Půllitrový dvoutakt Suter MMX 500

Publikováno: 12.10.2015 10:51 | Jakub Matulík

Když švýcarská malosériovka Suter vyšla s konceptem půllitrového dvoutaktního závoďáku, nikdo nevěřil, že ho dotáhne do konce. A hle, o pár měsíců později spatřil světlo světa model MMX 500. Na první pohled se jedná o unikátní motorku. Aby taky ne. Z objemu 500 kubických centimetrů dokázali vyždímat 195 koní, při neskutečné váze 127 kg. Je docela vtipné, že tento peklostroj vyjíždí ze země, která nevlastní ani jeden závodní okruh a její emisní normy jsou nejkrutější široko daleko. A stejně se objeví parta nadšenců, kteří vytvoří uječený kouřící půllitr, jako vzpomínku na tuto skvělou éru v královské třídě motocyklových závodech.

suter-mmx-500-two-stroke-1

Zdroj: Suter

Jako pohonné ústrojí slouží dvoutaktní čtyřválec o objemu přesně 576 ccm. Ten podle výrobců na brzdě dokázal vyvinou výkon neskutečných 195 koní při 13 000 otáčkách. Na tento motor přímo navazuje kazetová šestistupňová převodovka se suchou spojkou. Vše je vlastní výroby a dokáže motorku vystřelit až na rychlost 310 km/h. Pokud jste nadšení technikou, z podvozku budete mi taky radost. Hliníkový rám, převrácena vidle od Ohlinse a jak jinak masivní hliníková kyvná vidlice. Volba zadního tlumiče je na zákazníkovi. Nádrž, veškeré „plasty“, kapoty a v podstatě vše, co není z hliníku je z karbonových vláken. Díky tomu se Suter dostal na zmiňovanou suchou váhu 127 kg.

suter-mmx-500-two-stroke-2-1

Zdroj: Suter

Pokud si děláte zálusk na tenhle ultimativní speciál, měli byste vědět, že se jedná pouze o malosériovou mašinu, která bude mít pouze 99 kusů. A pokud vás zajímá cena, pohodlně se usaďte a chyťte se stolu, jelikož cena téhle mašiny přesahuje hodnotu třech miliónu korun. I při takové ceně se dá ale očekávat, že půjde na dračku!

suter-mmx-500-two-stroke-3

Zdroj: Suter
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!