Rhodos, ostrov, který se musí prožít

Publikováno: 07.09.2014 14:17 | Aktualizace: 28.08.2015 08:00 | Jiří Hofbauer

Co se dá stihnou za dvě hodiny a dvacet minut? Můžete se podívat na dlouhý film, přečíst kratší, povídkovou knížku, zapotit se ve fitku, jít na večeři s přáteli nebo... sednout na letadlo udělat si dovolenou na řeckém ostrově Rhodos. Pro mě byl ostrov, který omývají hned dvě moře, jasnou letní volbou.

rhodos_1

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

První nádech

Sotva vystoupíte z letadla připravte se na šok. Auru klimatizovaného boeingu vystřídá hutných, teplý vzduch. Osobně bych to přirovnal k přetopené, vydýchané prádelně. Nedivte se, pokud na letištní ploše zalapáte po dechu. Letos tam teploty v srpnu sahaly až ke 37°C. Pro Středoevropana ošlehaného letním deštěm to vyžaduje chvíli aklimatizace.

rhodos_2

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_3

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

S cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst?

Pokud se rozhodnete pro pobyt na Rhodosu, je nejjednodušší koupit si zájezd u cestovní kanceláře nebo prověřené cestovní agentury. Ostrov patří mezi oblíbené letní turistické destinace. Proto sehnat zde hotel v hlavní sezóně na vlastní pěst je téměř nemožné. A rozhodně vás to vyjde dráž než přes cestovní kancelář.

Co se ale týče vašeho pobytu na ostrově nebojte se odpoutat od delegátů a užívejte si podle sebe. Delegáti vám nabídnou výlety, auta, mopedy. Jestli toužíte po výletu lodí vydejte se do přístavu Mandraki a tam si vyberte pro vás nejsympatičtějšího námořníka a kupte si výlet u něho. Cena je mnohdy i o 60% nižší než u delegáta.

rhodos_6

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_7

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_9

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Výběr ubytování

Když si půjdete vybrat zájezd do cestovní kanceláře, prodejce vám bude primárně nabízet hotely v okolí měst Ixia, Kalithea, Faliraki, Lardos nebo Lindos. Pokud máte rodinu s dětmi, večer nejraději trávíte s knížkou na pokoji nebo se vám líbí myšlenka na dovolenou za zdmi hotelového resortu, pak vám to bude vyhovovat. Jestli ale dáváte přednost ruchu města, nočnímu životu a rádi si zajdete do baru nebo na dobrou večeři (mimo hotel), ubytujte se přímo v hlavním městě Rhodosu. Ano, bary a restaurace najdete i třeba ve Faliraki, což je vyhlášená párty lokalita, ale má smysl letět 2000 km kvůli německému pivu a čínskému jídlu..?

rhodos_10

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Přímo v centru Rhodosu seženete velice solidní ubytování v hotelech jako Mitsis Grand Hotel nebo Petit Palais Hotel. Jsou to velké, luxusní hotely, kde vám poslíček odnese kufr a pak dostanete náramek a v jídelně se potkáte asi s dvěma sty dalších ubytovaných. Já osobně náramkům a frontám před jídelnou moc nefandím. A proto jsem si vybral Semiramis City Hotel Rhodes. Řekové ho hodnotí jako čtyřhvězdu, podle našich standardů je to lepší tříhvězda. Ubytování solidní, jídlo skvělé a pět minut chůze do centra. Co víc chtít? Jistým protipólem je hotel El Greco. Což je velice jednoduché ubytovací zařízení. Ale pokud to berete jako prázdniny s partou nejlepších kámošů tak ideální.

Pláže

Rhodos omývají dvě moře. Ze západu je to Egejské, z východu pak Středozemní. Západní pobřeží je spíše rozbouřené, mnohdy ne tolik čisté moře. Oproti tomu východní Středozemní moře je klidnější, čistější a... ano, voňavější. Jsou tu krásné pláže jako Afantou nebo Kiotari. Drtivá většina pláží je v Řecku veřejná. Takže se můžete koupat prakticky kdekoliv. Jen pokud si budete chtít zabrat lehátka, tak musíte zaplatit. Cena lehátka a slunečníku je 3 až 4 euro. Rozhodně nejlepší lehátka najdete právě na Afantou Beach. Jsou masivní, dřevěná a doplněná plážovým servisem. Tak ostatně funguje řada plážových barů. V blízkosti pláže se většinou nachází i taverna, kde si můžete dát něco na jídlo od omelety, přes sálat po čerstvé ryby. Třeba jako Kiotari. Krásná pláž, bar a taverna.

rhodos_12

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_13

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Řekové se na pláži chovají velice hlučně. Na to si prostě musíte zvyknout. Kouří, pijí kávu, vzrušeně konverzují, pokřikují, telefonují, poslouchají hudbu. Děti zásadně neokřikují a tak si můžou hrát podle svého. Současně i na pláži jim záleží na tom, jak vypadají. Ženy i na pláž přicházejí ve špercích, upraveným účesem a často nechávají za sebou pachovou stopu drahých parfémů. Muži stejně tak. Sluneční brýle, krabička cigaret a iPhone jsou hlavními doplňky.

rhodos_11

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Honba za památkami

Všichni průzkumníci si tady přijdou na své. Vlastně celé Staré město je jedna velká památka chráněná UNESCO. Jsou zde zcela jasně vytyčené turistické trasy kolem hlavního náměstí. Trhněte se a projděte se historickými uličkami. Můžete se tam romanticky zasnít třeba jen na dvacet minut, ale klidně tam strávit celý den.

rhodos_16

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_18

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_22

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Udělejte si výlet na Filerimos, což je ohromný betonový kříž, na jehož vrcholku je krásná vyhlídka. Stejně tak horský kostelík zasvěcený svaté Tsambice, ke kterému vede 300 schodů. Ten výhled ale stojí za každý krok.

rhodos_51

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_52

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Další významnou památkou je akropole v Lindosu, kam se můžete nechat vyvézt na oslících. Poslední dobou kvůli tvrdém zacházení se zvířaty turisté raději chodí pěšky. Ale i samotné městečko Lindos pod historickou dominantou stojí za to. Jsou to dlouhé bílé ulice plné obchodů, kaváren a dílen. Kromě falešných kabelek Michael Kors jsou zde i věci, které skutečně stojí za pozornost. Sídlí zde řada umělců, kteří se věnují tradičním řemeslům a jejich produkty jsou nádherné. Skoro v každém vjezdu je kavárna. Určitě si jednu vyberte a osvěžte se čerstvou pomerančovou šťávou nebo domácí limonádou. V Lindosu se také řada palačinkáren. Je to zvláštní, ale Řekové je skutečně umí. Sladké, slané, s čím si řeknete. Za 4 eura je to luxusní svačina pro dva. Současně si udělejte čas na lázně Kalithea. Jsou nově opravené, je tam nádherná pláž a krásná procházka. Skutečně ráj na zemi.

rhodos_30

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_31

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_32

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_33

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_36

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_40

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_41

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_42

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Busem, autem, na skútru

Pro pohyb na ostrově můžete zvolit z několika možností – veřejná hromadná doprava, taxi, auto, skútr. Veřejná doprava je skutečně veřejná a ve všech ohledech hromadná. Čekejte přeplněné autobusy a všemožnou skladbu cestujících. Ale pokud jste skutečně hodně limitování financemi, tak se to dá zvládnout. Taxi je mnohem pohodlnější. Vozy taxislužby poznáte snadno. Jsou temně modré s bílou střechou a typickým žlutým světýlkem. Po hlavním městě Rhodosu (ano, hlavní město se jmenuje jak celý ostrov) vás cesta vyjde na 5 euro. Pokud si taxík necháte zavolat na recepci, naroste cena o dvě eura. Taxikáři neokrádají a vždycky vás naberou, ale jsou poměrně dost nerudní, nervózní.

rhodos_14

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Ideální je půjčit si auto. Cena na jeden den za to nejmenší startuje kolem 50 euro. Samozřejmě čím déle si ho pronajmete, tím je cena výhodnější. Klidně obejděte dvě tři půjčovny a poptejte se. Nebojte se smlouvat a klidně řekněte, že v jiné půjčovně vám nabídli lepší cenu. Litr benzínu se pohybuje kolem 1,80 euro a po celém ostrově se tato cena dost drží. Pokud si budete chtít půjčit auto potřebujete mezinárodní řidičák a musí vám být minimálně 21 let. Pokud tuhle hranici nesplňujete, půjčte si skútr. Těch na Rhodosu jezdí víc než dost.

Řekové však neberou skútr (nebo motorku) jako účastníka dopravního provozu. Proto se nedivte, že skútry kličkují mezi auty při čekání na červenou, jezdí po chodníku, do protisměru, smějí zastavit vždy a všude. Pro lidi, kteří jsou zvyklí dodržovat předpisy je to šrumec. Jak Řekové kašlou na pravidla silničního provozu, nalámou si hlavu ani z bezpečností. Na skútrech pijí kávu, kouří, telefonují a zásadně nenosí helmy. Vy si ale helmy určitě vezměte. Ten risk za to nestojí.

rhodos_15

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Současně v Řecku ještě nedávno platilo, že měl přednost ten, kdo vjížděl na kruhový objezd. Snad právě kvůli turistům a také pro nařízení EU se tohle pravidlo sjednotilo se zbytkem Evropy. Každý nájezd na kruhový objezd je nově opatřen stopkou nebo alespoň dej přednost v jízdě. Pozor ale na řidiče ze staré školy. Ti si jezdí podle svého. Nezapomeňte, že pokud by se stala dopravní nehoda, je vždycky na vině turista. Domácí má vždy přednost a je vždy v právu!

Co policie? Během prázdniny a hlavní turistické sezóny se policie spíše drží v pozadí. Jinak by se příslušníci nezastavili. Ale občas je uvidíte stát u silnice. Pokud už z auta vystoupí, tak skutečně budí respekt. Mají černé uniformy s temně modrou košilí, vysoké kanady, taktické vesty a výška nejde pod 180 cm.

Nebojte se jíst venku

Pokud si půjčíte auto nebo skútr vyplatí se vyjet z hlavního města a vyzkoušet taverny po celém ostrově. Třeba tu na pláži Plimiri. Sotva si vyberete stůl, odvede vás vrchní do kuchyně, kde si vyberete čerstvé ryby, mušle, ústřice, krevety nebo živého humra. Samozřejmě nabídka je závislá na tom, co zrovna ten den uloví. Pokud se nebojíte nočních můr o vrahovi humrů, určitě si ho dejte. Stojí to zato. Kvůli čemu sem ale jezdí lidé z celého ostrova jsou chobotnice. Opulentní oběd, který zahrne salát, ryby, krevety, chobotnice, vodu a víno pro 4 osoby vás vyjde na 75 euro tedy nějakých 2000 korun. To je dobrá cena.

rhodos_50

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_47

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_48

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_49

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_45

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Řekové se nejen specificky chovají, ale i jedí. Objednávají několik předkrmů i hlavních chodů. Salát, plněné vinné listy, hranolky, lilky, kalamáry, mušle, tzatziky, chleba, olivy musí být u každého rodinného obědu. A stejně jako chaoticky objednávají, tak i konzumují. Všechno se vším a průběžně. Nedodržují tu hierarchii nejdřív předkrm, pak hlavní chod. Prostě jak to průběžně v kuchyni připravují, tak to servírují. Příliš nedodržují ani to, že jeden si objedná kuře, druhý rybu. Na váš stůl má přijít nějaká skladba jídel. Ale nehledí na ten pořádek, protože čekají, že všichni jedí všechno. Takže se nedivte pokud vy svoje jídlo dostanete a přítelkyně bude ještě deset minut o hladu.

Řekové milují sladké. Tím myslím hodně sladké dezerty. Pokud se necháte zlákat, dejte si klidně jen jeden kus s někým napůl. V tržnici u přístavu je spoustu vitrín s dezerty. Vypadají skutečně nádherně. Ale většinou jen vypadají. Nejde o tradiční dezerty, ale komerční dorty. Tradiční baklavě v taverně se nic nevyrovná.

Nebojte koupit si jídlo u pouličních stánků. Ať gyros nebo třeba kukuřičný klas. Zase vybírejte si ty na hlavních třídách a kde je více lidí.

rhodos_61

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_44

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_17

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Řekové v baru

Jak poznáte bar na úrovni? Před vchodem nestojí vyvolávač, který by vás lákal dovnitř. Naopak pokud u u tabule s nabídkou jídel a nápojů stojí maník se zlatými hodinkami a zvednutým límečkem u fake Lacoste pola obejděte ho obloukem. Jinak se připravte na záplavu slov jako Hello my friend! Where are you from? Poland? Russia? Czech! Ahoj! Jak se maš? Buďte si jistí, že v takovém baru dostanete kupu smažených hranolek, vepřový steak s kečupem a pivo. Když budete mít štěstí, tak dokonce Plzeň. Do těchto podniků hodně chodí mladí Němci, Briti a Švédové. Důvod je jednoduché – levné pivo a panáky.

rhodos_55

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Já osobně ale má mnohem raději trendové podniky, kam chodí místní. Sotva dosednete dostanete sklenici vody. Vybrat si můžete mezi lokálními pivy jako Alfa nebo Mythos, která jsou na náš český vkus lehce slabší, ale i Stela Artois nebo Corona. Nechybí kvalitní lihoviny, víno a koktejly. Půl litru Mythosu vás vyjde na 4 Euro, stejně jako sklenička vína. Koktejly pak od 6 Euro.

Chce další rundu? Tak se lehce obrňte trpělivostí. Řekové nepijí ani na čas ani na množství. Češi mají zvyk to do sebe klopit jedno za druhým. Ale Řekové dopijí a pak jsou schopni klidně ještě hodinu sedět u prázdných sklenic, od kterých nevstanou dřív, dokud holky vyřeší co jim Stavros dnes řekl na pláži a kluci nepořeší výkon Porsche. Teprve potom se políbí na tvář, zaplatí a rozejdou se. Současně nejsou zrovna štědří, co se spropitného týče. Proto pokud necháte oněch pověstných 10% je jasné, že jste turista a uslyšíte větu „Thank you very much! See you again!“ Ještě aby ne.

rhodos_53

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_54

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_59

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

rhodos_57

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Řekové nejsou sexisti. Nemají ve zvyku pokřikovat na ženy třeba jako Italové. Přesto pokud si číšník vyhlídne partu holek, rád s nimi zalaškuje. Donese jim rundu navíc nebo jinou pozornost podniku. Stejně tak číšnice k mužským hostům. Přesto fakt, že si koketně hraje s vlasy, když vám podává pivo, nic neznamená. Je to hra, kterou vám nabídnou. Pokud na ni přistoupíte, je na vás jak bude pokračovat. Pokud jasně dáte najevo, že nemáte zájem, druhý díl už nebude.

Skutečně se tady mluví řecky

To mě asi překvapilo nejvíc, že i řada mladých Řeků má problémy s angličtinou. S přehledem zvládají hospodskou hantýrku a vysvětlí vám, kde je jaký pedál v autě, kde parkovat a kam si zajít na kávu. Ale pokud po nich chcete víc, tak už se u takové konverzace zapotí. Současně zapomeňte na pravý britský přízvuk, který po vás vyžadovala lektorka angličtiny. Nebudou vám rozumět. Při objednávání piva vynechte zdvořilostní prosby a zůstaňte u bír van plís.

rhodos_63

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Achtung!

Je to sice odvážné tvrzení ale... na Rhodosu se nekrade. Skutečně tu nejsou něco jako kapesní zloději. Žebráci, somráci, to ano. Nicméně i ti spíše sedí u chodníku a čekají jestli jim do krabice hodíte nějaký cent. Ale kolikrát jsem zažil, že na pláž přišel kluk, sundal si triko, dal mobil, tenisky a klíče od Vespy na jednu hromádku a šel si zaplavat. A jaksi nikoho nenapadlo, že až z té vody vyleze, tak ty věci tam nebudou.

rhodos_62

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Na plážích nejsou mouční červi nebo nějaké breberky. Maximálně zbloudilý minikrab. Pokud ale třeba cestou přes středozemí zastavíte u vyprahlého olivového háje je možné, že tam narazíte na hada nebo nějakou stonožku. Údajně se tu vyskytuje i štír středomořský, ale za posledních dvacet let ho nikdo neviděl.

rhodos_60

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Opatrně s focením vojenských objektů. I když skutečně budete fotit sekvoj, dejte si pozor ať u ní není bunkr nebo cokoliv co zavání armádou. Řekové pro armádní nadšence nemají pochopení.

Současně neriskujte a nepouštějte se na stezku odvahy. Lékařská péče na ostrově je, ale za komplikace na dovolené to nestojí. Pokud by se vám stal lehčí úraz ochotně vám poradí i v lékárně. Rhodos není Rwanda, takže tam skutečně seženete všechno. V lékárně francouzskou kosmetiku, v Sephora Chanel°5, v Zara poslední kolekce, sběratelé si ve Starbucks můžou koupit hrnek s motivem přístavu.

rhodos_64

Zdroj: Archiv Menstyle.cz

Rhodos nabízí řadu aktivit a možností, jak si užít dovolenou. Proto je škoda zavřít se v hotelovém resortu a jen se obracet na pláži. Město i pláže nabízí řadu klidných i akčních aktivit, které uspokojí každého návštěvníka. Pobyt na Rhodosu můžete dosytosti prožít relativně za pár Euro, a stejně tak marnotratně prohýřit ve velkém stylu. Letní sezóna ještě trvá. Tak chyťte letadlo...

rhodos_8

Zdroj: Archiv Menstyle.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!