Přezouváme boty na běhání: Adidas x Nike

Publikováno: 24.05.2014 12:10 | Jakub Matulík, Jiří Hofbauer

I když třeba nejste žádný extrémní, dennodenně trénovaný běžec nepodceňujte obutí. Když přijdete do obchodu (ať už klasického nebo eshopu) a teď se před vámi otevře ta nekonečná nabídka možností, tak nastává otázka jak si vybrat správně?

Jistě, můžete si koupit obyčejné tenisky a běhat v nich. Ale pokud máte rádi svoje klouby a celý pohybový aparát poraďte se s odborníky. Je dost možné, že ve třiceti budete mít klouby odrovnané natolik, že se budete sotva hýbat. Proto zbytečně neexperimentujte a vybírejte z bot určených skutečně na běh.

nike_theme

Zdroj: Nike

S oblečením je to podstatně snazší. Stačí vám triko, kraťasy, když se prudce ochladí tak možná mikina nebo podvlékací triko. Když vybíráte boty na běh je nutné zohlednit řadu parametrů. Jedním z těch nejzásadnějších je povrch na jakém běháte. Asfalt je asi nejčastější povrch, kde užijete velice lehké, odpružené boty. Naopak na traily a více adrenalinové stezky potřebujete pevné, spíše tvrdší boty, aby jste si na prvním kořenu nevymkli kotník.

Tyhle všechny parametry jsme zohlednili a vyzkoušeli boty dvou značek. Každé trochu jiné a přitom oboje velice funkční. Zatímco Kuba testoval Adidas, Jirka se obul do Nike.

Adidas Electrify V110

Když je poprvé obujete Adidas Electrify V110 okamžitě vás napadne jak lehké jsou. Současně zauvažujete jestli vás nebude bolet v zádech. Po prvních pár metrech ale doceníte, jak důležité, je mít pořádné boty na asfalt. A hlavně jak pohodlně a lehce se dá běhat. Měl jsem docela strach z otřesů na asfaltu. Moje předešlé Reebok Terrain Series Super Blue byly přece jen boty určené do terénu. Popravdě se jednalo o model určený na podobné akce jako spartan race. Přišlo ale příjemné překvapení. Bota je skvěle odvětraná a noha se tak potí jen minimálně. Díky skvělému odpružení nejsou ani tolik namáhané kotníky, koleny, kyčle, záda ale třeba ani lýtkové svaly.

Jistým strašákem pro každého běžce a jeho boty je déšť a nižší teploty. I v tomhle ohledu boty obstály. Uvnitř si udržely svou vlhkost a přitom se nijak nezměnila jejich funkčnost na asfaltu.

Adidas Electrify V110 jsou dobrou volbou pokud chcete hodně zábavy za rozumnou cenu.

adidas_100

Zdroj: Web značky

Nike Air Icarus+

Když rok strávíte na nízkých Nike Flex Experience Run 2 zvyknete si na ně a najednou si neumíte představit, že obujete cokoliv s vyšší podrážkou. A tak i v tomhle segmentu jsem vybíral nové boty. Pravda je, že jsem boty nešetřil. Asfalt, beton, štěrk, lesní cesty, bláto, déšť. Tím vším si prošly. A uspěly. Byl to rok jejich soustavného trýznění. A přesně tohle všechno jsem chtěl aby splňovaly i nové boty. Věděl jsem, že chci Nike a lehké boty s nízkou podrážkou. Přivedla mě k tomu špatná zkušenost s masivní podrážkou, z kterých mě bolela noha. Nicméně ze všech, které jsem vyzkoušel, mi právě Nike Air Icarus+ seděly nejlépe. Při pohledu na ně je jasné, že rozhodně se nejedná o botu na nahé běhání. Naopak. Jsou to poměrně dost odpružené boty. Ale to je o zvyku.

Já rád boty srovnávám a auty. Nike Flex Experience Run 2 byly jako sportovní BMW v manuálu. Běhat v nich byla legrace, ale nutily vás hodně makat. Nic vám neopustily. To Nike Air Icarus+ jsou spíš jako elegantní Mercedes v automatu. Právě díky vyšší podrážce a jejímu tvaru vás jakoby nakopnou k dalšímu kroku. Proto ať už fandíte runningu, joggingu nebo walkingu je téměř jisté, že budete spokojení. Kromě asfaltu jsem boty prohnal po všech svých obvyklých trasách. Obstály jak při stoupání do složitého terénu do kopce tak při cvicích.

Nike Air Icarus+ se dají pořídit kolem dvou tisíc a pokud o nich uvažujete rozhodně nebudete litovat.

nike_icarus

Zdroj: Web značky

Diagnostika došlapu v Sanasport

Pokud byste chtěli něco hodně speciálního zajděte si do prodejny Sanasport, kde vám nejen poradí na základě diagnostiky došlapu. Nejprve zjistím stav podélné a příčné klenby a dle toho navrhnou správné obutí. Diagnostika došlapu napomáhá optimalizovat stav pohybového aparátu dolních končetin, techniky běhu a zvyšuje tak tělesný výkon s dobrým pocitem při sportování. Cílem je také eliminace únavových zranění a nesprávného tělesného rytmu, které se projevují zejména u mladých sportovců a negativně ovlivňují další vývoj a sportovní činnost.

sana

Zdroj: Web značky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!