Prague Fashion Weeks: The end?

Publikováno: 14.09.2013 14:25 | Václav F. Mensa

Naše země je krom mnoha věcí výjimečná i jednou specifickou věcí. Pokud se nám nedaří něco vybudovat, nefunguje to jak jsme si představovali, raději než bychom pracovali tvrději a více se snažili, vytvoříme projekt nový, který ale nebude na vyšší úrovni. Skutečně v naší zemi jedeme silně na kvantitu, nikoli na kvalitu(?).

Pořádat každý rok fashion week je úžasný počin. Města jako Paříž, Milán, Londýn, New York a Tokyo vybudovala za dlouhá léta skvělou a prestižní akci. Doslova dokonalá organizace, skvělá spolupráce a snaha se ukázat v tom nejlepším světle a také, dostat ze sebe to nejlepší. Nemůžeme sice srovnávat takové metropole s naší "malou" Prahou, avšak to, co se děje zde a je to nazýváno fashion weekem je přinejmenším fascinující. A ne v dobrém slova smyslu.

Snad jediný stát kde se pořádají dvě téměř stejné akce týden po sobě a obě nevalné kvality. Prague Fashion Week (ještě loni Dreft Fashion Week) a Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend. Skutečně, nebylo by lepší spojit veškeré síly a vytvořit jeden velký týden módy, na který bychom mohli být pyšní, než mít dva a vždy jen pozvednout obočí když se o nich mluví? Média mají díky soudním tahanicím kvůli ochranné známce jména fashion week žně. Ano, tyto obě události se zviditelní a dostanou více do povědomí lidí. Reklama založená na médiích a silné komerci je vždy dobrý tah. Avšak opozitně tím trpí umění. A tím by měla být samotná móda.

V současné chvíli je móda na druhém místě. Jako malé dítě v ošklivém rozvodu dvou rodičů. Ale proč to řešit že? Proč se zajímat během týdne módy o módu když se lze soudit a snažit se znevážit tu druhou událost.

Nelze říci, která z těchto akcí je lepší či důležitější. Jediné co je znatelné je neprofesionalita v organizaci a silná arogance, kterou vše naprosto čpí. Na molech se předvádí věci, které se za umění považovat nedají a jsou více méně běžné. Nic převratného. Přetahování designérů a značek nakonec způsobí jediné. Celek působí jako výprodej. Zbydou jenom extrémy. Volná místa v čase jsou zuby nehty vyplněná i když to ničí prestiž.

Při prohlídce programu Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend, který se koná příští týden můžeme jen doufat, že se alespoň něčeho dobrého dočkáme. Pokud ne, jedinou dobrou designovou událostí roku se stane Design Blok my se opět budeme modlit, že se situace do příště změní.

1186735_10153286277345457_105369740_n

Zdroj: Prague Fashion Weekend
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!