Range Rover Sport SVR: nejrychlejší SUV planety

Publikováno: 02.08.2014 15:32 | Jakub Matulík

V nedávné době jsme o něm už psali. Land Rover na nejslavnější automobilový festival světa GoodWood dovezl svůj supersportovní model Range Rover Sport SVR. Od začátku se počítalo s tím, že bude extrémně rychlý. Přece jen pod kapotou sedící kompresorem osazený osmiválec o objemu pět litrů produkující 550 koní, už sám o sobě napovídá, že bude opravdu rychlý. Ovšem nikdo nečekal, že bude nejrychlejší. Přece jen tady máme konkurenty v podání Porsche Cayane Turbo S, BMW X5M či 10válcovou Audi Q7.

RR_sportSVR_4

Zdroj: Land Rover

RR_sportSVR_1

Zdroj: Land Rover

A jak se tedy pozná, že se jedná o nejrychlejší SUV planety? Jednoduše, tak jak se porovnávají všechny auta v poslední době. Vezmete ochočeného závodního jezdce, auto nachystáte a vypustíte jej na ostré kolo na nejslavnějším a nejtěžším okruhu světa. Mluvíme o severní smyčce nebo-li Nürburgring Nordschleife. Severní smyčka je dnes uznávána jako řekněme nejnáročnější testovací okruh světa. Většina automobilek zde testuje a upravuje své vozy, aby se později mohli pomyslně utkávat s časem o to, kdo zajede nejrychlejší kolo v dané třídě. Tento 21km dlouhý okruh, který má vice jak 70 zatáček a hlavně velké množství povrchů, je pro testování a nastavování ideální místo.

RR_sportSVR_3

Zdroj: Land Rover

RR_sportSVR_2

Zdroj: Land Rover

Proto se Land Rover rozhodl, zjistit jaké schopnosti má jejich nejnovější dílo. A tak se i stalo. Tento super rychlý Range Rover zajel jedno kolo za neskutečných 8 minut a 14 sekund. Nutno podotknout, že testovací pilot Land Roveru nejel z nijak upraveným vozem. Jednalo se opravdu o sériový vůz, který si můžete objednat každý. Tímto časem Land Rover vyrazil veškeré konkurenci dech. Aby taky ne. Ještě před zveřejněním času se mluvilo o tom, že se jedná o nejlepší auto planety. Tímto krokem se vlastně společnost Land Rover dostala do úplně jiných sfér. Nejen že dokáže vytvořit luxusní, pohodlné, velké SUV, které dokáže v terénu zahanbit spoustu opravdu pravých teréňáků. Dokáže také udělat extrémně rychlé auto, které zajede smyčku za 8 minut a nějaké drobné. Navíc jak sám Land Rover říká, Range Rover sport SVR neztratil nic ze svých terénních vlastností. Mně osobně tento čas vyrazil dech, nehledě na fakt, že myšlenka o nejlepším autě světa byla tímto krokem potvrzena. Pokud byste o něj měli zájem, model SVR bude v prodeji od ledna 2015.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!