Princ Harry: Sbohem armádo

Publikováno: 02.02.2013 18:50 | Aktualizace: 22.06.2015 07:00 | Jiří Hofbauer

Život Henryho Charlese Alberta Davida, prince z Walesu, se začal psát již ve chvíli, kdy se narodil princ William, v současnosti užívající titul vévody z Cambridge. Harry, druhorozený syn Charlese, prince z Walesu a Diany, princezny s Walesu, tak sice byl dítětem s modrou krví Windsorů, ale jeho další život byl determinován k tomu, že bude rezervní pneumatikou v případě nouze. Na jednu stranu to byla pro něj výhra, že je privilegovaný běloch, dobrého původu, dostane se mu prvotřídního vzdělání, bude finančně zajištěn, dobře se ožení, a od prvních krůčků (pravděpodobně ještě dřív) mu bude vzdávána patřičná úcta, která přísluší členům královské rodiny. Často je zmiňována věta, že jeho bratr, princ William, byl vychováván k tomu, aby nastoupil na trůn. Málokdy ale zazní věta, že Harry žije s vědomím, že králem spíše nikdy nebude.

1

Zdroj: Reuters

Říká se, že nemůže být na světě ten, aby se zalíbil poddaným všem. Pokud si ale projdete co všechno stihl William, Jeho královská Výsost vévoda z Cambridge, zjistíte, že mu život skutečně poskládali tak, aby jako budoucí král obstál ve všech aspektech. William navštěvoval Eton College, později vstoupil do britské armády a účastnil se cvičení v Belize. Zatímco u většiny vysokoškoláků je roční pauza ztraceným rokem života, princ odcestoval do jižní Chile, kde fungoval jako dobrovolná pracovní síla charitativní organizace Releigh International. Po návratu v roce 2001 zahájil studium na skotské univerzitě St. Andrews, kde se setkal s Catherine Elizabeth Middleton. William dosáhl na titul Master of Arts, což je nejvyšší akademický titul, které kdy následní trůnu kdy získal. Po čas návštěvy Jejího Veličenstva královny Alžběty II. v bývalé britské kolonii Nigerii v roce 2003 jednadvacetiletý následník trůnu zastával úřad státního kancléře. O dva roky později již sám vyjel na Nový Zéland, kde plnohodnotně zastoupil Královnu, a důstojně tak reprezentoval hlavu impéria na oslavách konce druhé světové války. Od května roku 2006 je taktéž prezidentem anglické fotbalové asociace. Dle královské tradice, která se nevyhnula ani Královně Alžbětě, sloužil v britské armádě a graduoval na královské vojenské akademii v Sandhurstu.

britain-princes-william-left-and-1a23-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

Zatímco se William oddával decentnějšímu stylu života, prince Harry byl vždy ten, který vybočoval. Jako malý byl nepřehlédnutelný pro zářivou barvu svých vlasů, později si nešlo nevšimnout fotek v bulvárních plátcích zachycující jeho barvitý společenský život.

Harry, stejně jako William, po škole odjel do Afriky a následně do Austrálie, kde se věnoval práci v sirotčinci, pracoval s dobytkem a hospodařil na poli. Po krycím jménem Henry Wales začal v roce 2005 navštěvovat královskou vojenskou akademii v Sandhurstu. Už na Etnu našel zálibu v pólu, ve vodním pólu, ragby a slaňování. Toužil po tom, aby byl jako voják nasazen do skutečné vojenské akce. Jeho účast na bojích v Iráku však byla z důvodů bezpečí jeho i celé vojenské jednotky zamítnuta. Přesto později jeho žádost uspěla a princ byl povolán do vojenské služby v Afghánistánu. Celé dva měsíce dokázal fungovat v naprostém utajení. Poté si ale britská média povšimla princovy absence ve veřejném životě a následovalo odhalení. Pozemní tábor a především Harry se tak stal nejžhavějším i nejdosažitelnějším cílem protivníka. Harry se po 77 dnech musel vrátit domů.

britain-prince-harry-center-smiles-9505-diaporama-1

Zdroj: 20minutes.fr

William vzbudil největší zájem médií, když bulvární deníky otisky fotku jak v gumových rukavicích a na všech čtyřech vytírá podlahu toalet v rámci projektu Releigh International. Harry vytěžoval novináře jinými tématy. Ve svých sedmnácti letech to bylo kouření marihuany, následovaly nekonečné rozchody a návraty k jeho tehdejší přítelkyní Chelsey. Tyto aféry však kazily život a pověst především jemu samotnému.

Moment, kdy dorazil na maturitní večírek v nacistické uniformě s hákovým křížem na paži, však vrhal špatnés světlo na celou královskou rodinu. Ani Williamova (tehdy ještě) bujná kštice a zářivý úsměv to nezachránily. O čtyři roky později nazval svého spolubojovníka pakošem, za což ho ministerský předseda David Cameron silně kritizoval. Poslední skandál ztropil v roce 2013 na hotelovém pokoji v Las Vegas, kde se opil, svlékl a objímal nahé holky. Celá aféra byla přijata spíše úsměvně a prince, tedy kapitána Harryho Walese, podpořili vojáci po celém světě. Na druhou stranu nezaslouží si spíše odsoudit Harryho „přátelé“, kteří tyto fotky vypustili.

K médiím ostatně princ chová stále velkou nedůvěru. Je přesvědčen, že právě kvůli nim došlo k tragické nehodě, během které zemřela jeho matka princezna Diana. Princ na skandál v hotelovém pokoji reagoval slovy, že často zapíná na to, že je princ, a myslí a chová se především jako voják.

mandatory-credit-photo-by-rex-9149-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

Před časem Harry vyměnil činy za slova. „Ano, zabíjel jsem. Jako spoustu jiných pilotů,“ řekl, když se ho reportér zeptal, zda zabil nějakého povstalce. Harry byl nasazen u 662. letky na základně Bastion v provincii Hilmand na jihu Afghánistánu. Létal jako druhý pilot s bojovým vrtulníkem Apache, na podporu pozemních akcí proti Talibánu nebo doprovod dalších britských vrtulníků Chnook nebo amerických Black Hawk, což nejsou bojové letouny, ale odvážejí raněné. „Tím že střílíme sice vezmeme jeden život, ale zachráníme mnoho dalších,“ dodává Harry. „V zásadě jsme víc zastrašujícím prostředkem než letkou smrti,“ dodává Harry.

I jiní členové královské rodiny se účastnili bojů. Princ Andrew, Harryho strýc, byl pilotem vrtulníku vojenského námořnictva během války o Falklandy, princi Philip, královnin manžel sloužil po čas druhé světové války na lodích královského námořnictva.

prince-harry-photographs-the-sunset-7789-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

Oba princové přiznali, že si vzájemně závidí. Williama už pravděpodobně vojenská zkušenost v Afghánistánu nepotká. Harrymu, které pojal za svou povinnost být vojákem, potrvá ještě dlouho než bude se svou ženou sedět před krbem. „Když přijdu do jídelny, každý na mě civí. To se mi nelíbí. Vojáci, kteří mě vidí poprvé v životě, mě vnímají jako prince. Ne jako kapitána Walese. Nejsem nijak výjimečný. To jsou chlapci na bojišti,“ říká. Na královský palác se chová moc jako voják, a na armádu je až moc princem.

Princ Harry tento týden prostřednictvím Kensingtonského paláce vydal prohlášení, že se po deseti letech rozhodl opustit armádu. Poslední vojenské akce se zúčastní na přelomu dubna a května v Austrálii. O odchodu se spekulovalo již od února a teď se to stalo skutečností. V pondělí Kensingtonský palác oficiálně oznámil definitivní odchod prince Harryho z armády. Prince se chce věnovat ochraně přírody a zvířat. V současnosti budue spolupracoval s odborníky na ochranu zvířat ve volné přírodě v Namibii, Jihoafrické republice, Tanzanii a Botswaně. Bude pomáhat správcům parků a rezervací v boji proti útokům pytláků na slony a nosorožce.

britain-prince-harry-talks-with-6514-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

britain-princes-william-left-and-1a23-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

britain-prince-harry-takes-part-6466-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

874694b83c1cfc0c700f6a706700e572

Zdroj: 20minutes.fr

file-prince-harry-rehearses-27f3-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

in-this-picture-released-by-d7c6-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

mandatory-credit-photo-by-rex-b87f-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

prince-harry-1

Zdroj: 20minutes.fr

prince-harry-centre-visits-the-615b-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

prince-harry-gets-his-campaign-700b-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

prince-harry-looks-thoughtful-in-f105-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

prince-harry-photographs-the-sunset-7789-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

prince-harry-presents-operational-service-ddda-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

prince-harry-struggles-with-his-e937-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

prince-harry-visits-raf-honington-1364-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

prince-harry-youngest-of-97da-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

prince-charles-prince-of-wales-45bc-diaporama

Zdroj: 20minutes.fr

prince-harry

Zdroj: 20minutes.fr
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!