Proč se vyplatí investovat do košile na míru

Publikováno: 16.12.2014 11:17 | Jiří Hofbauer

Poslední dobou se hodně mluví o krejčovských salónech a pokud před někým řeknete, že máte něco na míru, budíte dojem, že nevíte co s penězi. Smyslem zakázkové práce není honit si ego, ale pořídit si skutečně kvalitní kus, který vám padne a stane se jedním ze stěžejních kousků vašeho šatníku. Přiznám se, že já sám mám vždy zvláštní pocit, když vstupuji do krejčovského salónu Le Premier v Pánské pasáži. Znovu vzpomínám na svého pradědu, který si běžně nechával šít košile i obleky na míru. A nic zvláštního v tom neviděl. Asi je to jen o zvyku. Dnes jsem přišel proto, abych si nechal ušít košili na míru.

IMG_8485

Zdroj: Jakub Pavlovský / Menstyle.cz

Všechno začíná tím, že mi vezmou míry. „Jakou velikost si běžně kupujete v konfekci,“ ptá se mě módní konzultant a centimetrem mi měří obvod krku. Vím to přesně. Velikost 42. „Hmm, Vy ale máte maximálně 39,“ poznamená. Jakto? Netajím se tím, že si kupuji košile běžně v konfekci. Pokud ale chci, aby mi rukávy košile dosahovaly alespoň ke kloubům na zápěstí, musím sáhnout právě po velikosti 42. Na vině je moje výška. Měřím 190 cm. Další věc je, že rád nosím košili v kalhotách a pokud je košile ve své délce krátká, vždy se mi zadní cíp při sedu vysune. To není nic intimního ale fakt, s kterým se potýká každý muž, který nosí košile. Mám pravdu?

IMG_8486

Zdroj: Jakub Pavlovský / Menstyle.cz

Módní konzultant mi následně měří obvod hrudníku, pasu, bicepsu, předloktí, zápěstí (levé bude kvůli hodinkám a centimetr větší), boků, šířku ramena, délku rukávů a zad. Le Premier nabízí možnost objednat si košili na míru i přes internet. Je to super služba, ale k prvotnímu přeměření doporučuji zajít si do salónu a nechat si vzít míry přímo od módního konzultanta. Sami rozhodně nemáte šanci si změřit délku zad. A pokud vaše přítelkyně nebo spolubydlící není vyučený krejčí, tak s největší pravděpodobností vám správné míry nevezme.

IMG_8487

Zdroj: Jakub Pavlovský / Menstyle.cz

IMG_8488

Zdroj: Jakub Pavlovský / Menstyle.cz

IMG_8489

Zdroj: Jakub Pavlovský / Menstyle.cz

IMG_8490

Zdroj: Jakub Pavlovský / Menstyle.cz

IMG_8491

Zdroj: Jakub Pavlovský / Menstyle.cz

IMG_8492

Zdroj: Jakub Pavlovský / Menstyle.cz

Kromě barev a vzorů můžete volit také mezi různou gramáží látek – lehkou, střední a těžkou. Dál se mě módní konzultant ptá, zda nosím pod košilí tričko, jestli nosím svetr na košili, jestli mám saka z konfekce nebo na míru. To jsou otázky, které v obchodě s běžnou konfekcí většinou neuslyšíte. Já si vybral látku střední gramáže. Už to mi dalo docela zabrat. Ve vzornících najdete kolem 90 vzorů látek. A jen mezi bílými (moje barva) můžete volit z 20 možností. To co je odlišuje, je nejen gramáž ale i vazba samotné látky. I neznalé oko pozná rozdíl mezi látkami s keprovou vazbou, oxfordem a tzv. rybí kostí. Že látky jsou ze stoprocentní bavlny je snad samozřejmost.

IMG_8494

Zdroj: Jakub Pavlovský / Menstyle.cz

Pokračujeme výběrem střihu, kdy jsem opět zvolil střední cestu a to zúžený střih košile. Moment, kdy jsem si myslel, že si budu jistý, byl výběr límce. Stejně jsem ale lehce znejistěl. Mám hodně rád límce button-down, které jsou tolik oblíbené na americkém kontinentu v kombinaci s kravatou. Nehledejte za tím nic politického. Nejsem moc fanoušek kravat. Nicméně díky knoflíčkům límec košile pěkně drží a člověk i v samotné košili (nebo v kombinaci se svetrem) vypadá upraveně. Módní konzultant mi jako alternativu nabídl límec Leeds 30, tedy skrytý button-down. Knoflíčky nejsou vidět, ale výsledný efekt je stejný. Následně stačí knoflíčky jen odepnout a máte klasický límec.

IMG_8495

Zdroj: Jakub Pavlovský / Menstyle.cz

U výběru manžety jsem skutečně ocenil přítomnost někoho, kdo rozumí tomu, co prodává. Kdybych si měl vybrat sám, asi bych volil multifunkční kombinovanou manžetu. Ta umožňuje jak zapínání na klasické knoflíčky, tak na efektní manžetové. Konzultant mi ale doporučil klasikou francouzskou a já mu rád dal zapravdu.

Následuje výběr posledních detailů, jako je řešení zapínání, kapsa (ne!) a monogram. Monogram je opět jedním z ukazatelů, jak moc nositel chce dát najevo, že tahle košile právě jemu říká "pane". Můžete vybírat ze tří fontů a patnácti barev. Já zvolil klasické patkové písmo a sotva viditelnou světle šedou nit. Ačkoliv jsem minimalista, trocha marnivosti nikdy neškodí. Ergo, perleťové knoflíčky.

IMG_1369

Zdroj: Jakub Pavlovský / Menstyle.cz

Jsme hotoví. Ze necelé tři týdny jsem se s módním konzultantem v salónu Le Premier v Pánské pasáži potkal znovu. Košile byla připravená k předání. Pro jistotu mě nechal si košili vyzkoušet. Doladili jsme detaily jako manžetové knoflíčky, kravatu a kapesníček do saka.

Pravidelně nám do redakce chodí dotazy, kde koupit správně padnoucí košili. Potíž je, že jednou nám píše vytáhlý student s limitovaným rozpočtem, a jindy podnikatel, jehož postava zcela nesleduje tabulky konfekčních řetězců, ale jeho budget dovoluje více možností. První logická otázka z naší strany je, kolik na to mají peněz. Což v dnešním masivně fiskálním světě je docela zásadní. V 99% následuje věta, že by tedy už do sebe investovali, chtějí něco lepšího. Jenže v konfekčních českých obchodech nenašli nic, co by jim sedělo. Oba dva v takovém případě odkážeme na krejčovské salóny jako je právě Le Premier. Ceny košil na míru startují na ceně 1890 Kč. Za úplně stejnou cenu pořídíte i tuctovou košili v konfekci, která ale s největší pravděpodobností nikdy nebude sedět tak, jako košile ušitá přímo na míru.

Já sám mám několik konfekčních košil, na takové to běžné nošení. A nijak se za to nestydím. Přesto pokud mám důležitou schůzku nebo nastane výjimečná situace, chci její důležitost umocnit, pak v takovém případě sáhnu právě po košili na míru. Vím, že dobrá košile mě vždy podrží.

IMG_8498

Zdroj: Jakub Pavlovský / Menstyle.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!