Red Bull Air Race: Petr Kopfstein se v Japonsku pokusí navázat na svůj loňský úspěch

Publikováno: 02.06.2016 22:56 | Michal Novák

Letecký seriál Red Bull Air Race se přesouvá do japonské Čiby, kde se 4. a 5. června uskuteční třetí závod tohoto ročníku. Český pilot Petr Kopfstein tu před rokem dokázal zvítězit v nižší kategorii Challenger. Teď se nad Tokijským zálivem poprvé proletí jako člen elitní divize Master Class.

kopfstein1

Zdroj: Red Bull Media House

Po prvních dvou závodech sice Petr zůstává v celkovém pořadí bez bodu, bližší pohled do výsledků ale ukazuje, že člen Teamu Spielberg dokáže už ve své první sezoně mezi nejlepšími piloty na světě konkurovat i největším favoritům.

Při posledním závodě v Rakousku letěl v prvním kole (Round of 14) rychleji než pozdější vítěz Matthias Dolderer. A v přímém souboji s Hannesem Archem, který nakonec obsadil druhé místo, prohrál o šest desetin sekundy. „Dolderer letěl v Round of 14 trochu na jistotu, ale i tak považuji naše počínání ve Spielbergu za velký posun. Naše časy se již blížily středu startovního pole a byly lepší, než jsme čekali. Analyzovali jsme naše slabá místa a dovolím si tvrdit, že naše časy budou srovnatelné s hlavní částí startovního pole, až se plně sžijeme se strojem,“ říká český pilot, který však nyní neměl pro trénink ani úpravy na letadle Edge 540 V3 žádný prostor - stroj totiž zamířil ze Spielbergu rovnou do Asie.

kopfstein2

Zdroj: Red Bull Media House

V Japonsku jej čeká v mnoha ohledech specifický závod. V letošním ročníku nejprestižnější letecké série se jedná o jedinou trať na otevřené vodě, díky čemuž se piloti budou muset vyrovnat s velmi specifickými podmínkami. „Překonat nástrahy počasí bude těžké. Na závodní víkend je předpověď poměrně větrná, musíme tedy zůstat maximálně koncentrovaní,“ upozorňuje Petr.

Trasa v Tokijském zálivu bude mimořádně rychlá. A také úplně nová, pořadatelé ji totiž od minulého roku zcela přestavěli. „Trať je unikátní také v tom, že tzv. šikana se poletí oběma směry. V jednom směru bude tedy v případě silného větru průlet pomalejší a na druhou stranu zase výrazně rychlejší. Od pilota to vyžaduje odlišnou koordinaci a velkou flexibilitu,“ dodává karlovarský rodák, který se od posledního závodu věnoval zejména tréninku letecké akrobacie.

Ještě v jednom ohledu je japonský závod specifický – nadšení zdejších fanoušků je jedinečné. V minulém roce, kdy nejrychlejší motoristický sport na světě zavítal do Čiby poprvé, sledovalo závod z pláže Makuhari 120 tisíc diváků! Někteří pak neopouštěli svá místa dlouho do noci a s dalekohledy sledovali, jak mechanici rozebírají stroje.

Pokud chcete japonské drama sledovat také, můžete si ho pustit v přímém přenosu na oficiálním webu redbullairrace.com/live. Kvalifikace začíná v neděli v 01:00 SEČ, hlavní závod startuje v neděli ve 22:00 SEČ.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!