Proč by si muži měli přečíst Padesát odstínů šedi

Publikováno: 11.02.2015 11:05 | Jiří Hofbauer, Václav F. Mensa

Ať se nám to líbí, či ne, Padesát odstínů šedi je celosvětový fenomén. Může být těžké dostat ke čtení děti, ale ještě těžší je donutit dospělé, aby si mezi rozvozem potomků na kroužky a řešení pracovních krizí na knihu našli čas. Takže, pokud už za sebou máte Dostojevského Běsi a Lagerfeldovy citáty, přečtěte si 50 Shades. Máme pro vás hned několik důvodů.

IMG_7336

Zdroj: Tomáš Škoda Photography

Rozumět ženské duši...

Ano, celá armáda žen a feministek nebude souhlasit. Ženy samozřejmě po něčem takovém netouží. Jasně, a právě proto prodala E. L. James miliony výtisků ženám po celém světě. To dává smysl. Ženy možná netouží být ovládané. Nicméně, zájem o toto téma už nás někam směřuje. Úspěch knihy je synonymem pro neukojenou zvědavost. Staletí je zde součástí výchovy to, že sex jen po svatbě, po tmě a tiše. Zažíváme sexuální obrození. Je škoda, že i přes lepší literaturu si právě Padesát odstínů šedi našlo cestu. Je však dobře, že o tom doteď uzavřená společnost začíná uvažovat.

Objevit své stránky, o kterých jste nevěděli.

V žádném případě nelze tyto knihy brát jako příručku. Ani ne jako návod. Spíš jako inspiraci. Autorka zmiňuje pojmy a hrubě nastiňuje praktiky. Jediné, co musíte udělat, je dál po tématu pátrat. A neexistuje nic lepšího než gentleman, který se vzdělává. Rozhodně tím ale není myšleno, že máte někoho uvázat u sebe ve sklepě a chodit ho bičovat.

S tím souvisí další věc. BDSM (Bondage/Dominance/Sadism/Masochism) není o bolesti. Konkrétně u nás funguje zvrhlá představa spojená s těmito čtyřmi písmeny. A to je kožená maska nebo latexový korzet. A to je špatná představa.

Uspokojení se nezvýší s počtem utržených ran. Vše souvisí s psychologií. Ovládající a ovládaný. O tom primárně je BDSM. To, že se o sexuálních praktikách nemluví veřejně na náměstí, neznamená, že jsou špatné. A zbytek? Kupříkladu, muži mají ve spodní části zad a v oblasti boků ohromné množství nervových zakončení... Škoda každé rány, která padne vedle.

V knize autorka přímo vyzdvihuje používání sexuálních hraček. Možná je to diskutabilní, nicméně, na běhání máte speciální boty, do práce nosíte oblek, kontakty svěřujete chytrým telefonům. Proč si tu největší slast, jakou lidstvo má, neokořenit?

Ve všech vztazích fungují hry. Sice nemusí zahrnovat biče a pouta, ale prožíváme je. Je hezké myslet si, že žijeme v naprosté upřímnosti. Realita je jinde. Vztah mezi Anastázií a Christianem je také o hrách. Pokud budete číst pořádně, všimnete si, že to není jednostranné. Žena je schopná ovládat, i když je ovládaná. Možná po přečtení této knihy začnete více uvažovat o tom, jestli jste opravdu tak nezávislí. Samostatní. Při čtení nebo sledování filmu se snažte vnímat všechno s otevřenou hlavou. Není to jen romance na pozadí mučírny.

Poslední otázkou zůstává, jestli byste měli jít na film. Kritiky jsou kruté pro jistotu předem. Nicméně, zvažte pro a proti. Půjdete-li s partnerkou, je zaručené, že večer potom budete mít neuvěřitelný sex.

Christian Grey by se dal také považovat za skvělou inspiraci k péči o sebe sama. Pokud tedy hledáte důvod, proč už konečně běhat nebo navštívit posilovnu... Po Greyovi touží miliony žen celé planety. Musí dělat něco správně. Svou tajemností, stoickým klidem a náznakem duševních problémů kolem sebe strhl lavinu.

Fenomén Grey už navždy ukončuje debaty o tom, co je pro ženy svůdné. Není to ani propocená kostkovaná košile nebo motorka a kožená bunda. Je to šedý oblek.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!