Red Bull Air Race: Petr Kopfstein se v Japonsku pokusí navázat na svůj loňský úspěch

Publikováno: 02.06.2016 22:56 | Michal Novák

Letecký seriál Red Bull Air Race se přesouvá do japonské Čiby, kde se 4. a 5. června uskuteční třetí závod tohoto ročníku. Český pilot Petr Kopfstein tu před rokem dokázal zvítězit v nižší kategorii Challenger. Teď se nad Tokijským zálivem poprvé proletí jako člen elitní divize Master Class.

kopfstein1

Zdroj: Red Bull Media House

Po prvních dvou závodech sice Petr zůstává v celkovém pořadí bez bodu, bližší pohled do výsledků ale ukazuje, že člen Teamu Spielberg dokáže už ve své první sezoně mezi nejlepšími piloty na světě konkurovat i největším favoritům.

Při posledním závodě v Rakousku letěl v prvním kole (Round of 14) rychleji než pozdější vítěz Matthias Dolderer. A v přímém souboji s Hannesem Archem, který nakonec obsadil druhé místo, prohrál o šest desetin sekundy. „Dolderer letěl v Round of 14 trochu na jistotu, ale i tak považuji naše počínání ve Spielbergu za velký posun. Naše časy se již blížily středu startovního pole a byly lepší, než jsme čekali. Analyzovali jsme naše slabá místa a dovolím si tvrdit, že naše časy budou srovnatelné s hlavní částí startovního pole, až se plně sžijeme se strojem,“ říká český pilot, který však nyní neměl pro trénink ani úpravy na letadle Edge 540 V3 žádný prostor - stroj totiž zamířil ze Spielbergu rovnou do Asie.

kopfstein2

Zdroj: Red Bull Media House

V Japonsku jej čeká v mnoha ohledech specifický závod. V letošním ročníku nejprestižnější letecké série se jedná o jedinou trať na otevřené vodě, díky čemuž se piloti budou muset vyrovnat s velmi specifickými podmínkami. „Překonat nástrahy počasí bude těžké. Na závodní víkend je předpověď poměrně větrná, musíme tedy zůstat maximálně koncentrovaní,“ upozorňuje Petr.

Trasa v Tokijském zálivu bude mimořádně rychlá. A také úplně nová, pořadatelé ji totiž od minulého roku zcela přestavěli. „Trať je unikátní také v tom, že tzv. šikana se poletí oběma směry. V jednom směru bude tedy v případě silného větru průlet pomalejší a na druhou stranu zase výrazně rychlejší. Od pilota to vyžaduje odlišnou koordinaci a velkou flexibilitu,“ dodává karlovarský rodák, který se od posledního závodu věnoval zejména tréninku letecké akrobacie.

Ještě v jednom ohledu je japonský závod specifický – nadšení zdejších fanoušků je jedinečné. V minulém roce, kdy nejrychlejší motoristický sport na světě zavítal do Čiby poprvé, sledovalo závod z pláže Makuhari 120 tisíc diváků! Někteří pak neopouštěli svá místa dlouho do noci a s dalekohledy sledovali, jak mechanici rozebírají stroje.

Pokud chcete japonské drama sledovat také, můžete si ho pustit v přímém přenosu na oficiálním webu redbullairrace.com/live. Kvalifikace začíná v neděli v 01:00 SEČ, hlavní závod startuje v neděli ve 22:00 SEČ.

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek Lednický zámek zdobí viněty brandu Annovino. Jak se prodává? Lednický zámek zdobí viněty brandu Annovino. Jak se prodává? Dalo by se říci, že profesní cesta vedla Pavla Vacka od vína k vínu, až zakotvil ve společnosti ANNOVINO LEDNICE, která nejen že přináší... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!