Poznej funkcionalismus

Publikováno: 19.04.2017 12:30 | Adam Maturkanič

Pokud jste ještě neměli možnost objevit jeden ze skvostů české architektury, tak teď je na to příhodná chvíle. V tomto roce se na stálo otevřela Winternitzova vila v Praze, která patří k nejzajímavějším funkcionalistickým stavbám na našem území.

Winternitzova vila, na které se podílel nejvýznamnější český architekt funkcionalismu, Adolf Loos a Karel Lhota.

1

Zdroj: Facebook, Pinterest

Funkcionalismus se řadí mezi architektonické slohy moderní architektury, který vznikl ve 20. letech minulého století. Patří mezi nejvýznamnější v České Republice, neboť právě tento styl vynesl v meziválečné době českou architekturu k vrcholu. Jak už můžeme vycítit z názvu, domy byly hlavně stavěny tak, aby splňovaly svou funkci. Tudíž typické jsou účelové budovy jednoduchých tvarů. Mezi materiály můžeme vidět šamotové cihly, beton a železo. Jedny z nejvýraznějších symbolů funkcionalistických staveb je stavění domů na sloupech, aby se přízemí uvolnilo pro zeleň nebo ploché střechy, aby popřípadě mohla být zeleň vysázena tam.

2

Zdroj: Facebook, Pinterest

K největším symbolům funkcionalistického stylu patří vila Tugendhat v Brně. Jako památka je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Díky velkému zájmu je doporučována rezervace někdy až tři měsíce dopředu.

3

Zdroj: Facebook, Pinterest

V každém člověku by mělo dřímat, aspoň malé povědomí o své zemi, kultuře, umění či filmu. Tak neváhejte a když bude hezky, rozšiřte si své obzory výletem právě do některých významných staveb funkcionalismu. Dokud budou pro veřejnost volně zpřístupněny.

 

 

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek I po třiceti letech stále šílené boty I po třiceti letech stále šílené boty Když byl model Nike Air Sock Racer v roce 1986 poprvé uveden na trh, na botách byl zrovna v módě nylon a semiš. Elastická bota bez tkaniček,... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!