Prague Philharmonia představuje cyklus zaměřený na českou hudbu 20. století

Publikováno: 19.10.2015 10:16 | Jiří Hofbauer

Orchestr PKF – Prague Philharmonia představuje už jedenáctý ročník hudebního cyklu Krása dneška, který letos poodhalí tvorbu českých skladatelů 20. století. První koncert série se uskutečnil v úterý 13. října a zazněla na na něm oblíbená a nesmrtelná tvorba Jaroslava Ježka. Jako host vystoupí věhlasná operní pěvkyně Soňa Červená, která v září oslavila 90. narozeniny. „Všech šest koncertů cyklu proběhne tradičně v Experimentálním prostoru NoD. O jedinečnou atmosféru se ve vše případech postarají komorní sólisté z řad členů PKF – Prague Philharmonia a také zajímaví hosté a osobnosti,“ upřesňuje Hana Dohnálková, nová dramaturgyně a moderátorka Krásy dneška.

_15A5809

Zdroj: PKF – Prague Philharmonia

Cyklus Krása dneška PKF – Prague Philharmonia navazuje na zavedenou tradici v mnoha evropských metropolí. Za deset let své existence se stal průkopníkem soudobé hudby na tuzemské kulturní scéně. Letos se dostává do nové etapy, po třech letech totiž z pozice dramaturga a moderátora odchází Petr Kofroň. Jako svého nástupce zvolil muzikoložku Hanu Dohnálkovou „Nesmírně mě těší, že mohu být součástí tohoto originálního projektu. Pro letošní sezonu máme připravenou řadu ojedinělých koncertů věnovaných odkazu soudobých velikánů české scény,“ říká Dohnálková.

Už v úterý si posluchači vychutnali zahajovací koncert s avantgardním dílem Jaroslava Ježka. Zazněly Sónata pro housle a klavír, Dechový kvintet a ukázky ze skladatelovy písňové tvorby. Vedle proslulé Soni Červené se zahajovacího večera zúčastnil i literární historik a publicista František Cinger. „Chtěli jsme docílit kompletního zážitku a uceleného obrázku doby. Pan Cinger nás vzal do období, kdy skladatel žil a tvořil,“ dodává Dohnálková.

_15A5882

Zdroj: PKF – Prague Philharmonia

Hlavní myšlenkou Krásy dneška je přiblížit dílo skladatelů soudobé hudby v originálním stylu a s přesahem do jiných žánrů. Proto PKF – Prague Philharmonia v rámci cyklu představí během sezony také tvorbu Ervína Schulhoffa, Pavla Haase, Aloise Háby, Karla Husy či Jana Klusáka. Součástí večerů budou také projekce, autentické záznamy a tematické debaty, kterých se mohou zúčastnit i posluchači.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!