Radek Zachariáš: život ševce do dlaně vepsaný

Publikováno: 18.09.2013 01:36 | Jiří Hofbauer

Nežene se za tím, aby obul celý svět a o obdiv celebrit nestojí. Daleko více si váží osobního doporučení a spokojenosti každého zákazníka jehož objednávka mu doslova prošla rukama. Z opravny obuvi na pražském Žižkově se poctivě propracoval až k vlastní dílně ve Felbabce nedaleko středočeských Hořovic, kde pod svým jménem vyrábí luxusní ručně šitou obuv. Radek Zachariáš dnes patří k absolutní české špičce ohroženého ševcovského řemesla.

_DSC1196U2

Zdroj: Radek Zachariáš

Jak jste se dostal ke své profesi ševce? Co vás k šití bot na míru přivedlo?

Začínal jsem jako opravář obuvi. Tehdy jsem měl pocit, že je to jednoduchá práce, kterou se snadno naučím. Zájem zákazníků o tyto služby byl v té době obrovský a konkurence téměř žádná. Myslel jsem si, že když budu hodně pracovat, vydělám si také hodně peněz. Až později jsem si uvědomil, že ruční prací se zbohatnout prostě nedá. K šití bot na míru mě po letech přivedly hlavně ekonomické důvody. Bylo zřejmé, že řemeslem se dá dobře uživit, jenom pokud se dělá na vrcholné úrovni. A to se stalo mým cílem.

Jaké technologie k výrobě bot používáte nejčastěji?

Specializuji se na ručně šité boty rámové konstrukce. Nejsem ale žádný ortodoxní tradicionalista. Rámy a podešve přišívám ručně, protože je to v zakázkové kusové výrobě nejvhodnější způsob. Šicí stroje se hodí na sériovou tovární produkci.

Nedá mi a musím se zeptat. Pokud bych si chtěl nechat od Vás ušít boty, s jakou cenou mám počítat?

Cena začíná na 30 000 Kč. U prvního páru ještě počítejte s 5000 Kč na výrobu kopyt, zkušebních bot atd.

Jak je časově náročná výroba jednoho páru?

Čistý čas výroby jednoho páru je zhruba padesát hodin, ale k tomu je ještě potřeba počítat výrobu zkušebních bot, cesty za zákazníky, nákupy materiálu, marketingovou činnost a podobně.

Kolik párů zvládnete měsíčně vyrobit?

Právě pro časovou náročnost a péči, kterou věnuji každé zakázce, zvládnu vytvořit průměrně jen dva páry za měsíc.

DSC1176

Zdroj: Radek Zachariáš

2012-254-1024x1024

Zdroj: Radek Zachariáš

Zacharias-2012-079-1024x1024

Zdroj: Radek Zachariáš

Jaké materiály k výrobě používáte?

Snažím se nakupovat nejkvalitnější dostupné materiály od renomovaných výrobců. Vrchové kůže používám převážně od francouzské koželužny Tannerie d'Annonay, spodkové kůže z německé firmy Rendenbach.

Kdo je Vaše klientela? Spolupracujete i se známými osobnostmi?

Jmenovat své zákazníky samozřejmě nemohu, ctím jejich právo na soukromí. Navíc si myslím, že není nutné chlubit se jmény. Moji zákazníci stejně věří víc osobním doporučením svých známých než "bulvárním" titulkům. Boty si u mně nechávají šít lidé, kteří jsou ve svých oborech úspěšní a rozhodně tedy netrpí hmotnou nouzí. Mají rádi můj osobní přístup a spolehlivost. Kvalita je pro ně důležitější než cena.

Chodí k vám zákazníci s jasnou představou nebo spíše tápou a žádají o radu?

První objednávka je většinou jasná a zákazník přichází už s konkrétní představou. Jsem ale samozřejmě připraven poradit a něco navrhnout.

1186329_310496002430296_674454061_n

Zdroj: Radek Zachariáš

Jak hodnotíte obouvání Čechů? Vidíte kde mají mezery, jaké dělají chyby?

Myslím si, že v poslední době se situace rychle zlepšuje. Lidé mají více informací a více o sebe dbají. Já se na takové hodnocení moc necítím a raději ho přenechám třeba autorům populárního blogu Muži v Česku.

Kolik bych měl mít správně párů bot a jaké typy by neměly v botníku gentlemana chybět?

Myslím si, že neexistují univerzální a tím pádem dokonalé typy bot. Podle mého názoru je potřeba mít tolik párů bot kolik různých situací a činností vykonáváme. A podle četnosti použití je také důležité mít těch nejpoužívanějších druhů více. Nikdy bychom totiž neměli nosit tytéž boty dva dny po sobě. Tím, že boty necháme odpočinout, vyschnout, prodloužíme výrazně jejich životnost.

Moudrá tradice nám radí, že každý muž by měl mít bílou košili a tmavý oblek a kvalitní kožené černé polobotky "plain oxford" s koženou podešví. Já bych svému zákazníkovi navrhl raději typ "wholecut oxford" (střih z jednoho kusu kůže), který je v černé barvě také velmi formální a přitom není tak staromódní jako tradiční "plain oxford".

2012-242-1024x1024

Zdroj: Radek Zachariáš

Co byste českým mužům doporučil, pokud se chtějí obouvat kvalitně? Kde mají začít?

Podle mého názoru je potřeba začít postupně poznávat a porovnávat, a tak se pomalu dopracovávat k poznávání kvality. Je to celoživotní proces. Čím víc informací máte, tím víc si kvalitu užijete.

To platí i o péči o boty?

To je to nejdůležitější! I ty nejdražší boty nebudou vypadat dobře, když nebudou čisté. A dobré tovární boty za pár tisíc vás mohou dokonale reprezentovat, když budou skvěle vyleštěné. Péče o boty je ale široké téma a více než obsáhlá teorie je v tomto případě důležitá praxe.

_DSC1125U1

Zdroj: Radek Zachariáš
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!