Příliš mnoho sezení může znamenat zdravotní problémy

Publikováno: 23.02.2013 12:24 | Petr Hájek

Sedět dnes větší část dne v práci za PC nebo volantem je docela běžné, ovšem jak se záhy přesvědčíme, určitě by to nikdo neměl přehánět, jelikož tyto zdánlivě neškodné věci určitě souvisí s horším zdravím lidí.

2013-02-23-1

Zdroj: Blog Catalog

Nová studie aktuálně dospěla k tomuto nepříjemnému zjištění - a jakému vlastně? Tomu, že lidé sedící každý den hodiny a hodiny by raději se sebou měli začít něco dělat, protože právě oni mají zvýšené riziko chronických chorob, diabetu, rakoviny a nemocí srdce.

Za výzkumem stojí mezinárodní tým z Austrálie a Kansas State University, jenž si v této věci vzal na mušku lidi pracující v kancelářích, profesionální řidiče a další podobné branže. Studie proklepla celých 63 000 australských mužů z New South Wales, jimž bylo mezi 45 a 65 lety. Ti posléze byly dotazováni, zda mají chronické nemoci, kolik hodin sedí a na další podobné otázky.

Závěr je docela nepříjemný: osoby, jenž seděly maximálně 4 hodiny měly riziko nízké, muži sedící 4-6 h měli veškerá rizika zvýšeného rázu a ti, co posedávali 8 h a více, měli šance zdaleka nejvyšší. Prevence je naštěstí a podle všeho prostá, stačí k tomu prý jen tolik nesedět a hýbat se aspoň trochu (cesta pro pivo a chipsy se nepočítá).

Mnoho dnešních pracovních míst je přitom přesně takových - člověk je nucen sedět za PC v práci půl dne, pak řada z nás totéž doma, no zkrátka, podhoubí pro všelijaké nepříjemnosti. Ačkoliv si k věci říkají své i tzv. rizikové faktory, konečné slovo ohledně svého zdraví má samozřejmě každý z nás právě jen a jen u sebe. Je ale logické, že čím více sedíte, tím menší prostor a čas máte k fyzickým aktivitám.

Na závěr jsme nuceni upozornit ještě na to, že ani autoři si ještě nejsou až tak úplně jisti, zda je to celé nějak propojeno (tj. zda dlouhé sezení přímo způsobuje nemoci), připomíná to totiž známý problém s tím, zda bylo první vejce nebo slepice - to by ale měly ukázat další studie, tato si kladla za cíl opravdu jen samotné odhalení problému.

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!