Půjčka online nemusí být krok špatným směrem

Publikováno: 19.09.2017 23:13 | PR

Velmi často si můžeme přečíst, že špatné jsou půjčky od nebankovních společností a půjčky online. Kritice podléhají špatné často až neférové podmínky, vysoké úroky a drahé poplatky. Neházejme všechny produkty do jednoho pytle. Půjčka online může být výhodnější než bankovní půjčka.

Uspory.cz-min

Zdroj: PR

Mezi širokou veřejností panuje názor, že bankovní půjčky jsou výhodnější oproti nebankovním, nebo že půjčky online jsou drahé. Nemusí tomu tak být vždy. Hodně věcí se změnilo poté, co vešla v platnost novela zákona o nebankovních půjčkách, která radikálně zpřísnila podmínky všem poskytovatelům půjček. Díky novele jsou čeští spotřebitelé mnohem více chráněni.

Jaké změny přinesla novela zákona o spotřebitelském úvěru?

Nejvíce změny postihly nebankovní poskytovatele úvěrů. Mezi nimi se vyskytovalo příliš mnoho takových, kteří půjčky poskytovaly za nevýhodných až lichvářských podmínek. To již není možné. Poskytovat půjčky také již nesmí kdokoliv, jako tomu bylo ještě před pár měsíci.

Nově může poskytovat půjčky pouze osoba nebo firma, která získá příslušné oprávnění od České národní banky, která nyní dohlíží jak na činnost bank, tak i na činnost nebankovních úvěrových společností. To však není jediná podmínka. Nebankovní poskytovatelé úvěrů musí také splnit požadavek na minimální kapitál ve výši 20 000 000 korun a složit odbornou zkoušku. 

Existující poskytovatelé půjček byli povinni do konce února 2017 podat žádost o licenci ČNB. Výsledkem je snížení celkového počtu poskytovatelů půjček z několika desítek tisíc na počet okolo stovky firem. Na trhu tak zůstaly ověřené společnosti, jejichž cílem je poskytovat půjčky, ne okrádat spotřebitele.

Cílem změn bylo také zamezit vysokému zadlužování. Poskytovatelé půjček jsou proto povinni více než kdy předtím ověřovat bonitu každého žadatele o půjčku. Půjčku by neměl obdržet nikdo, kdo na ní ,nemá nebo už je zadlužený.

Seznam oprávněných poskytovatelů najdete na stránkách ČNB

Nabídka půjček i nadále zůstává bohatá a spotřebitel si může vybrat mezi bankovními a nebankovními půjčkami. Stále oblíbenější je přitom půjčka online, kterou lze sjednat rychleji. Spotřebitel má právo výběru a sám se rozhodne jaká půjčka je pro něho nejvýhodnější. Samozřejmě je v jeho nejlepším zájmu vybrat si takovou půjčku, která se po čase nezmění v noční můru.

Online vyřízení půjčky skýtá řadu úskalí, kterých si méně znalý spotřebitel nemusí všimnout. V první řadě je důležité půjčit si od ověřené společnosti, která má právo legálně poskytovat půjčky. Seznam takových společností najdete na stránkách ČNB. Společnost, která se v seznamu nenachází, je silně podezřelá, a s největší pravděpodobností nepůjde o legálního poskytovatele půjček. Aktuálně se na seznamu nachází 106 subjektů, kteří v řádném termínu požádali o licenci ČNB.

Klíčem ke správnému výběru je porovnání půjček

Proč sahat po první nabídce, když je trh s půjčkami tak bohatý? Spotřebitel má právo volby a byla by velká škoda jí nevyužít. Porovnat půjčky můžete nejen sami, ale využít můžete i některý z online porovnávačů. Úspory.cz se zabývají porovnáním půjček a dalších finančních produktů již několik let a patří mezi nejspolehlivější existují porovnávače.

Porovnání půjček online je velmi snadné. Stačí vyplnit požadované údaje a během pár minut obdržíte přehledné srovnání nabízených produktů od ověřených poskytovatelů půjček z řad bank i nebankovních společností, mezi nimiž si každý najde svou nejlevnější půjčku. První nabídka je samozřejmě orientační a také samotný žadatel musí projít kolečkem ověřování, než mu poskytovatel nabídne odpovídající půjčku.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!