Preppy v literatuře a filmu

Publikováno: 15.10.2016 09:30 | Štěpán Molitor

Inteligentní, bystří a perspektivní. A zároveň zkažení, povýšení, materialističtí . O studentech prestižních univerzit se toho říká hodně. Abyste se dostali na jednu ze škol Ivy League nebo na výběrovou školu v západní Evropě, musíte mít obrovské nadání a vysokou inteligenci. A taky peníze – vždyť školné se pohybuje ve stovkách tisíc za semestr. Vrcholní politici a byznysmeni sem posílají své děti, v některých rodinách je studium na Oxfordu naprostou nutností a tradicí. 

1

Zdroj: Tumblr

Studium je extrémně náročné. Bylo by ovšem naivní domnívat se, že v univerzitních kampusech se studenti věnují jen knihám a asketickému životu. Asi těžko si lze představit, že jedinými probíranými tématy u sklenky Château Lafite Rotschild je Kantův kategorický imperativ, sedimentace erytrocytů nebo nejnovější úprava NDAA. Studenti jsou všude stejní. Jen tady mají více peněz a ambicí. Proto nepřekvapily výsledky výzkumu, které ukázaly, že studenti prestižních škol mají větší spotřebu drog, alkoholu a střídají častěji sexuální partnery/partnerky než ostatní.

Kultura preppy, která je vlastní těmto studentům, byla námětem pro mnoho knih a filmů. Představujeme vám nejlepší z nich.

Knihy:

Take Ivy

Kniha módních fotografií, mapující život studentů Ivy League. Podílelo se na ní několik japonských fotografů a autorů a vyšla v Japonsku v roce 1965. I přes své stáří je stále aktuální pro inspiraci. Seženete ji například na Amazonu.

ti_17

Zdroj: Tumblr

Official Preppy Handbook

Ikonická kniha Lisy Birnbach, studentky Brown University (jak jinak, že). Svým dílem z roku 1980 prakticky oficiálně založila preppy kulturu. Kniha je trochu ironická a paroduje životní styl americké elity. Pokud studujete a současně máte v šatníku alespoň 3 oděvy od značky Gant nebo Polo Ralph Lauren, je pro vás povinnost ji vlastnit. Poznámka mimo záznam – stáhnete ji na známém portálu v .pdf verzi.

ofph

Zdroj: Pinterest, Tumblr, Instagram

Opravdový gentleman

Nádherná kniha Bernharda Roetzela, která ve vás vzbudí touhu vzít si na sebe košili na míru a luxusní oblek pokaždé, když ji otevřete. Objemný svazek obsahuje kompletní manuál formálního oblékání. Jen některé rady berte s rezervou, například tuto: „Má-li například student ročně na oblečení 2000 EUR, měl by polovinu utratit za jeden pár bot. Ještě lepší by bylo věnovat na boty celou částku...“

IMG_8475

Zdroj: Pinterest, Tumblr, Instagram

Filmy:

Velmi nebezpečné známosti (Cruel Intensions – 1999)

Tento snímek z roku 1999 režíroval Roger Kumble a jde patrně o jeden z nejlepších filmů, mapujících preppy kulturu vůbec. Předlouhou filmu je román Nebezpečné známosti z roku 1782 (doporučuji přečíst). Bezcitný a šarmantní Sebastian Valmont se svou sestrou Kathryn jsou mistři intrik. A sexu. Život jde hladce, dokud se Sebastian nenechá okouzlit. Deník milenek, kokain v krucifixu a Jaguar ročník 56 – tyto tři argumenty jsou dostatečným důvodem si film pustit.

Cruel-IntentionsImage-tout

Zdroj: Pinterest, Tumblr

Klub výtržníků (The Riot Club – 2014)

Poměrně nový film pojednává o fiktivním oxfordském tajném klubu – The Riot Club. Ten v sobě sdružuje deset nejchytřejších, nejbohatších a nejzvrhlejších studentů. A protože tito lidé ví, že univerzita je poslední možnost pořádně se pobavit aniž by je někdo sledoval, přesně tohle dělají. Užívají si bez smyslu pro odpovědnost, bez morálky a svědomí. Mladí, bohatí a nepostižitelní. Výtečný film pro bezcitné večery.

158981738_b34608

Zdroj: Pinterest, Tumblr, Instagram

Absolvent (The Graduate – 1967)

Dnes už ikonický vztah Bena, mladého nadějného studenta a paní Robinsonové, krásné starší dámy (dnes bychom ji možná trochu cynicky popsali slovem MILF). Problém je v tom, že paní Robinsonová má manžela. A dceru. Do které se Ben zamiluje. Proměna nesmělého studenta v revoltujícího mladého muže je aktuálním tématem i dnes.

the-graduate

Zdroj: Pinterest, Tumblr, Instagram

Super drbna (Gossip Girl – 2007)

Americký seriál je přímo ztělesněním preppy životního stylu. Prestižní školy, soukromé mrakodrapy, šílené party a studenti, co je do školy vozí řidič limuzínou. Bohaté a rozmazlené děti, bezcitné vztahy, drogy, sex, peníze. Víme, je to seriál. Víme, je pro holky ve věku 14 let. Ale podívejte se alespoň na první sérii. Všechny scény, kde není Chuck Bass můžete přetočit.

maxresdefault

Zdroj: Pinterest, Tumblr, Instagram

Společnost mrtvých básníků (Dead Poets Society – 1989)

Na akademii ve Vermontu přichází nový učitel anglické literatury John Keating. Svým přístupem, který je odlišný od ostatních poručnických kantorů, si studenty rychle získá. Místo biflování nabízí zážitky, hodnocení poezie pomocí grafu zavrhuje a dává u studentů průchod pocitům. Pravidla v kontrastu se volnomyšlenkářstvím, umění v kontrastu s vědou a zdrcující tlak přání rodičů však způsobí tragédii.

Dead-Poets2

Zdroj: Pinterest

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!