Psaní je sexy! Víc než si myslíte.

Publikováno: 15.12.2015 21:13 | Dagmar Klimovičová

„Při společném psaní, zejména když jde o manželský pár, je nejdůležitější, aby se navzájem nepozabíjeli. Jinak je to krása!

Mohlo by se zdát, že knížky jsou dnes už jen smutným přežitkem, ze kterého je potřeba jednou za čas setřít prach a nostalgicky zavzpomínat. Není tajemství, že každý kdo napíše kuchařku, je rázem celebrita a kdo se pokusí o beletrii je blázen. Naštěstí se v Česku nedaří jen kuchařkám a knihám typu „do it yourself“ a pořád se najde ještě dost autorů, kteří vás pobaví bez nutnosti zaneřádit si kuchyň nebo riskovat úraz v garáži. A navíc psaní je sexy, na tom se shodneme.

beze_zbrani

Zdroj: Martin Kibi Fořt

Mezi takové patří určitě Jiří Walker Procházka, který do svého posledního literárního díla zapojil i svoji manželku Kláru Smolíkovou, o které v každé větě říká, že je úžasná. Ona totiž taková opravdu je. Zatímco Procházka patří ke kmotrům české akční fantastiky, Klára je úspěšná autorka knih pro děti s praxí v muzejnictví. Že to nejde dohromady? Lépe, než byste čekali. Jejich autorský tandem vytvořil sérii Souřadnice zločinu a vydal již první díl s názvem Mrtvá šelma. Byť mrtvá, podařilo se téhle šelmě vzkřísit českou detektivku a položit na pulty rovnocenného konkurenta severským autorům. Kniha svým úspěchem překvapila nejen autory, ale i vydavatele a dočkala se své audio verze.

Kromě práce na druhém dílů s názvem Stříbrná iniciála, zvládají manželé objíždět republiku s přednáškami pro dětské i dospělé čtenáře, Jirka si v létě odskočil napsat román v přímém přenosu Šest nevinných a spolu s Klárou a týmem autorů stvořili nový dětský komiks Bublifuk. Jejich přístup k tvorbě nelze rozhodně nazvat aktivním, slovo akční je mnohem výstižnější. Kde berou energii? Dobíjejí se prý navzájem a když s nimi strávíte hodinku u kávy, tak to tomu uvěříte.

Na otázku, jak se ti dva  poznali, bez skrupulí přiznají, že je dal dohromady Facebook. „Prostě nás spojili,“ směje se Procházka. „Ale ještě než jsme se potkali na živo, začali jsme přes zprávy oné sociální sítě a na základě našich dosavadních literárních životů splétat dohromady společné psaní. A logicky z toho vypadla detektivka. A jako bonus navíc i náš společný život.“

Společné dílo v podobě detektivky Mrtvá šelma byl pokus, který prostě vyšel. Jejich  spolupráce začala pozvolna přes vzájemné korektury textů. „Například k mému military masakru „Dlouhý černý úsvit“ mi Klárka napsala: „Ten text se celý ježatí.“ Což nebylo rozhodně míněno jako pochvala. Ale korektury i přesto udělala krásné, ačkoli jí ten styl vůbec neseděl. Takže první naše společné dílo je právě Mrtvá šelma,“ vysvětluje Procházka.

Nápad na společné psaní přišel spontánně. Oba mají detektivky rádi a svým způsobem je oba už dlouho píší. „Klára odhaluje tajemství historických událostí a já zas v textech celá léta pátrám třeba po tom, kdo do bitvy u Slavkova vypustil německé tanky Tiger nebo kdo může za to, že na finančním úřadě obživli kostlivci,“ říká Procházka. Výsledkem je, že svoje  pátrací metody přesunuli z historie či science-fiction do současné doby a povedlo se. „My na jednu stranu sice působíme jako oheň a voda, protože Klára je velice úspěšná dětská spisovatelka, známá muzejní edukátorka, lektorka, autorka učebnic a zábavných popularizačních textů a já jsem takový ten buldozer, který přes třicet let píše kyberpunk, sci-fi, fantasy, horory a další obskurnosti. Ale řekli jsme si, že právě díky těm rozdílům by to mohlo fungovat.“

Mrtvou šelmu psali dva a půl roku, další tři čtvrtě roku pracovali na sladění stylů a dialogů tak, aby čtenáře nerušily (docela odvážně zvolené) dvě „ich formy“. Klára psala kurátorku Weissovou a Jiří ztvárnil postavu bývalého policisty Štolby. Jejich vzájemný kontrast nedovolí čtenářům propadnout bezmyšlenkovitému čtení zdlouhavého popisu čehokoliv. Dialogy jsou vtipné a rozhodně nesměřují k finální milostné zápletce. Zatím. Směřují k odhalení vraha, a v postavě zahradníka ho nehledejte. Ten v knize totiž není.

Podle obou autorů je při společném psaní nejdůležitější, zejména když jde o manželský pár, aby se navzájem nepozabíjeli. Jinak je to prý krása a pohoda, která  s sebou přináší jako bonus velice emotivní tvůrčí dohady na úrovni vystupování z auta kdesi v Alpách u benzínky, kde si na parkovišti rukama nohama přehrávají dramatické scény nebo honičky. To vše za dohledu šokovaných Rakušanů a Němců.

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Na golf stylově s novou kolekcí od Hugo Boss Na golf stylově s novou kolekcí od Hugo Boss Německá společnost Hugo Boss byla založena v roce 1924, avšak až roku 2003 spatřila světlo světa sportovní kolekce funkčního a trendy... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!