Rámové versus lepené boty: čemu dát přednost?

Publikováno: 24.09.2013 16:36 | Aktualizace: 04.02.2014 17:00 | Jan Husták, Jiří Hofbauer

Boty jsou investicí do budoucna. Správně by vám obuv měla sloužit déle než jeden rok, a proto je potřeba dát si záležet na jejich výběru. Pokud jsou boty drahé, ještě to neznamená, že jsou kvalitní. Klasicky lepená a rámová obuv může mít kvalitní podrážku z kůže i jiných materiálů, ale podstatné je, jak vám boty doopravdy sedí a zda vydrží. Je lepší investovat do lepené nebo rámové obuvi?

mix

Zdroj: Loake Czech

Rámová a lepená obuv – jaký je rozdíl?

Obuv vyrobená lepením je nejčastěji používanou technologií, která spočívá v tom, že se spodek obuvi ke svršku připevní lepením. Spoj, který na botě vznikne, vám může vydržet dlouho, pokud na své boty budete dávat opravdu pozor. Lepený spoj snadno naruší mokré prostředí, ať už promáčením nebo propocením obuvi. Výjimkou nejsou ani mechanická poškození. Při neopatrném klopýtnutí se může bota jednoduše rozlepit. Rozbité lepené boty jsou nepříjemností, protože opětovné slepení nemusí být již tolik funkční.

Na rozdíl od lepeného typu boty je rámová přímo stvořena pro to, aby mohla být zase opravena. Rámová obuv je šitá do rámu, a tak lze podešev odpárat a znovu snadno přišít. Bota je opatřena pruhem kůže kolem dokola na spodní části boty, ale není tam jen tak nalehko. Pruh kůže (rám) je přišitý silným stehem ke svrchní části bot a k podešvi, čímž drží botu pohromadě.

Loake-2

Zdroj: Loake

Goodyear konstrukce

Rámové společenské boty se mohou vyrábět podle tradiční metody Goodyear konstrukce, která získala jméno po vynálezci původního stroje na výrobu bot z 19.století. Boty z rámové konstrukce, které se vyrábí v továrně s velkým podílem ruční práce, jsou tradiční anglickou výsadou. S šitím rámových bot přišel v roce 1869 Charles Goodyear mladší a od té doby se tato výroba ujala. Rámové boty jsou většinou robustnější, ale vydrží více. Rámová obuv se vám nikdy nerozlepí a díky rekonstrukci vydrží o mnoho let déle. Boty se také lépe přizpůsobí chodidlu.

Výroba probíhá tak, že se svrchní část společenské boty napne na ševcovské kopyto a našije se na ni kožený, umělohmotný či lněný proužek, tedy rám boty, který se vyplní korkem. Nakonec se k rámu přišije a zároveň přilepí podešev.

557667_426421210767682_928996516_n-1

Zdroj: Loake

Výdrž rámových a lepených bot

Životnost společenských bot vyrobených podle Goodyear konstrukce můžete stále prodlužovat – stačí si nechat vyměňovat podešev. Renovace probíhá tak, že se vymění tzv. „podvozek“ boty, tedy podrážka, rám a pata. Bota se napne na kopyto, na němž byla vyrobena, kůže se rozleští, dají se nové tkaničky a je to. A jak dlouho vám podrážka zase vydrží? Pokud se budete o rámovou obuv pečlivě starat a nosit ji obden, vydrží klidně až dva roky do další renovace. Doba výdrže je však ryze individuální, záleží na zátěži a frekvenci nošení. Zkrátka až bude třeba, vrátíte boty k renovaci. Obchod Loake například vrací obuv do originální továrny v Ketteringu, odkud vám přibližně za měsíc přijdou boty s novou podrážkou.

Lepené boty jsou oproti tomu závislé na vaší péči v mnohem větší míře než rámové. Proto je nejlepší střídat minimálně dva páry obuvi, aby se brzy neopotřebovaly.

loake6

Zdroj: Loake

Rámová konstrukce jako tradice, lepená obuv jako většinová klasika

Je nezpochybnitelné, že častější variantou ve vašem botníku budou asi klasicky lepené boty. Na trhu jsou dostupnější a jedná se prakticky o nejčastější způsob zpracování boty. Možná vás ale překvapí, že rámovou metodou se vyrábí pouze 3 % bot na světě.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!