Rádio ze staré školy pro moderní věci

Publikováno: 30.11.2012 14:02 | Petr Hájek

Asi budete souhlasit, že další nejnudnější věcí hned po probuzení a osobní hygieně je nutnost procvakat se desítkami tweetů k těm, co vás zajímají. Dnešní vintage rádio řečenou věc ale elegantně obešlo, jelikož nabízí skutečně nečekanou funkcionalitu.

2012-11-30-1

Zdroj: Dvice

Na první pohled to vypadá, že před sebou máme prostě jen další repliku či originál nějakého vintage rozhlasového veterána, který má za sebou jistě zajímavou historii, z hlediska ryze praktického je to ale, nalijme si čistého vína, docela zbytečný krám. Model dnešní tyto obavy ale jistě okamžitě rozptýlí hned po našem ujištění, co rádio umí.

Vintage rádio na snímku bylo upraveno tak, aby vám k vašim ranním činnostem četlo tweety a vy jste se jimi nemuseli probírat po cestě do práce. A ty vybírá za pomoci klíčových slov (jde snadno nastavit, resp. změnit), takže je zřejmé, že vám budou čteny skutečně jen a pouze ty věci, které vás zajímají.

Novinka byla pojmenována "Volume and Noise" a stojí za ní umělec Sean Hathaway, který rádio vytvořil jako jeden svůj projekt orientovaný na sociální média. Šlo mu o to, vzít jeden z nejstarších typu sociálních médií (rádio ze 30. let) a k němu přidat sociální média moderní (Twitter), čímž mu vznikl jakýsi unikátní symbolický slepenec nového a starého.

Autor se ale nezastavil pouze zde, ale své dílo dotáhl ke skutečné dokonalosti. Tak třeba, při převodu a syntéze textu do lidské řeči jsou používány pokaždé jiné hlasy, což má symbolizovat jednak jiné hlasatele a také odlišit, kdy začíná jeden a končí další tweet. A k řeči (i mezi tweety) jsou přidány známé chrčivé zvuky laděného rádia, takže vše skutečně vypadá a zní jako originál. Člověk má prý skutečně pocit, jako by poslouchal nějaké druhoválečné vysílání.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!