Poznej funkcionalismus

Publikováno: 19.04.2017 12:30 | Adam Maturkanič

Pokud jste ještě neměli možnost objevit jeden ze skvostů české architektury, tak teď je na to příhodná chvíle. V tomto roce se na stálo otevřela Winternitzova vila v Praze, která patří k nejzajímavějším funkcionalistickým stavbám na našem území.

Winternitzova vila, na které se podílel nejvýznamnější český architekt funkcionalismu, Adolf Loos a Karel Lhota.

1

Zdroj: Facebook, Pinterest

Funkcionalismus se řadí mezi architektonické slohy moderní architektury, který vznikl ve 20. letech minulého století. Patří mezi nejvýznamnější v České Republice, neboť právě tento styl vynesl v meziválečné době českou architekturu k vrcholu. Jak už můžeme vycítit z názvu, domy byly hlavně stavěny tak, aby splňovaly svou funkci. Tudíž typické jsou účelové budovy jednoduchých tvarů. Mezi materiály můžeme vidět šamotové cihly, beton a železo. Jedny z nejvýraznějších symbolů funkcionalistických staveb je stavění domů na sloupech, aby se přízemí uvolnilo pro zeleň nebo ploché střechy, aby popřípadě mohla být zeleň vysázena tam.

2

Zdroj: Facebook, Pinterest

K největším symbolům funkcionalistického stylu patří vila Tugendhat v Brně. Jako památka je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Díky velkému zájmu je doporučována rezervace někdy až tři měsíce dopředu.

3

Zdroj: Facebook, Pinterest

V každém člověku by mělo dřímat, aspoň malé povědomí o své zemi, kultuře, umění či filmu. Tak neváhejte a když bude hezky, rozšiřte si své obzory výletem právě do některých významných staveb funkcionalismu. Dokud budou pro veřejnost volně zpřístupněny.

 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!