen účinek, ale také podpořen imunitní systém díky přítomnosti vitamínu C. Kyselina acetylsalicylová navíc oproti paracetamolu působí protizánětlivě a podporuje tak regeneraci organismu.

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!