Rallye Portugalsko: Ogier zvítězil potřetí v sezóně

Publikováno: 16.04.2013 17:22 | Jiří Hofbauer

Volkswagen slaví triumf v Algarve: na stupních vítězů se v Rallye Portugalsko umístily hned dvě jeho posádky. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F) zvítězili před Mikko Hirvonenem (Citroën) a svými týmovými kolegy Jari-Matti Latvalou/Miikkou Anttilou (FIN/FIN). Velmi dobrý týmový výkon Volkswagenu završila za přítomnosti Dr. Ulricha Hackenberga, předsedy představenstva značky Volkswagen, posádka Andreas Mikkelsen/Mikko Markkula (N/FIN) šestým místem při svém soutěžním debutu s vozem Polo R WRC.

ogier-vw

Zdroj: insiderally.com

Po čtvrtém podniku mistrovství světa v rallye FIA (WRC) převzal Volkswagen vedení v průběžném pořadí konstruktérů díky skvělému výkonu celého týmu. Sébastien Ogier zvýšil navíc třetím vítězstvím v sezóně svůj náskok v hodnocení jezdců.

Druhá rallye na šotolině v sezóně byla zatěžkávací zkouškou pro lidi i materiál. Úzké, klikaté cesty s hrubým, kamenitým povrchem se střídaly s rychlými úseky projížděnými na plný plyn a představovaly nejnáročnější zkoušku v dosavadní sezóně. Přestože Sébastien Ogier vstoupil do čtvrté letošní soutěže oslaben v důsledku nemoci, ujal se hned po prvním dni s těsným náskokem vedení. V sobotu si nejlepšími časy ve čtyřech rychlostních zkouškách upevnil své vedoucí postavení, o které se až do konce soutěže už nenechal připravit. Závěrečný den začal pro vedoucího muže mistrovství světa adrenalinovým zážitkem: Spojka mezi přední a zadní nápravou, která umožňuje používat ruční brzdu v prudkých zatáčkách, zůstala přechodně otevřená a Ogiera brzdila v rozletu. Po následném servisu však bylo Polo R WRC se startovním číslem 8 znovu vysláno na trať rychlostních zkoušek v perfektním stavu.

Také Jari-Matti Latvala zažil v neděli okamžik hrůzy: Hnací hřídel vpředu vpravo praskl a přinutil Latvalu projet nejdelší rychlostní zkoušku v celé rallye (52,30 kilometru) pouze s pohonem zadní nápravy. Latvala tak přišel v celkovém hodnocení o druhé místo, avšak i ve ztížených podmínkách bravurně obhájil své umístění na stupních vítězů před Jevgenijem Novikovem (Ford).

Oba špičkoví jezdci Volkswagenu se již v rané fázi rozhodli šetřit pneumatiky pro závěrečnou „Power Stage“. V rychlostní zkoušce dlouhé 52,30 kilometru se rozdávaly bonusové body do hodnocení jezdců za první, druhé a třetí místo. Bylo to dobré rozhodnutí. S čerstvými pneumatikami Michelin jezdci Volkswagenu v závěru rallye znovu udeřili: Sébastien Ogier si zajistil nejlepším časem v „Power Stage“ tři bonusové body, jeho týmový kolega Jari-Matti Latvala jeden bod navíc za třetí místo.

vw-20130414-5256

Zdroj: Volkswagen Czech Republic

Volkswagen Polo R WRC_Jari-Matti Latvala_Miika Anttila

Zdroj: boxautos.com
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!